Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Союз регіоналів та комуністів у Раді залишається опорою Януковича

Другий день роботи Ради VII скликання засвідчив, що влада має у парламенті більшість з приблизно 250 депутатів. Опозиція передбачувано отримала крісло віце-спікера

Календар показував другий день роботи Верховної Ради VII скликання – але засідання тривало ще вчорашнє. Як і 12 грудня, новообраний парламент відзначився бійками та піаром «Свободи». Відмінність же полягала в тому, що Партія регіонів таки провела всі ті рішення, які хотіла провести.

На поверхневий погляд, опозиція почала сесійний день із того, що військові називають «розвитком тактичного успіху». Уже за кілька хвилин після того, як голова Тимчасової президії Олександр Єфремов (ПР) розпочав засідання, фракції «Батьківщини», «Свободи» й УДАРу відкрили масований вогонь по позиціях супротивника.

Читайте також: Перший день нової Ради: Опозиція показала кулаки

В першу чергу, опозиціонери вимагали дотримуватися норми про персональне голосування. В другу – позбавлення права голосу скандальних депутатів Табалових, котрі днем раніше не були присутні на урочистому складенні депутатської присяги (бо їх звідти банально виставили), і тому нібито не мали права виконувати депутатські обов’язки. В третю – заборони для Компартії формувати свою фракцію, оскільки, за регламентом, фракції формуються з депутатів, обраних «за списком та в мажоритарних округах». В опозиції це «та» тлумачать так, що кожна фракція повинна мати хоч би одного мажоритарника – а комуністи, як відомо, на жодному мажоритарному окрузі не виграли.Окремий «сектор обстрілу» вибрали собі свободівці, котрі на повному серйозі запевняють, що змусять усіх колег по сесійній залі виступати винятково українською мовою.   

Разом із тим, досить швидко почало видаватись, що опозиціонери висувають свої вимоги більше «для галочки». Згадки про славнозвісну сенсорну кнопку зависли в повітрі. Заклики ж до регіоналів виконувати Конституцію, регламент і, врешті-решт, домовленості про особисте голосування зустрічали лише позірне «розуміння» з боку головуючого: так, звісно, голосувати треба лише особисто, аякже, атож; переходимо до наступного питання…

Опозиціонери навіть не мали згоди щодо того, скільки разів попереднього дня провладні депутати «зіграли на піаніно». Арсеній Яценюк у виступі з місця заявив про «щонайменше шість фактів». Олег Тягнибок – про мінімум п’ять.

- Вчора журналісти зафіксували на фотокартки перші випадки кнопкодавства в цьому парламенті, - говорив у мікрофон член «Батьківщини» Андрій Шевченко. – Я спеціально назву прізвища цих депутатів. Це наші колеги Воропаєв і Малишев. В них є право на репліку, хай пояснять, чому вони голосували за своїх колег!

Але правом на репліку ніхто з «піаністів» скористатися не побажав.

Не дали особливих результатів і вимоги не допустити до голосування «тушок» Табалових. Якщо днем раніше їх просто не пустили до зали, то цього разу Олександр Табалов самотньо (його сина в Раді так і не побачили) розташувався за спинами депутатів від ПР, де йому не загрожували стусани свободівців. При цьому, як незабаром виявилось, він передав свою картку для голосування головуючому.

Коли Єфремов радісно оголосив про цей факт, опозиція, здається, просто розгубилась. Претензії до Табалових зім’ялися. Після засідання картку Табалову-старшому повернули…

- «Тушки» не з неба впали! – заявив між тим у своєму виступі Олег Ляшко. – Є конкретні люди, відповідальні за цих «тушок»!

В залі обурено загаласували й навіть засвистіли прибічники Арсенія Яценюка, котрий напередодні публічно визнав, що особисто добився включення Табалових у передвиборчий список. «Почав тролити», - переговорювались журналісти, слухаючи Ляшка.

В одну мить здалося, що опозиція таки налаштована серйозно. Це сталось, коли депутати наблизились до розгляду першого з важливих питань порядку денного – обрання спікера. Кандидатура  була одна: регіонал Володимир Рибак. Коли він почав виступати, опозиціонери кинулись до трибуни. Зав’язалася штовханина. Над театром бойових дій розгублено лунали слова Рибака:

- Шановні депутати… почалась нова сесія… це новий етап в історії нашої нашої Батьківщини… землі, де ми народилися, змужніли… стали політиками…

Галас, здійнятий змужнілими політиками, не дав кандидатові в спікери продовжити. Єфремов швидко оголосив перерву…

…Але вже о пів на дванадцяту Володимир Рибак таки виголосив свою щемку промову в повному обсязі. Як стало зрозуміло пізніше, на цей час принаймні керівники опозиційних сил уже знали, що кандидатура регіонала пройде. Все було просто: комуністи виторгували собі посаду першого віце-спікера.

