Політика

  ▪   Марина Міщенко ,   Ольга Мелих

Світові ЗМІ про Україну: сучасний автократ Янукович, втягування України в Митний союз та немирні протести після виборів

Світова преса цього тижня писала про наслідки автократичного правління Віктора Януковича для внутрішньої та зовнішньої політики України, про небезпеку втягування України в Митний союз та можливі наслідки парламентських виборів

Черговою статтею про Україну у The Los Angeles Times відзначився відомий американський карикатурист Девід Горсі.

У статті Горсі назвав Віктора Януковича новим видом автократа, який з допомогою західних PR-фірм створив собі імідж прогресивного лідера, при цьому продовжуючи наступ на права людини.

 «Український президент Віктор Янукович є моделлю нового виду автократа-захоплювача влади. В минуле пішли чистки, знущання військових у смішних костюмах, таких як Гітлер в Муссоліні. Куртка Мао і камуфляжі Фіделя Кастро виходять з моди. Сьогодні йдеться про бізнес. Сьогодні, Сталін носив би Hugo Boss або Brooks Brothers, зголив би вуса і, як і Янукович виглядав би як будь-який інший керівник, що літає бізнес-класом», - пише Горсі.

«Погром і переворот поступилися PR-у. Янукович найняв команду лобістів і піарників, щоб ті допомогли йому створити прогресивний імідж, у той час як він сам тисне на пресу та перекроює виборче законодавство, щоб забезпечити своїй партії постійне правління.

Перебуваючи у Вашингтоні чи Парижі, Лондоні чи Берліні, Янукович поводиться ніби він є чемпіоном вільної преси, бо знає, що повинен робити, щоб його вітали в клубі процвітаючих демократій. Але закон про наклеп, який у парламенті підтримує його партія, стане загрозою для журналістів отримати тюремне ув’язнення і штрафи.

Доброю новиною є те, що завдяки протестам українських ЗМІ і дипломатичному тиску з боку США і Європи Янукович заморозив закон. Не дуже хороша реальність, втім свідчить, що так само як і рак після ремісії, законодавство може легко повернутися після парламентських виборів наприкінці жовтня», - зазначає він.

«У 21-му столітті диктатори всі виглядають як усміхнені бізнесмени, а їх послання згладжуються і продаються американськими і європейськими PR-фірмами, а це означає, що США знадобиться набагато більше, ніж сильні військові для захисту демократії і прав людини», - вважає автор.  

До статті Хорсі додав також свою фірмову карикатуру, яка зображує як би виглядав Сталін сьогодні. На картинці Сталін оточений PR-радниками. Один з них, схожий на стиліста каже: «Цей костюм так і кричить «виконавчий директор». Інший відмічає: «Ми трохи переправили вашу промову. Замість «чистки» ми скажемо «план з реорганізації кадрів», а заміть «ГУЛАГу» - «мережа з утилізації робочої сили». А жіночка справа збирається підстригти Сталіну вуса.

 

Результати дворічного перебування Віктора Януковича при владі оцінили експерти та дипломати, які зібралися минулого тижня в США для презентації та обговорення звіту «Україна 2020 – політичний діалог. На підтримку європейської інтеграції України» в аналітичному центрі Brookings Institution.

«Університети і школи в небезпеці. Влада намагається контролювати інтелектуальну свободу університетів, так само як робляться спроби контролю над свободою преси, і як безперечно існує контроль над телебаченням. Втім, незважаючи на тиск (на опозицію – Ред.) я б сказав, що здоров’я української інтелектуальності і цілісність українськості підтримуються та навіть посилюються завдяки випробуванням. І це випробування відбувається саме зараз. Україна зараз в кризовій точці. Майбутнє визначатиметься тим, наскільки молодше покоління слідкуватиме та візьме на себе відповідальність за ситуацію», - зазначив колишній посол США в Україні Вільям Міллер.

Американський експерт, директор програм з Євразії та Росії в Carnegie Endowment Метью Роянскі у своїй стаття для CNN у свою чергу попередив про небезпеку посилення впливу Росії на Україну через санкції США, які ті можуть накласти на Україну у зв’язку з погіршенням демократії.

«Засудження та позбавлення волі лідерів опозиції в Україні глибоко нас турбують, і їм немає місця в сучасній європейській демократії. Тим не менш, якщо Вашигтон відреагує на непримиренність Києва з цього питання ще більш жорсткими заходами, включно з санкціями, які пропонують деякі сенатори, є дуже реальний шанс, що ми втратимо Україну. Давайте внесемо ясність: Україна не просто паде жертвою махінацій Росії,…, а й, зіткнувшись з сильним вибором: слідувати лінією Європи та США чи бути ізольованими, українці можуть просто припинити звертати на них увагу. Пострадянське суспільство вже страждає від апатії і недовіри, українці не можуть собі дозволити ще й втратити надію на те, що терпіння і відданість справі можуть стати рушієм прогресу», - вважає Роянські.

Про погіршення стосунків України з Заходом згадав ще один колишній посол, а нинішній директор Brookings Institution Стівен Пайфер.

За словами Пайфера, ще у 1996 році Борис Тарасюк попередив США про небезпеку перетворення України на сіру зону між Заходом і Сходом, і просив допомогти Україні набути союзників.

«Що сталося за минулі два роки, з замороженням відносин з Заходом, – це те, що своєю політикою Янукович якраз таки відправив Україну в сіру зону. Він зробив те, чого зовнішня політика України впродовж минулих 18 років намагалася уникнути. І такий результат дуже важко оцінити задовільно», - підкреслив екс-посол.

