Політика

  ▪   Валерія Бурлакова
  ▪   Васильків

Вибори у Василькові: мертві душі, спортсмени та “єдність” опозиції

Низька явка, апатія, місцями відчай, плутанина на дільниця – так виглядало волеявлиння у Василькові, який можна вважати свого роду «полігоном» майбутніх протистоянь влади і опозиції на місцях
Матеріал друкованого видання
№ 22 (290)
від 6 червня, 2013

Жахливі дороги тягнуться вздовж обшарпаних фасадів. Вітер розвиває напівзгнилі фіранки на розбитому вікні однієї з десятків покинутих будівель. Біля неї починається стихійний ринок - поруч із м’ясом та овочами розкладають на землі старі речі місцеві бабусі, численні гості з Азії пропонують перехожим гумові шльопанці всіх кольорів райдуги. Це Васильків - районний центр у 30 кілометрах від столиці.

“Прости нас, государь!”, - звертається тут до останнього російського імператора Ніколая II невідомий замовник рекламного щита. Імператор на обраному для білборда портреті має доволі здивований вигляд. Певно, згадує, як описували мандрівники містечко на річці за часів Російської Імперії: “…Сьогоднішній стан Василькова доволі нікчемний. Вулиці не мощені, безліч неохайних дерев’яних хатин ображають погляд…”

“Попович їсть дітей!”, - написано на зупинці через дорогу. Ймовірно, мова про кандидата на посаду міського голови Валерія Поповича. Мером міста він був вже двічі, тож васильківчанам видніше.

“Всіх падлюк знаю”

Опозиційний кандидат Сергій Сабов прямує до свого виборчого штабу темними коридорами адміністративної будівлі. “Слава Україні!”, - гукає він в слухавку. Втім, до самого розвалу Радянського Союзу узгоджений кандидат “Батьківщини”, УДАРу та “Свободи” був членом КПРС. У місті це відомо.

“Я їх всіх, падлюк, знаю!”, - двічі повторює місцева жінка років 45. Вона бюджетниця. З обуренням згадує, що 18 травня їй змусили поїхати до столиці на так званий антифашистський мітинг. Регіоналам жінка не симпатизує. Але й наявні опозиціонери не викликають в неї довіри.

Читайте також: Україна не повстала

“Сабов? Він не васильківський, сам з Росії… І нехай би! Але ще два роки тому він виступав за появу російськомовних класів у школах нашого міста. Мосійчук, “васильківський терорист”, у 2005 році Українську Народну Партію тут розвалив - який він націоналіст? Бандит!”, - перелічує жінка кандидатів.

Голосувати вона не збирається. Це загальна тенденція: станом на 20:00 явка виборців на позачергові вибори міського голови у Василькові сягнула, за різними оцінками, 31-34%.

Від мертвих до спортсменів

Вмовити васильківців все ж таки проголосувати не допомогає навіть незаконна агітація. Так, у день виборів представники кандидата Ігоря Мосійчука засвідчують: місто досі прикрашають білборди “комітету підтримки Поповича”. Кандидат регіоналів Володимир Сабадаш звинувачує у агітації опозицію.

На дільницях міста порожньо й відносно спокійно. “Навіть нудно”, - зізнається “не на диктофон” міліціонер, що охороняє порядок на дільниці у школі.

Але не без порушень. На дільницю 321-85, розповідає Тиждень.ua опозиційний кандидат Сергій Сабов, зранку не пускали спостерігачів. “Навіть мене не пустили, - зауважує він. - Міліціонер сказав, що двері зачинили за наказом голови дільниці”. Потрапити всередину кандидат та спостерігачі змогли тільки о 8:00. Отже, коли на дільниці відкривали сейф, там не було тих, хто міг би засвідчити, що сейф був опломбований. Невідомо й скільки у ньому було бюлетенів.

На деякі дільниці спостерігачів не пускають і після їх офіційного відкриття. На інших чекають на “мертві душі” - у списках виборців спостерігачі знаходять безліч людей, які вже померли. Деінде помічають “кореспондентів газети “Боксерська правда” - спортивних молодиків із журналістськими посвідченнями.

На 80-й дільниці міліція затримує нетверезого чоловіка з київською пропискою - він мав нестримне бажання обрати міського голову Василькова. На іншій дільниці проголосувати намагається хлопець із Бородянки(райцентр на Київщині, досить віддалений від Василькова).

Приміщення 85-ї дільниці “займає” безліч спостерігачів від маловідомої організації. Заважаючи працювати іншим спостерігачам, вони прикривають собою незаконні дії - зокрема, видачу людині бюлетеня на інше прізвище. “Це були спостерігачі якоїсь “Європейської спільноти”, - розповідає дівчина Олена, спостерігач від партії УДАР. Скоріше за все, вона має наувазі “Європейське суспільство”…

Читайте також: Довибори із запрограмованим результатом

Концерт від кандидата

“Європейське суспільство” - зареєстрована у Василькові громадська організація - вибори вважає святом. Тому влаштовує у центрі міста несподіваний концерт під назвою “Україна йде до Європи!”.

У штабі партії УДАР стверджують: про концерт їм не відомо нічого. На “європейській” сцені тим часом співають та танцюють діти.

Організатором свята у день виборів є, в першу чергу, кандидат на посаду мера від партії “За малий і середній бізнес” Богдан Корчинський, якого у Василькові вважають технічним кандидатом Володимира Сабадаша.

Водночас є і інші дивні зв‘язки. Так, за інформацією представників Соціал-Національної Асамблеї, що підтримує “васильківського терориста” Ігоря Мосійчука, іншими засновниками васильківського “Європейського суспільства” є голова міського осередку партії “Єдність” (висуванець - Валерій Попович) Олександр Бабарик та колишній голова міського осередку партії “Фронт змін”(нині виключений із партії) Сергій Бірюков.

Дружина Сергія Бірюкова, представниця Партії УДАР у виборчій комісії, тим часом голосує за те, щоб вигнати з дільниці довірену особу кандидата в мери Василькова від партії УДАР Сергія Сабова - депутата Київської облради від ВО “Свобода” Любов Соцьку. Жінку виганяють силою.

Вибори у місті починають здаватись все більш безглуздими. “Ненавиджу регіоналів, але проголосував за Сабадаша”, - “добиває” один з останніх виборців. Поставити хрестик він встиг хвилин за 10 до закриття дільниць. - А що? Нехай асфальт кладе. А якщо мер у опозиції - місто в дупі

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.