Політика

  ▪   Мілан Лєліч

Україна не повстала: запитання лишились без відповідей

Акція опозиції 18 травня не дала жодних відповідей на питання, котрі хвилюють протестно налаштований електорат – хоча й була наймасовішою за останній час

Істерія довкола підсумкової акції кампанії «Вставай, Україно!» (втім, як швидко з’ясувалось, акція була не підсумковою, а лише проміжною) почала нагнітатися з початку тижня. Використовуючи улюблену технологію «розмивання», на цей же день свій «антифашистський марш» призначили регіонали, до того ж, в тому самому місці і в той самий час, що і опозиція. Принагідно свої акції в центрі Києва планували провести секс-меншини, прихильники легалізації легких наркотиків, на Хрещатику мали відбуватися численні розважальні заходи з нагоди дня Європи тощо. Загалом, за поданими до КМДА заявками, на вулиці мало вийти понад сто тисяч осіб. Новинні заголовки сповнилися прогнозами про майбутню «криваву бійню», «масові сутички», і Київ, котрий «зануриться у вакханалію». Але акція опозиції не була варта і десятої частини розмов про неї.

За півгодини до її початку шматок Хрещатика від Майдану до Європейської площі вже був заповнений опозиційними активістами. На око, «майданарбайтерів» серед них було небагато – переважну більшість все ж таки складали ідейні партійці. Попри всі перешкоди з боку міліції та інших державних служб, до Києва дісталося чимало народу – коли голова опозиційної колони вже дійшла до Софійської площі, хвіст ще знаходився на Майдані. Перед самим маршем головною площею столиці проїхав броньовичок з «моркв’яними провокаторами», ідейними натхненниками яких є широко відомі у вузьких колах медійники Льоша Дурнєв та Вова «Люмпен» Пєтров, котрі давно знаходяться на "ставці" у Банкової. Згодом цей броньовичок опиниться в епіцентрі усіх сьогоднішніх подій – але на той час демонстранти не надто стрункими  лавами підходи до Софійвської площі.

Організація заходу була небездоганною. Поперед лідерів опозиції, котрі очолювали колону, опозиційні активісти міцної статури зробили «коробку», без вагань відтісняли та штовхали всіх, хто потрапляв під руку. Ближче до головної сцени на Софійській ледь не виникла сутичка – охорона заходу чомусь відмовлялась пропускати журналістів, брутально відштовхуючи їх, одному з фотокореспондентів ледь не розбили камеру. «Як ви революцію організуєте, якщо ви навіть пресу не можете нормально організувати?!», - почулось із журналістського натовпу.

Читайте також: Чому опозиція не може очолити протестну хвилю

На питання, як же буде організовуватись революція, під час акції відповіді так дано і не  було. Присутні почули лише стандартний набір гасел про «повалення режиму» з неодмінною «перемогою демократії»; окремі пересічні мітингувальники впівголоса казали: «І заради цього ми сюди їхали?..»

Все було, як звично: штучно революційний Олександр Турчинов, напівмеланхолійний Вітлаій Кличко, котрого технологи останнім часом навчили розмовляти рубаними фразами, спокійний Арсеній Яценюк, якому революційна риторика дається ще гірше, ніж Турчинову, рішучий Олег Тягнибок з черговими відозвами про гніт над титульною нацією, екзальтована Ірина Фаріон, з ординарними мовними екзерсисами, вічно «заряджений» Андрій Іллєнко, котрий розпалює себе своїм же виступом і т.п.

По суті ж, присутні на мітингу не отримали відповідей на ключові питання: хто буде єдиним кандидатом від опозиції на президентських виборах; хто буде єдиним кандидатом від опозиції на майбутніх виборах мера Києва (котрі, певно, відбудуться вже влітку), яку програму дій по скиненню нинішнього режиму пропонує опозиція.

Читайте також: В чому секрет популярності Порошенка

Як дізнався Тиждень.ua, напередодні акції опозиціонери звертались до Юлії Тимошенко з проханням записати звернення-привітання до учасників мітингу. Але вона відмовилась. Як вже неодноразово писав Тиждень.ua, екс-прем’єрка, схоже, нарешті зрозуміла, що її соратники на волі переважно імітують боротьбу за її звільнення, і сприймають таку перспективу з великим острахом. Однак, Об’єднана опозиція, за наявною інформацією, все ж таки висуватиме ЮВТ кандидатом в президенти – знаючи, що шансів обратися у ЮВТ наразі немає жодних.

З висуненням єдиного кандидата на посаду столичного голови ситуація дещо складніша. Як розповіли Тиждень.ua декілька джерел всередині ОО, головним претендентом на цю посаду є Микола Томенко, котрого має намір офіційно висунути київська міська  організація «Батьківщини». Натомість  значна частина фракції лобіює висунення в мери Петра Порошенка, Як з’ясував Тижднь,ua, ці суперечності є продовженням конфлікту між «старою гвардією «Батьківщини» та «зайдами-фронтовиками». Перші апелюють до поважного опозиційного стажу Томенка, другі – до фінансових можливостей «шоколадного короля».

Читайте також: У "Батьківщині" починається "громадянська війна"

В сухому залишку акції залишилася декларація опозиції про погодження єдиного кандидат на президентських виборах – було вирішено, що у другому турі уся опозиція разом підтримає того, хто вийде на двобій з Януковичем, а якщо вибори будуть однотуровими – єдиний кандидат буде визначений до їх початку.

Якщо припустити, що опозиційні лідери дотримуватимуться проголошеної декларації, то чинному президентові навіть не треба буде гратись у всеукраїнський референдум, що затвердить відповідні зміни до Конституції – в будь-якому разі, опозиціонери, котрі втонуть у взаємопоборенні перед першим туром, не зможуть сформувати єдину платформу для перемоги опозиційного кандидата у другому турі, тим, більше, донести її до своїх виборців.

Певне розмаїття в акцію вніс вище згадуваний броньовичок провокаторів, котрий намагався прорватися на Софійську площу, але був зупинений метрів за триста до неї. Свободівці вирішили вичкурити «морковок» з їхнього транспортного засобу, але на підмогу останнім підоспіли кільканадцять «антифашистів» спортивної статури з мітингу регіоналів. Почалася бійка, обидві сторони розпилили в повітрі «черемшину». Міліція  спостерігала за подіями незворушно, навіть тоді, коли «антифашисти» жорстоко побили журналістів «5-го каналу» та «Комерсанту».

Невдовзі броньовик було захоплено свободівцями, тож у центрі подій опинилась інша автівка, з рекламою якихось «систем встановлення монтажних кранів». Водія вантажівки спочатку потрусили, а потім відпустили з миром – в обмін на обіцянку негайно покинути місце подій. Автомашина поїхала, на місці, де вона стояла, ще довго горіла пляшка із запальною сумішшю, заповнюючи повітря ядучим димом,

У цей час на Європейській площі, звідки вже майже розійшлись «антифашисти», екс-солістка гурту «Віа Гра» Альона Вінніцька заявила зі сцени: «Головне, щоб не було війни…»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.