Політика

  ▪   Мілан Лєліч

Перетиснули?

Ставка на силові методи формування лояльної більшості в парламенті, схоже, може мати для режиму Януковича протилежні наслідки
Матеріал друкованого видання
№ 7 (275)
від 14 лютого, 2013

8 лютого Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) своїм рішенням позбавив мандатів одразу двох народних депутатів: Павла Балогу (який обирався за округом № 71 на Закарпатті від партії свого брата Віктора «Єдиний центр») та Олександра Домбровського (самовисуванця, якого вважають наближеним до Петра Порошенка, округ № 11).

Суд проти Конституції

На час здачі номера до друку мотивувальна частина рішення суду була невідома навіть усім сторонам процесу. Втім, як розповів Тижню ініціатор позову Юрій Кармазін (багато хто вважає, що його використовує влада), піти до ВАСУ його змусила бездіяльність Центрвиборчкому, який начебто проігнорував звернення міліції про фальсифікації у двох відповідних округах. За його словами, депутат, який дістав повноваження внаслідок вчинених на виборах злочинів, має бути позбавлений мандата, хоч би скільки часу минуло після перегонів.

Читайте також: Юрій Кармазін: Я оскаржив депутатство Балоги і Домбровського через бездіяльність ЦВК

Але ані відповідач по справі, Центрвиборчком, ані третя сторона процесу, власне депутати Балога і Домбровський, такого підходу не поділяють. У розпорядженні Тижня опинилося підготовлене юристами партії «Єдиний центр» заперечення на позовну заяву Кармазіна. Представники Балоги наводять кілька аргументів, чому суд мав залишити позов без розгляду і відмовити в позбавленні депутатських мандатів. Серед них – порушення всіх можливих строків подання позову (строк закінчився ще 27 листопада минулого року, і закон прямо забороняє його продовжувати), відсутність у самого Кармазіна права його подавати (його інтереси ніяк не постраждали від депутатства Балоги й Домбровського), звернення не в той суд, у який потрібно (позов мав подаватися до Київського апеляційного адмінсуду), показання допитаного судом свідка, неможливість ЦВК призначити повторні вибори за законом, чого також вимагає у своєму рішенні ВАСУ, неможливість позбавити обраного нардепа повноважень (за конкретними винятками на кшталт втрати ним громадянства або визнання недієздатним). Такі аргументи наводять і незалежні правники, зокрема колишній нардеп Юрій Ключковський: «Якщо для Вищого адмінсуду не діє Конституція, це страшно небезпечно».

Таким чином, рішення ВАСУ, вочевидь, має виключно політичний характер. Від попередніх фактів вибіркового правосуддя воно відрізняється тим, що удар завдано не по опозиції, а по групах Петра Порошенка та Віктора Балоги, які ще в недалекому минулому Партія регіонів могла б вважати «умовно своїми». Нагадаємо, зовсім нещодавно обидва були чинними міністрами в уряді Миколи Азарова. У нинішньому парламенті вони не примкнули ні до влади, ні до опозиції.

Зворотний ефект

Дії влади можна пояснити, якщо взяти до відома ситуацію всередині самої фракції ПР, де чимало депутатів висловлюють невдоволення монополізацією всіх ресурсів (політичних, силових, економічних) «Сім’єю», яка посилюється з місяця в місяць. «У фракції Партії регіонів відбуваються якісь процеси, є якісь хитання», – зазначив в інтерв’ю Тижню Павло Балога.

Читайте також: Павло Балога: Керівництво країни підставили з рішенням суду по мені й Домбровському

Справді, нещодавно деякі нардепи-регіонали, зокрема з групи Ріната Ахметова, тихо саботували формальний процес звільнення з посади голови НБУ Сергія Арбузова у зв’язку з його переходом до Кабміну та призначення натомість Ігоря Соркіна. Тоді Партії регіонів з першої спроби не вистачило саме цих кількох голосів для успішного голосування. А минулого тижня, за чутками, низка біло-синіх проігнорували вимогу голови фракції Олександра Єфремова негайно зібрати «бойовий загін» для силового розблокування парламентської трибуни. Тож логіка влади – попереджувальний постріл ще не по «своїх», але вже й не по «чужих» – має знову зробити самих регіоналів цілковито слухняними і присікти будь-які спроби пограти в незалежність, чим займалися останнім часом Балога й Порошенко.

Не тільки представники опозиції, а непублічно й чимало регіоналів уже висловили свою солідарність із Балогою та Домбровським

Проте поки що дії влади мають зворотний ефект: депутатський корпус не злякався, а згуртувався перед спільною загрозою. Після оголошення рішення ВАСУ чимало регіоналів-мажоритар­ників, напевно, уявили себе на місці Павла Балоги й Олександра Домбровського, особливо ті, хто відчуває за собою «грішки» під час виборів (організація фальсифікацій), а таких, вочевидь, чимало. Як наслідок – жоден із членів синьо-білої фракції публічно не схвалив рішення суду, натомість багато хто непублічно висловив підтримку постраждалим депутатам. «Мені здається, що це рішення сприятиме консолідації, щоб протистояти такому антиконституційному підходу до парламентаризму в Україні», – сказав Тижню Домбровський.

Читайте також: Олександр Домбровський: Тиражувати рішення про позбавлення мандатів навряд чи хтось буде

На захист Балоги й Домбровського стала «Батьківщина». Голова фракції Арсеній Яценюк заявив: «Опозиція категорично заявляє, що Павло Балога та Олександр Домбровський є повноважними народними депутатами, а рішення Вищого адмінсуду не має жодних правових наслідків». У «Батьківщині» навіть заплющили очі на те, що до парламенту останній потрапив саме завдяки перемозі над їхньою висуванкою Наталією Солейко і результати виборів у цьо­­му окрузі вони тоді називали відверто сфальсифікованими. Утім, поки що ані Балога, ані Домбровський не висловлювали наміру поповнити лави опозиційних фракцій. «Я захищав і захищатиму виключно інтереси свого округу», – підкреслив у розмові з Тижнем Павло Балога.

Тим часом тиск на родину Балог не припиняється. У розпал скандалу з рішенням ВАСУ сина Віктора Балоги Андрія намагалися зняти з довиборів до Закарпатської облради в інтересах Івана Чубирка, місцевого регіонала, який за причетність до фальсифікацій на легендарних виборах мера Мукачевого в 2004 році певний час перебував у міжнародному розшуку. Таким чином, ситуація наразі лишається непевною. Балога й Домбровський і надалі боротимуться за свої мандати, але за найнесприятливішого для них розвитку подій готові йти на перевибори.

Тож, схоже, рішення суду про позбавлення мандатів двох нардепів може мати зворотний ефект, аніж той, на який розраховувала влада. Чимало регіоналів дедалі більше усвідомлюють, що в разі подальшого посилення «Сім’ї» бути спокійними за свої мандати не зможуть і вони самі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.