Політика

  ▪   Спілкувався: Мілан Лєліч

Юрій Кармазін: Я оскаржив депутатство Балоги і Домбровського через бездіяльність ЦВК

Автор скандального позову, за яким Павло Балога та Олександр Домбровський втратили депутатський стаус, розповів Тиждень.ua про те, що змусило його звернутися до суду, і які аналогічні позови він подаватиме у майбутньому.

Ініціатор позову до Вищого адміністративного суду (ВАСУ), за яким брат Віктора Балоги, Павло Балога, та наближений до Петра Порошенка Олександр Домбровський втратили депутатських мандатів, екс-нардеп Юрій Кармазін досі не коментував причини, що змусили його звернутися до суду. Як з’ясувалося, Кармазін чекає на повний текст судового вироку, після чого на прес-конференції оприлюднить свої мотиви та зібрану ним інформацію.

Але Тиждень.ua зміг поговорити з ним ще до того – і Кармазін розповів, що подати в суд його змусила бездіяльність ЦВК, а боятися за свої мандати варто ще декільком мажоритарникам.

Тиждень.ua: Юрію Анатолійовичу, подати позов до суду було вашою особистою ідеєю чи до вас хтось звертався з цього приводу? Наприклад, виборці округів №11 і №71?

Розгорнуті коментарі я даватиму вже на прес-конференції, на яку зберу усі наявні матеріали, включно з повним текстом рішення суду. Поки що зазначу наступне.

Я – голова Партії захисників вітчизни, одне з завдань нашої партії, за статутом – боротися зі злочинністю, зокрема й тією, яка вчиняється на виборах. Особисто я є особою, яка чи не найбільше постраждала від свавілля Центрвиборчкому – мене всупереч закону не допустили до виборів. Вичерпавши усі можливості добитися правосуддя в Україні, я подав позов до Європейського суду з прав людини у Страсбурзі – але цей позов…загубився! Зараз наша поштова служба проводить внутрішнє розслідування за цим фактом.

Тому я дав слово своїм виборцям – допомагати у захисті їхніх прав. Під час виборів я об’їздив усі регіони України.

Тиждень.ua: В якій якості?

В якості діючого народного депутата і голови Партії захисників вітчизни я допомагав обиратися нашим однопартійцям. В Донецькій області, зокрема, я став свідком того, як двоє членів комісії нахабно фальсифікували бюлетені. Ми схопили їх за руку, але наша переписка з правоохоронними органами нічого не дає – на факт злочину просто закривають очі. Зрештою, на те, що є ознаки злочину, зреагував особисто міністр внутрішніх справ. Ми й зараз працюємо над тим, щоб усі причетні до злочину були покарані – незалежно від того, чи заповнив хтось відповідний округ і отримав мандат депутата.

Тиждень.ua: Повернімось до вашого позову у ВАСУ.

Після виборів до нас зверталися виборці, які криком кричали про порушення у їхніх округах. Розповім про ситуацію на Вінничині. Місцева громадська організація «Український дім» звернулася до українського народу, президента, Генпрокурора, нардепів, урядів США, Японії та інших країн. У цьому зверненні йдеться про те, що в багатьох виборчих округах було скоєно злочин – незаконно змінено виборчу документацію та в такий спосіб підступно змінено волевиявлення громадян. Насправді ж по округу номер 11 перемогла Наталія Солейко, по округу номер 14 – Іван Мельничук. Але виборчі документи було сфальшовано на користь Олександра Домбровського та Віктора Жеребнюка. Далі у зверненні ставиться питання про те, щоб захистити волевиявлення громадян, Конституцію та законність.

Тиждень.ua: Коли було оприлюднене це звернення?

Одразу після виборів, 29 чи 30 жовтня. Крім того, правозахисник і адвокат Валерій Палій, офіційний спостерігач від «Батьківщини». звертався до усіх найвищих органів державної влади з заявою про численні правопорушення, потім було аналогічне звернення депутатів Вінницької облради на двадцяти аркушах.

