Політика

  ▪   Вікторія Нікіфорова
  ▪   Сімферополь

Вибори у Криму: рекордно низька явка, хакерські атаки і майже без порушень

Парламентські вибори у Криму не принесли несподіванок. Партія регіонів отримала впевнену перемогу, отримавши більше половини голосів кримчан, що дійшли до виборчих дільниць.

У одномандатних округах регіонали здобули дев’ять депутатських мандатів з десяти. Лише на окрузі №2 переміг представник партії «Союз» Лев Міримський, котрий скоріше за все приєднається до партії влади вже в стінах Ради. Вибори пройшли як ніколи спокійно – на півострові не було зафіксовано жодного більш-менш серйозного порушення.

У Криму зберігалася тенденція падіння явки виборців. Цього року до дільниць дійшло 49,45%. (для порівняння у 2006 році явка виборців в автономії склала майже 55%, у 2002 році – 57,13 %). Розчаровані кримчани неохоче йшли до дільниць. Тому у день голосування кримські регіонали організували підвіз виборців, і всупереч звинуваченням опонентів з «Батьківщини», переконували – це не порушення виборчого закону. «Людей дезінформують тим, що підвезення виборців на дільниці – це порушення. Якщо ми подивимося Конституцію, там написано: держава і всі ми повинні допомагати волевиявленню кожного нашого жителя», - заявив керівник виборчого штабу Партії регіонів у Криму Павло Бурлаков.

Вперше з 2002 року голосування проходило по змішаній системі. Знову з’явилися кандидати-мажоритарники. Тож, політичні сили на півострові швидко пригадали методи, за якими працювали раніше. Так, на округах з’явилися десятки технічних кандидатів від різних партій, фіксувалися спроби підкупу виборців, опоненти застосовували один проти одного «чорний піар». Нічого нового не вигадали, лише удосконалили технології.

Дивіться також: Результати п'яти екзит-полів

Якщо раніше кандидат у ніч перед днем голосування міг отримати сотні дзвінків на стаціонарний телефон, то тепер у хід пішов мобільний зв'язок. Так, 28 жовтня керівники кримського штабу Об'єднаної опозиції «Батькiвщина» та місцеві медіа-юристи повідомили, що стали жертвами хакерів та масованої телефонної «атаки» з боку невідомих. З другої години ночі на їх телефони надходили сотні дзвінків, а при знятті трубки грали нецензурні пісні. Заблокованими були сайт кримського відділення «Батьківщини» та ряд сайтів опозиційних ЗМІ - на них здійснювалися DDoS-атаки. Представники Об’єднаної опозиції винили у бідах представників регіоналів, ті ж також звинуватили керівників «Батьківщини» у дезінформації та блокуванні свого партійного сайту та штабних телефонів. Розгорнулася боротьба між представниками провладної партії та опозиції в інтернеті та соціальних мережах. Партії та кандидати застосовували один проти одного брудні технології та поширювали недостовірну інформацію.

Хоча, це все загалом не вплинуло на волевиявлення жителів Криму. Кримчани, які все ж дійшли до дільниць, як і в попередні роки, в основному віддали свої голоси біло-блакитним та їхнім мажоритарникам. З десяти мажоритарних округів кандидата від провладної партії не виявилося лише одному. За три тижні до дня голосування свою кандидатуру зняв регіонал Олександр Баталін. У штабі партії це списали на хворобу кандидата, хоча політологи та експерти пояснили домовленістю між регіоналами та лідером партії «Союз» Львом Міримським.

За словами міжнародних спостерігачів, серйозних порушень у Криму під час виборів вони не помітили. Слабо висвітлений підхід до дільниць, недостатня компетентність деяких членів виборчкомів, поодинокі спроби виносу бюлетенів – такими були основні претензії міжнародних спостерігачів. «Було нудно. У тому плані, що все працює так, як має працювати. Очікувано», - зазначив спостерігач Міжнародного експертного центру виборчих систем (ICES) з Естонії Володимир Вельман. Хоча представники кримського відділення Комітету виборців України вказали на серйозне порушення в Ялті – там на жодній дільниці не повісили штор у кабінках для голосування. У комісії це порушенням не вважали, пояснивши, що так контролюють  «фотографують громадяни свої бюлетені у кабінках чи ні». 

Опозиціонери у свою чергу заявляли про «каруселі», ручки зі зникаючими чорнилами, вкидання бюлетенів та махінації з голосуванням на дому. «У Сімферополі дуже політизованою виявилася сфера освіти та охорони здоров'я. І на рівні головних лікарів, директорів шкіл просто нахабно вчителям говорять про те, що ви повинні прийти в понеділок і пред'явити на своєму мобільному телефоні фотографію свого бюлетеня», - заявляв лідер кримської «Батьківщини» Андрій Сенченко.

Загалом у Криму поки не чутно невдоволень результатами парламентських виборів. Напевне, невдоволені з’являться після оголошення результатів на мажоритарних округах. Переможці регіонали в автономії чи ні, можна буде сказати лише після того, як визначиться доля  кримського прем’єра Анатолія Могильова та керівника штабу Партії регіонів у республіці Павла Бурлакова. Хоча вже очевидно, що за найнижчу явку виборців серед інших регіонів України президент та вищі  партійці їх по голівці не погладять.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.