Політика

  ▪   Святослав Птіцин ,   Олександр Михельсон

У "справі Щербаня" проти Тимошенко свідчать небіжчики. В переказі і з помилками

Допит свідка Ігоря Мар’їнкова закінчився. Сам він планує залишити межі Україні. У справі Щербаня він мало що пояснив, бо його спогади виявилися схожими на імпровізацію актора провінційного аматорського театру

«Я знаю, що ви зробили поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-поза-позаминулої осені».

Саме так міг би почати свій виступ у суді Ігор Мар’їнков – «таємничий свідок» у справі про вбивство народного депутата Євгена Щербаня. Майже 17 років він ані пари з вуст не випускав про причетність до цього злочину екс-прем’єра Юлії Тимошенко, нині ув’язненої за зловживання службовим становищем у зовсім іншій справі. А ось тепер «згадав усе» - хоча ці спогади аж ніяк не тримаються купи.

Його допит кілька разів переносили, тому що Тимошенко, котрій Кримінально-Процесуальний Кодекс дає право бути присутньою на такому допиті, не могла на нього потрапити «вживу» і відмовлялась від телетрансляції.

Офіційне пояснення – стан здоров’я обвинуваченої. Неофіційних – купа. Адже захисники змінюють позицію чи не щодня. Іноді вони твердять, що Тимошенко надто хвора, щоб взяти участь у процесі – а іноді, навпаки, що вона виступає за власну присутність в суді.

Проте така зміна позицій має один результат: підваження легітимності суду. Так, доки допит «таємничого свідка» не розпочався, захисники Тимошенко наполягали, що вона не може бути присутньої на засіданнях (навіть в режимі он-лайн). Але коли суд вирішив слухати свідка без участі Тимошенко, захист негайно заявив, що вона не проти участі в процесі.

Але обвинувачення вирішило не спинятись ні перед чим, перевершивши не лише норми КПК, але й елементарний здоровий глузд. Це яскраво засвідчили перші два дні допиту «таємничого свідка», вже згаданого Ігоря Мар’їнкова. У своїх виступах свідок згадав із десяток осіб, чиї слова 16-ти – 17-річної давності дають йому підстави говорити про провину Тимошенко. Більшість із цих осіб нині мертві.

Так, 13 лютого Мар’їнков починає свої свідчення з визнання знайомства з Рябіним, котрого характеризує просто як співвласника ресторану «Красний кут» у Донецьку. Цей Рябін, пояснює далі Мар’їнков, сам запропонував познайомити його з Олександром Мільченком («Матросом»). Зараз слідство стверджує, що саме «Матрос» був зв’язківцем між Лазаренком/Тимошенко і «бандою Кушніра», котра знищила Щербаня та здійснила ще низку гучних убивств середини 90-х.

Читайте також: Перший день публічного допиту Мар’їнкова

І Рябін, і «Матрос», і сам Євген Кушнір загинули в наступні два роки. Першого застрелили, другого отруїли, третій отримав інфаркт у СІЗО. Це – офіційні версії. Також Мар’їнков називає ще одного учасника переговорів – особу на прізвисько Мага. І сам же стверджує, що 1997 року цей Мага зник безвісти.

На сьогодні мертва і вся «банда Кушніра», окрім росіянина Вадима Болотських, котрий, за даними українського слідства, безпосередньо стріляв у Щербаня в Донецькому аеропорту. За цей та інші злочини Болотських відбуває зараз довічний термін в Україні.

Тісні знайомства з такими людьми не бентежать Мар’їнкова, котрий у другій половині 90-х отримав усього лише рік ув’язнення за те, що в багажнику його машини виявили цілий арсенал, включаючи автоматичну зброю та гранатомет (за іншими даними, кілька). У суді він почувається у своїй тарілці.

На допиті 14 лютого цей свідок продовжує наполягати на тому, що чув від згаданих вище осіб (нині покійних) про причетність Тимошенко до вбивства Щербаня. Пікантності ситуації додає те, що Мар’їнков уже свідчив у цій справі 2003 року, коли й засудили вцілілих членів «банди Кушніра». Але тоді він про Тимошенко не згадував.

Зараз він по-різному пояснює, чому мовчав. 13 лютого Мар’їнков заявив, що свідчив про співучасть Тимошенко ще 2002 року, але його свідчення «загальмувала» прокуратура. «Може, це тому, що дехто пив чай із президентом», - сказав Мар’їнков.

Дивне свідчення: легенда про «чай» із Кучмою, завдяки котрому Тимошенко нібито пережила опалу свого патрона Лазаренка, стосується 1999 року. А в 2002 проти неї було порушено кілька кримінальних справ, сама вона ледве вийшла з-під арешту (проти судді, котрий її звільнив, негайно порушили справу), під вартою залишалось чимало близьких їй людей.

14 лютого Мар’їнков уже натякне, що побоювався свідчити проти Тимошенко. Але, схоже, йому не припаде до смаку така роль. Неочікувано він попросить у судді «дві хвилини» на виступ, і присвятить ці хвилини… самовихвалянню у кращих традиціях «буремних дев’яностих».

