Політика

  ▪   Спілкувався: Святослав Птіцин

Координатор канадських спостерігачів Анна Шиптур: Головним позитивом виборчої кампанії є скасування виборчого туризму і відмова від криміналізації наклепу

Координатор канадських спостерігачів — про плюси й недоліки українських виборів та про “труднощі перекладу”

Тиждень.ua: Уже відомо, що на виборах діятиме понад 3 тис. спостерігачів. Яка серед них частка вашої місії?

Канадський уряд делегував до України загалом 500 спостерігачів. 70 з них є частиною місії ОБСЄ, 430– канадської організації CANADEM, яке є неурядовою. Ще з 11 серпня в Україні присутня група наших довгострокових спостерігачів, з початку вересня приїхало ще 54 особи. Тобто наразі у нас є 65 довгострокових спостерігачів і 365 короткострокових, які приїхали в суботу.

Наші представники вже працюють у всіх регіонах України. Так само буде і з коротскостроковими спостерігачами – вони будуть присутні і у регіонах, і навіть в окремих районах, аби ми мали змогу спостерігати за виборчим процесом.

Тиждень.ua: Спостерігачі присутні в областях пропорційно? Чи в певних регіонах представників місії більше, ніж у інших?

Ми намагаємося розподіляти області між представниками місії пропорційно, зважаючи на кількість населення, що там проживає. Наші довгострокові спостерігачі мали певні зауваження щодо окремих регіонів, але ми ще не зробили остаточного рішення. Ми ще будемо вирішувати питання щодо розподілення між представниками місії окружних та дільничих комісій.

Тиждень.ua: Ваші спостерігачі зазначали, що їх насторожує те, що ЦВК за кілька днів до жеребкування змінила правила формування нижчих комісій. Чи відповідає таке жеребкування міжнародним стандартам?

Жеребкування провели для всіх 33 тисяч ДВК. Але детально не будемо зупинятися на кожній. Я не знаю як щодо міжнародних стандартів, буду про те, що ми бачили. Відбулося багато змін, і це є проблема, оскільки комісії мають готуватися до виборчого процесу, до дня виборів. Крім того, комісії мають збиратися на засідання, в них має бути кворум…

Мінялися і продовжуть мінятися самі кадри – одні виходять з комісій, приходять інші. Наразі ми ще не можемо зробити конкретних висновків – подивимось, як працюватимуть дільниці.

Тиждень.ua: Але хіба не видається підозрілим, коли різні партії подають одних і тих же осіб, або коли в одному регіоні пропонується велика кількість членів комісій, що проживають зовсім і іншому регіоні? Наприклад, у Київській області до складу комісій масово пропонувались особи, які мешкають у Криму.

Ми звернули на це увагу.

Тиждень.ua: Місяць тому опозиціонери заявили, що були прецеденти, коли голосуванням більшості з комісій виключали представників опозиції. Чи відомо Вам про такі випадки?

Цікаве питання. Очевидно, я не маю перед собою всіх деталей. Наші довгострокові спостерігачі щотижня нам звітують: і позитив, і про негатив. І вони в проміжному звіті писали свої зауваження щодо роботи комісій. На жаль, я ще не ознайомилася з останніми звітами.

Тиждень.ua: Який позитив відзначили спостерігачі?

Були дві позитивні речі. Перша – зміни щодо так званого «виборчого туризму». Були внесені поправки у правила щодо зміни місця голосування, і люди цих поправок дотримуються. І це позитивно. Другий момент – це відмова від криміналізації наклепу. Це дві головні речі, які ми зауважили.

Тиждень.ua: Деякі українські організації заявляють про загрозу фальсифікацій під час підрахунку голосів. Так, нібито можуть використовувати програми, які змінюватимуть дані, що вводять у компютер. У звязку із цим, чи вважаєте ви, що спостерігачі повинні отримати доступ до серверних кімнат?

