Політика

  ▪   Спілкувався: Мілан Лєліч

Олександр Домбровський: Тиражувати рішення про позбавлення мандатів навряд чи хтось буде

Наближений до Петра Порошенка нардеп, якого суд позбавив мандату, розповів про свої подальші дії та консолідацію депутатського корпусу.

Олександр Домбровський здобув депутатський мандат у боротьбі з висуванкою «Батьківщини» Наталією Солейко. Після виборів «Батьківщина» звинувачувала Домбровського у фальсифікаціях, а сам округ №11 на Вінничині цілком міг опинитися в переліку «проблемних», по яким так і не визначили результати. Тепер саме «Батьківщина» чи не найактивніше захищає Домбровського, якого минулої п’ятниці Вищий адмінсуд (ВАСУ) позбавив депутатського мандату.

Тиждень.ua: Олександр Георгійович, мотиви рішення ВАСУ – винятково політичні, чи могли бути зумовлені тиском на бізнес-інтереси, вас та вашого оточення?

У мене немає жодних підтверджень, що це тиск на чийсь бізнес. Рішення ВАСУ було для мене дуже несподіваним, і логіку цього рішення ні стосовно себе, ні стосовно суддівської влади, ні стосовно Конституції я не розумію.

Тиждень.ua: Як ви гадаєте, одночасне позбавлення мандату вас та Павла Балоги – це збіг чи це взаємопов’язані речі?

Я вважаю, що це збіг. Ми давно один одного знаємо, але протягом останніх кількох років не спілкувалися…

Тиждень.ua: Більшість коментарів щодо рішення ВАСУ зводяться до того, що воно було інструментом тиску й залякування депутатського корпусу. На вашу думку, цей тиск матиме якісь наслідки?

Я бачу два принципові моменти. Я не відчував одного тиску з жодного боку щодо вступу до якоїсь фракції чи партії, не було жодних розмов та натяків. Тому й кажу, що рішення суду було для мене неочікуваним. З іншого боку, якщо оцінювати це рішення з точки зору залякування, я думаю, воно матиме зворотній ефект, бо вже дуже багато народних депутатів, депутатів місцевих рад, міських голів, телефонували мені та висловлювали свою підтримку. Мені здається, що це рішення сприятиме консолідації, щоб протистояти такому антиконституційному підходу до парламентаризму в Україні.

Тиждень.ua: Заступник голови ЦВК Андрій Магера заявив, що рішення ВАСУ створює дуже небезпечний прецедент, адже за логікою суду тепер можна буде відняти мандат у будь-якого депутата і навіть президента аж через декілька років після його отримання. Як гадаєте, в найближчий час з’являться аналогічні рішення по інших нардепах?

Безумовно, це прецедент вкрай небезпечний. Він стосується не тільки Домбровського й Балоги, не тільки  нардепів, а й усієї вертикалі місцевого самоврядування, усіх міських голів, яких обрала громада, але які комусь не сподобались. Треба думати не лише про найближчі, а й на довгострокові наслідки цього рішення.

Читайте також: Андрій Магера: «Я не знав, що Кармазін працює адвокатом в МВС»

Звісно, невдячна справа – прогнозувати. Мені здається, що хтось, лобіюючи це рішення, підставив багатьох і створив антиконституційну ситуацію, з якої складно буде вибратись не тільки ЦВК чи Конституційному Суду, а й багатьом політикам. Отримали таку реакцію, якої не очікували. Тож тиражувати це рішення навряд чи хтось буде, бо тоді буде реагування не тільки в Україні, а й з-за кордону, в Євросоюзі тощо. Але крапку в цьому питанні не поставлено не лише в плані позбавлення нас депутатських мандатів, а й в плані позиції Верховної Ради, Конституційного суду і Центрвиборчкому.

Тиждень.ua: Якщо ЦВК анулює ваші повноваження і вас позбавлять депутатської картки, як ви діятимете?

Я знаю, як я буду діяти і як діятиме команда, яку я представляю, але про це ще рано говорити. Я, як людина достатньо компромісна, сподіваюсь на здоровий глузд і сподіваюсь, що помилки, допущені внаслідок несистемного бачення, будуть вирішуватися, а не поглиблюватися. Я думаю, в країні дуже багато проблем, над якими мають працювати спільно і влада, і опозиція.

Тиждень.ua: Павло Балога вже заявив, що покладе мандат у випадку відповідного рішення парламенту і піде на перевибори. Ви теж?

Так, безсумнівно. Якщо будуть рішення ЦВК, КС, Верховної Ради, тоді мені доведеться приймати черговий виклик у вигляді нового виборчого процесу.

Тиждень.ua: Чи не боїтеся ви, що влада стосовно вас не обмежиться позбавленням депутатства, а піде далі, зокрема порушить кримінальну справу, користуючись відсутністю у вас недоторканності?

В нашому житті ти мусиш бути готовим до всього. Але я не та людина, яка стоїть на дорозі війни проти діючої влади. Я, довгий час пропрацювавши у владі, знаю, що це важка ноша, і та кількість проблем, що в Україні, мене зовсім не тішать. Якщо для влади буде сенс показувати якісь чергові приклади – все в руках господа Бога.

Читайте також: Юрій Кармазін: Я оскаржив депутатство Балоги і Домбровського через бездіяльність ЦВК

Тиждень.ua: Вас вважають людиною близькою до Петра Порошенка. Можливо, рішення суду спрямовано не стільки проти вас персонально, як проти нього?

Ні для кого не секрет, що ми з Петром Порошенком є давніми друзями і соратниками, ми вели практично спільну виборчу кампанію по наших округах. У мене немає жодної інформації про якийсь тиск на нього, ми з ним не обговорювали рішення ВАСУ в такому контексті. Звісно, виключати в українській політиці не можна нічого, але фактів у мене немає.

Тиждень.ua: Як Порошенко прокоментував рішення ВАСУ?

Так як і я – що це неправильне, незаконне, антиконституційне рішення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.