Мені смішно від некомпетентних розмов про грудень, січень, лютий, які пройшли з часу виборів. Таке враження, що сидить Кармазін і керує судами, які його намагаються знищити як політика. А я насправді лише борюся за законність та права виборців.

Тиждень.ua: Скільки аналогічних позовів ви плануєте подати?

Я хочу, щоб усі, хто сфальсифікував вибори, відповіли за це. І не одна людина, а цілі організовані групи. Зараз ми аналізуємо не один, не два і не три округи. Ми переконані: момент набуття повноважень нардепа не є індульгенцією від відповідальності за скоєні на виборах злочини. Ми працюємо і на тих округах, які були визначені міжнародними спостерігачами як такі, де були величезні порушення. Скільки конкретно позовів ми будемо подавати, буде залежати від зібраної нами інформації. По двох округах, 11 і 71, МВС підтвердило факт фальсифікацій.

Більше того, МВС звернулося до ЦВК – але ніхто чомусь про це не каже!

Тиждень.ua: Тоді розкажіть про це звернення.

МВС поставило перед ЦВК питання про те, щоб Центрвиборчком дав оцінку порушенням, які стали відомі внаслідок розслідування кримінальних справ. Нагадую, згідно з КПК мінімальний термін розслідування – три місяці. Тобто за три-п’ять днів не можна встановити факт злочину! Мене дивує, що ті, хто почав сьогодні захищати лжедепутатів, кажуть, що Конституція має захищати лише їхні права. Ні – Конституція має захистити права тих людей, які на виборах проголосували за іншого кандидата і право яких було вкрадено!

МВС звернулося до ЦВК 1 лютого, з повідомленням про те, що встановлено факт порушень і злочинів у двох округах. ЦВК навіть не винесло це питання на розгляд і повністю проігнорувало МВС. У ЦВК було п’ять діб для відповіді. Коли термін вийшов, я, бачачи цю бездіяльність, звернувся з позовом до ВАСУ, разом із одним громадянином, який проживає у Вінницькій області і одним громадянином, який проживає у Закарпатській області.

На превеликий жаль, про проведення засідання оголосили в такий спосіб, що я не зміг бути на ньому присутній. ВАСУ поставив мене до відома буквально за пару годин до початку засідання, і я фізично не зміг прибути. Моє прохання про перенесення засідання хоча б на один день було відхилене.

Тиждень.ua: З’явилася інформація, що у вас є матеріали і по 59 округу, що на Донеччині.

По 59 округу особисто міністр внутрішніх справ Захарченко ще, якщо не помиляюсь, у листопаді підтвердив, що там були порушення і є ознаки злочину. Матеріали ним було направлено до прокуратури, де вони і «зависли». Ми намагаємось і далі відстояти права нашого кандидата по цьому округу і наших виборців. Інших округів це теж стосується.

Якщо будуть достатні дані для того, щоб звертатися з позовами, ми це зробимо, незалежно від того, представник якої політсили незаконно отримав по них мандат.

Тиждень.ua: Відомий правник Юрій Ключковський в коментарі Тиждень.ua заявив, що існує вичерпний перелік причин, за якими можна позбавляти мандату – тому рішення ВАСУ, за його словами, є порушенням законодавства.

Це було би абсолютно правильно, якби мова йшла про те, що повноваження не отримані в незаконний спосіб. Але якщо вчинено злочин, якщо в ході розслідування з’ясувалися якісь факти, то правопорядок мусить бути відновлений.

Тиждень.ua: По яких округах ви можете подати нові позови?

Скажу так: ми працюємо ще по декількох округах і збираємо матеріали. Якщо ми побачимо, що злочин є, ми подамо позов. Зараз ми аналізуємо ситуацію по Одеській, Вінницькій, Черкаській, Донецькій, Запорізькій областях. Є питання і по Полтавській області. Про конкретні округи я б поки не хотів говорити.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.