- Я закончил элитную школу, горно-экономический факультет. Я имел свою фирму, свой банк, ресторан. Моим первым заместителем восемь лет был мэр Донецка! Я сидел в одном помещении с УБОП, у меня начальником охраны был начальник донецкой милиции. Меня охраняла «Альфа». Я знал половину политбюро. Я знал многих, и меня знали, и уважали. Я знал, ху из ху, был на сходках!

Саме таким текстом головний свідок у «справі Щербаня» спробував зненацька пояснити суду, а швидше, всій публіці, що до його слів таки варто дослухатись.

Проте якщо дослухатись до інших його слів, стає лише смішно. Так, він згадує, що жив у готелі «Національний» у 1996 році. «Люди, я имею в виду Рябина и Кушнира, иногда там останавливались. Мильченко тоже там жил. И Тимошенко там жила, в 810 номере. Я жил в 408. Днем захожу в отель, там, где ресепшн первого корпуса… на этой площадочке я встретил Мильченко, Кушнира и Тимошенко – они мило общались», - розповів у суді Мар’їнков.

Перед тим він не раз підтвердив, що не був знайомий із Тимошенко ні до, ні після описаних подій. Але, виходить, знав, у якому номері вона проживає? Суддю цей цікавий факт чомусь не зацікавив.

Як не зацікавив і інший: свідок ніде не називає точну дату, коли бачив «миле спілкування» покійних Мільченка та Кушніра з Тимошенко. «Пізня осінь» - ось і все, що він каже. За бажання, слідство могло б пошукати й інших свідків такої розмови, зокрема, серед клерків готелю…

Але тоді доведеться пояснювати, чому протягом двох днів допиту Мар’їнков то свідчить про те, що вся компанія спілкувалась «на третьому поверсі біля ресторану», то про те, що це було «біля ліфта», то про те, що всі йшли по вестибюлю повз ресепшн. 

Таку забудькуватість через понад півтора десятиліття зрозуміти неважко. Але в інших випадках Мар’їнков виявляє неабияку пам’ять. Так, на запитання захисників Тимошенко про те, у що була вдягнена нинішня обвинувачена того дня, Мар’їнков без тіні сумніву засвідчив:

- Сумка у Тимошенко була «Шанель». Ні… сумка була «Гуччі», а пахла вона «Шанель». Вдягнена була у «Луї Віттон». Вона була, як завжди, на підборах. Сантиметрів 15-17.

Прекрасна спостережливість. Особливо коли зважити на той факт, що перша лінія одягу «Луї Віттон», марки, котру Тимошенко дійсно полюбляла під час свого першого прем’єрства, вийшла у світ лише через два роки після описаних свідком подій.

Читайте також: Справа Щербаня як спроба засудити Тимошенко до довічного ув’язнення

Утім, ще прекраснішою є математика. За два допити в суді свідок назвав три різні суми, нібито сплачені Тимошенко/Лазаренком за вбивство Щербаня: $3 млн., і $1,8 – $ 2 млн. на запитання захисника Тимошенко Олександра Плахотнюка свідок сказав:

- Это около трех миллионов – и 1,8, и 2…

Зрештою, інколи свідок, схоже, взагалі не розумів, про що йдеться. Так, 13 лютого прокурор Олег Пушкар заявив, що на Мар’їнкова чинився тиск депутатом від опозиції Костянтином Бондарєвим. Начебто нардеп навідувався до свідка й «дуже наполегливо намагався з’ясувати, які покази свідок буде давати». З цього приводу, каже прокурор, свідок навіть написав заяву.

Але сам Мар’їнков же у суді, в залі засідання, заявив, що тиску на нього не було, а в останні два роки йому ніхто не погрожував. Оскільки питали його про тиск адвокати Тимошенко, свідок міг вирішити, що йдеться про тиск прокуратури.

Подальша доля пана Мар’їнкова викликає велику цікавість. Під час засідання він зазначив, що має у справах летіти за кордон…

Між тим, кому все ясно, як день, то це – державному обвинуваченню. «Адвокати намагалися тиснути на свідка шляхом дублювання своїх одних і тих самих запитань, на які свідок вже відповів», - сказав після засідання прокурор Пушкар.

«Це не змінює ситуації, адже свідок пояснив, звідки йому відомо про події, які мали місце у 1996 році, яку роль в них відігравала підозрювана, чітко вказав Тимошенко, як на особу, яка була відповідальна за оплату організації замовного вбивства Щербаня», - додав він.

Наступного з «кількох свідків», за словами прокурора Олега Пушкаря, можуть допитати вже  сьогодні,  15 лютого. Чи буде на цьому засіданні сама Тимошенко – питання відкрите.  

Так само невідомо, чи буде при цьому в суді свідок Мар’їнков, котрий, як сказано вище, з невідомих причин повинен летіти за кордон.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.