Було рішення, що внесення даних у комп'ютер не є частиною виборчого процесу. Але важливо, що наші спостерігачі присутні під час підрахунку, і вони матимуть копії протоколів, які можна порівняти з офіційними результатами. Це є нормальний процес. Крім нас буде ще багато спостерігачів, які також матимуть протоколи. І крім того, протоколи мають вивішувати на дільницях, аби кожен охочий міг дізнатися результати голосування. Тож можна буде порівнювати дані протоколів і офіційні результати.

Тиждень.ua: Чи задоволені ви комунікацією з нашими владними органами, зокрема з ЦВК?

Так, цілком. Абсолютно нормально відбулася акредитація, нам не чинили жодних перепон як з довгостроковими, так і з короткостроковими спостерігачами.

Тиждень.ua: Натомість декотрі політики полюбляють критикувати західних спостерігачів, коли ті критикують вітчизняні виборчі процеси. Лунають заяви, що спостерігачі ледь не підкуплені опозицією…

Наша роль бути спостерігачами, які мають бути об’єктивними. Ми дотримуємося цього правила. Наші представники є у всіх регіонах, ми зустрічаємося з усіма учасниками виборчого процесу та неуряовими організаціями, аби краще зрозуміти виборчий процес.

Тиждень.ua: В українському варіанті проміжного варіанту звіту вашої місії, якщо вірити інформагенціям, була фраза про політично вмотивоване засудження Луценка і Тимошенко. Тут немає необєктивності?

Справа в тому, що в англійському офіційному варіанті звіту вживалося слово «apparently». Це значить, що засудженння може бути політично вмотивованим, а може і не бути. Якщо дивитися в словник, то там є таке значення цього слова, як «очевидно». Проте якщо прочитати всю фразу зі звіту, то вона не перекладається як «очевидно політично вмотивоване засудження». А, скорше, як «можливо, політично вмотивоване».

Тиждень.ua: З якими організаціями в Україні ви співпрацюєте?

Це "ОПОРА", Комітет виборців України, також дуже часто по регіонах є локальні неурядові організації. Звичайно, також співпрацюємо з ДВК, ОВК – тобто з усіма організаціями, як неурядовими, так і урядовими. Це є оптимальний спосіб, аби отримати правильне уявлення про вибори.

Тиждень.ua: А як ви співпрацюєте з урядовими структурами Канади? Який вплив на офіційну позицію Канади щодо українських виборів справлять ваші звіти?

Розповім про сам процес нашої роботи. 29 жовтня у нас буде прес-конференція, де голова місії представлятиме свій звіт, який базується на даних як довгострокових, так і короткострокових спостерігачів. Наш уряд може реагувати пізніше, а може реагувати одразу. Насправді ми від нього незалежні. Тож буде лише звіт від місії Канади, як і в інших спостерігачів.

Тиждень.ua: Тобто канадський уряд спиратиметься на публічні звіти різних організацій, а не на які-небудь, наприклад, доповіді, направлені до уряду вашою місією?

Це взагалі не наша юрисдикія, реагуватиме уряд, чи ні. Ми ж лише незалежні спостерігачі.

Тиждень.ua: А чиїм коштом організована робота вашої місії?

Коштом урядової агенції. Але такі кошти виділяються на постійній основі для місій у різних країнах, і не можна сказати, що ми тут в Україні працюємо на канадійський уряд. Ми просто спостерігаємо.

Тиждень.ua: У проміжному звіті ви зазначали про підкуп виборців, чорний піар, адмінресурс. Які політичні сили в Україні найбільше використовують ці засоби?

Ми не рахуємо, які партії скільки зробили порушень. Важливим є те, що такі речі відбуваються. І ми говоримо про такі випадки, які відбуваються під час виборчого процесу, у своїх проміжних звітах.

Тиждень.ua: Чи готуватиме місія на підставі остаточного звіту якісь рекомендації для української влади – наприклад, щодо покращення виборчого законодавства?

В попередніх місіях були рекомендації. Але це буде рішення голови місії. Скажу так: ми цього не виключаємо.

Тиждень.ua: Ви, як людина з іншої країни, розумієте українців, які продають голоси за матеріальні блага?

На жаль, я не можу коментувати психологію людей. Звісно, як спостерігачі ми зауважили, що такі моменти існують.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.