Не в силах забезпечити результат власними голосами, регіонали мусили віддати «червоним» цю посаду, значення котрої важко переоцінити – адже перший віце-спікер замінює голову ВР, котрий часто буває на церемоніальних заходах, а іноді й навмисне самоусувається при прийнятті надто неоднозначних нормативних актів (як у попередньому скликанні нерідко чинив Володимир Литвин).

Лідер КПУ Петро Симоненко з легкістю «забув», що раніше обіцяв не дати жодного комуністичного голосу за спікера-регіонала. 13 грудня, о 12.23, Рибака підтримали 207 регіоналів, 32 комуністи та 11 позафракційних депутатів. Фракції УДАРу та «Свободи» демонстративно проголосували проти, тоді як абсолютна більшість «Батьківщини» від голосування утрималась.

Деяку різноманітність у цей передбачуваний процес вніс виступ регіонала Вадима Колесніченка, що відбувся перед голосуванням. Замість говорити про кандидатуру майбутнього спікера, Колесніченко вирішив відповісти на озвучену ще зранку у виступах Олега Тягнибока та Ірини Фаріон вимогу до депутатів виступати винятково державною мовою.

- Закон об основах языковой государственной политики говорит о том, что на заседании Верховного Совета депутат имеет право выступать на государственном языке, либо на другом! – російською заговорив депутат.

- Ганьба!!! – закричали свободівці, кидаючись до трибуни за підтримки кільканадцяти представників «Батьківщини». Проте цього разу регіонали не дрімали: їхні «бойовики» встигли перекрити опозиції шлях .

- Мы, конечно же, поддерживаем кандидатуру нашего кандидата – Владимира Васильевича Рыбака, как наиболее грамотного, толерантного депутата, который здесь присутствует. И я полагаю, он все сделает для того, чтобы парламент работал в интересах Украины, а не в интересах фашиствующих организаций! – завершив Колесниченко, перекрикуючи розбурханий зал.

Після обрання Рибака новий спікер поставив на голосування питання про затвердження Калетника. «Курс уже немолодого бойца я прошел, потому что придется работать вместе», - почав був Рибак російською. Свободівці знову скочили з місць.

- Я вибачаюся! – швидко виправився спікер. - Я буду виключно розмовляти державною мовою. Це я вам обіцяю.

Опозиційні фракції заявили про підтримку висунутого УДАРом Валентина Наливайченка. Проте після голосування за Рибака ясно було, що шансів на крісло першого віце-спікера у опозиції немає.

Під час свого виступу Калетник також стикнувся з ідеологічною перешкодою. Регіоналка Ганна Герман нагадала йому про скандальний вислів депутата-комуніста Царькова, котрий у вересні в ефірі одного з ток-шоу заявив, що сталінське НКВД «мало стріляв бандерівців».

- Відповідні сторінки історії, я вважаю, сьогодні не потрібно переписувати і давати оцінку їм, - відповів Калетник.

Вимогу свободівця Ігоря Мірошниченка все-таки відмежуватись від слів Царькова без п’яти хвилин перший віце-спікер взагалі проігнорував. Після чого був благополучно затверджений на посаді. Підтримати його закликала в тому числі й уже згадана Герман – причому зі словами «Слава Україні!».

А от «простим» віце-спікером став висунутий опозицією свободівець. Руслан Кошулинський. Він зібрав цілих 305 голосів.

Читайте також: Віце-спікер Руслан Кошулинський: «Наше завдання – зламати запроваджені Литвином принципи роботи парламенту»

Гру було зроблено. В тому, що нарешті оформлений союз регіоналів та комуністів затвердить і кандидатуру прем’єра, сумнівів ні в кого не було. Опозиційні депутати почали розходитись з парламенту. Відтак запропонований президентом Януковичем на цю посаду «новий-старий» прем’єр Микола Азаров виступав перед напівпорожньою залою.

- Уся країна вправляється у коміксах з вашого мовлення. Як допомогти вам у цьому, у цій проблемі, опонувати бодай би на елементарному рівні? – спитала його з місця депутат від «Свободи» Ірина Фаріон. - Мову не знають ті, які або політично упереджені, або розумово відсталі. В якій системі координат перебуваєте, власне, ви?

- Я згоден з вами покращувати українську мову, - з кам’яним обличчями відповів Азаров. Опозиціонери, котрі ще лишалися в залі, засміялися.

Петро Симоненко, звертаючись до Азарова, проголосив:

- Ситуація в Україні сьогодні залежить не від керівника уряду, а залежить сьогодні від зміни політичної системи. Тому фракція комуністів обов'язково проголосує за те, щоб ви виконали свої зобов'язання.

Логіка цього формулювання так і лишилася загадкою.

В підсумку Азарова затвердили 208 голосів регіоналів, 32 комуністи та 11 позафракційних парламентарів. Опозиція остаточно покинула зал. Пропрезидентські ж сили ще залишились послухати відеозвернення Віктора Януковича, котрий взагалі-то, за буквою закону, мав би бути присутній при затвердженні прем’єра персонально.

Але опоненти режиму вже й не вимагали дотримання таких вимог.