Політика

  ▪   Спілкувався: Мілан Лєліч

Віктор Романюк: Засуха персонально заплатила за порушення справи проти мене

Фото з персонального сайту Віктора Романюка
Затриманий в Італії опонент Засухи на останніх парламентських виборах поспілкувався з Тиждень.ua одразу після свого звільнення Апеляційним судом Мілану

«Справа Романюка» може стати черговим ляпасом українській владі і черговим визнанням Європою факту політичних переслідувань в Україні - після справ Данилишина, Авакова, Іващенка. Віктор Романюк став відомим на всю Україну після останніх парламентських виборів, на яких боровся проти провладного кандидата Тетяни Засухи по 94 округу на Київщині. Романюк переміг з різницею майже у 10 тисяч голосів, але окружком, базуючись на рішеннях судів, визнав голоси більше, ніж 30 тисяч виборців, недійсними, тож ЦВК вирішила не встановлювати результати виборів в окрузі взагалі. Скаргу на дії ОВК Романюк спрямував до Європейського суду з прав людини, де її вже взяли до розгляду. На початку лютого проти Романюка було порушено кілька кримінальних справ, він виїхав до Італії, але 22 березня був заарештований в Італії. Тим часом Шевченківським судом столиці було прийнято рішення про утримання Романюка під вартою, українська сторона звернулась з вимогою про його екстрадицію.

Читайте також: Як виборчі округи на Київщині перетворилися на гарячі точки

Видавати чи не видавати Романюка Україні, італійський суд вирішить за два-три тижні, але опозиціонер вже святкувати невелику перемогу: Апеляційний суд Мілану зважив на аргументи захисту про невинуватість Романюка і факти політичних переслідувань в Україні, і звільнив його з-за грат. Одразу після цього Тиждень.ua розпитав Романюка про перспективи справи проти нього, хто за нею стоїть, і як він планує діяти далі.

Тиждень.ua: Вікторе Миколайовичу, де саме ви зараз знаходитесь і які ваші плани на найближче майбутнє?

- Я зараз знаходжусь в Мілані. Зараз ще тривають юридичні процедури – я звільнений, але мушу відмічатись у місцевій жандармерії.

Тиждень.ua: На яких умовах вас звільнили? Чим керувався суд при ухваленні рішення?

- Суд звільнив мене на підставі аргументів захисту, котрі надав документи, що підтверджують мою невинуватість в тих справах, які порушила українська сторона, а також факти політичних переслідувань в Україні.

Європейська процедура передбачає, що окрім документів, які підтверджують невинуватість, потрібні папери, в яких підтверджено, що тебе беруть на поруки і гарантують, що ти після звільнення не почнеш переховуватись.

Тиждень.ua: Якісь обмеження щодо свободи пересування суд на вас наклав?

- Ніяких обмежень немає. Я можу вільно пересуватись в межах Італії, але двічі на тиждень маю відмічатись у місцевій поліції.

Тиждень.ua: Як ваша справа розвиватиметься далі?

- Адвокати кажуть мені, що за 15-20 днів судом має розглядатись питання про мою екстрадицію до України.

Тиждень.ua: Тобто італійська сторона вже отримала офіційний запит на екстрадицію від українських правоохоронних органів?

- Так, таке звернення є.

Тиждень.ua: Якщо суд погодиться вас екстрадувати в Україну, ви будете просити політичного притулку в Італії?

- Поки що про це рано говорити. Мені ще треба буде детально вивчити документи, які надіслала українська сторона. Те, що я вже побачив, викликало у мене неабияке здивування. З юридичної точки зору аргументація прокуратури просто на голову не налазить. Одне підприємство створило інше, передало йому щось – і Романюк якось у цьому винний. На той час було сім членів правління, а звинувачують чомусь мене одного… Таке враження, що слідчого просто змусили написати такий документ, і він його написав, припустившись купи помилок. В рамках одного кримінального провадження відкривається інше, слідчий за п’ять днів виносить постанову про притягнення мене яв якості обвинуваченого, від нас не приймають жодних документів, пояснень тощо. Тобто це елементарне очевидне «замовлення».

Я маю лише одне пояснення. Герой України Тетяна Засуха купила зокрема і цього слідчого.

Читайте також: Як готуються до додаткових виборів влада і опозиція

Тиждень.ua: Тобто ви вважаєте, що за порушенням цієї справи стоїть персонально Засуха, а не якісь хтось із вищих кабінетів?

- Персонально вона заплатила гроші, ось і все. Тотальна корупція, як і всюди.

Тиждень.ua: Може, це свідчення того, що на 94 окрузі скоро таки відбудуться вибори?

- Я думаю, її завдання – нейтралізувати мене.

Тиждень.ua: Але з прицілом на вибори?

- Звичайно.

Тиждень.ua: Два місяці тому в коментарі Тиждень.ua ви розповіли, що окрім вас активною роботою на окрузі ніхто не займається, зокрема й Засуха. Зараз ситуація змінилась?

- Нічого не змінилось абсолютно. Засуха не бачить інших варіантів, окрім нейтралізації мене.

Тиждень.ua: В якому стані ваш бізнес в Україні?

- Зараз все зупинилось, нічого не працює.

Тиждень.ua: А за кордоном маєте якісь активи?

- Зараз не маю.

Тиждень.ua: На якому етапі розгляд вашої скарги про порушення на виборах 28 жовтня у Європейському суді з прав людини?

- Суд витребував додаткові документи, і два-три тижні тому їх надали. Думаю, рішення суду по цьому питанню буде восени цього року.

Тиждень.ua: Вчора, одразу після того, як суд вирішив вас звільнити, Обухівська прокуратура відмовилась поновлювати кримінальні справи по порушення на виборах у 94-му окрузі  за вашою скаргою. Це пов’язані події чи вони просто співпали в часі?

- Це чергова відповідь прокуратури, чергова відписка. Я направив майже тридцять звернень, і за кожним з них прокуратура заявила, що не бачить порушень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.