На думку Пайфера, ЄС повинен чітко дотримуватися своєї лінії і не йти на жодний компроміс щодо демократичних цінностей.

«Треба провести певну лінію. Якщо ЄС дивиться в напрямку України, то повинно бути певне прийняття фундаменальних для демократії цінностей з боку українського уряду. А якщо ЄС з цього питання піде на компроміс, то уряд може отримати економічні вигоди, не наближаючись при цьому до демократичних вимог ЄС. Таким чином, ЄС може втратити значну частину свого впливу. Ми не повинні дати українському уряду блефувати (думаючи, що ЄС в кінці-кінців таки піде на компроміс - Ред.).

Оскільки для Януковича та його людей наближення до Росії в економічному плані, в плані їх бізнесу, було б набагато гіршим, ніж для Європи. Я думаю, на Банковій вже кристалізуєтсья розуміння того, що в кінці-кінців треба буде зробити вибір. І я не думаю, що Янукович захоче мати справу з Путіним один на один», - заявив Пайфер.

Стурбованість у експертів викликають також і триваючі намагання Росії втягнути Україну в Митний союз.

Так, у своєму дослідженні «Митний союз: друг чи суперник ЄС?» експерт Carnegie Endowment for Peace (Брюссель) з політики ЄС та Росії щодо України, Молдови та Білорусі Ольга Шумило-Тапіола пише про вагання президента Віктор Янукович вступити до Митного союзу через недовіру до Росії.

«Зважаючи на те, що українському керівництву потрібен дешевший газ від Росії, воно поки не зробило жодного кроку в бік Митного союзу. Формулу співпраці «3 +1» (яка дозволяє вільну торгівлю без пільг між Україною і Митним союзом) придумав президент Янукович намагаючись виграти час і сховатися від увертюр Москви. В Москві цю пропозицію навіть не розглядали, зважаючи на те, що на думку президента Путіна, інтеграція на різних швидкостях не є варіантом для Митного союзу», - пише експерт.

«Пропозиції Росії не задовольняють українське керівництво. Янукович не вірить, що Москва дотримається своїх зобов’язань і надасть дешевий газ. Він також боїться втратити контроль над Україною, якщо піддасться тиску з боку Росії і боїться, що бізнес його сім`ї і олігархів постраждають від жорсткої конкуренції з боку російського бізнесу», - зазначає Шумило-Тапіола.  

Як пише експерт, місцеві економісти висловили занепокоєння з приводу можливих негативних наслідків Митного союзу для членських зобов'язань України у СОТ.

«За їх словами, Росія скоріш за все не підтримає Україну, коли вона зіткнеться з сердитими членами СОТ і їх штрафами. Крім того, Москва не прийде, щоб допомогти впоратися з потрясіннями, які  відчує українська економіка за рахунок значного збільшення експортних мит…», - додає аналітик. 

Крім того, за прогнозами Шумило-Тапіоли Росія ймовірніше все використає президентські вибори 2015 року, щоб змусити Україну вступити в Митний Союз.

 «Москва навряд чи зараз чинитиме значний тиск, щоб змусити Україну вступити до Митного союзу. Але Росія може спробувати використати українські президентські вибори 2015 року, щоб переконати Януковича вступити до Митного союзу, пропонуючи кредити і дешевший газ, щоб приручити бідних виборців», - пише експерт.

«Тим не менш Заходу, не треба дивитися на Кремль як на злодія, який примушує Київ до союзу. Карти Росії лежать на столі, це – дешевший газ і позики. Все залежатиме від добровільного рішення українського керівництва», - вважає експерт.

За її словами, схоже, що Україна стане визначальним фактором удля меж і напрямку розвитку Митного союзу.

«Якщо Україна вирішить приєднатися це не тільки може викликати хаос в Європейському Союзі, але це також означатиме закріплення пострадянської економічної моделі в регіоні. Дехто у Москві вважає, що якщо Україна вибере підписання угоди про асоціацію з ЄС, то Митний союз може перенаправити свою увагу в бік Азіатсько-Тихоокеанському регіону і почати все заново», - додає Шумило-Тапіола. 

Окрему увагу іноземна преса та експерти присвятили значенню демократичного проведення парламентських виборів в Україні та їх можливим наслідкам.

Про необхідність чесних виборів для підписання угоди про асоціацію з ЄС в черговий раз нагадав глава МЗС Польщі Радослав Сікорський.

В інтерв’ю Радіо Zet Сікорський заявив, що сподівається, що Україна і Грузія не повторять сценарію Білорусії, де усіма міжнародними спостерігачами вибори були визнані сфальсифікованими. Цитує польське видання Gazeta Wyborcza.

«Те, що наразі найважливіше як для України, так і для Грузії, це те, щоб вони не повторили білоруський сценарій, де об’єктивні, професійні міжнародні спостерігачі визнали чергові вибори сфабрикованими», - відзначив Сікорський.

«Сподіваємося, що вибори в Україні будуть чесними. Це буде перепусткою для України до асоціації з ЄС», - підкреслив міністр.

Менший оптимізм висловила експерт Carnegie Endowment for Peace Ольга Шумило-Тапіола, зазначивши, що незалежно від результату, нинішні парламентські вибори навряд чи змінять хід справ в Україні та похитнуть владну вертикаль, вибудувану Віктором Януковичем.

«Ставки для нинішнього президента надто високі. Втрата влади зараз, швидше за все, означатиме поразку на президентських виборах у 2015 році», - зазначає експерт.

На думку Шумило-Тапіоли, на результати виборів все ж можуть вплинути кілька факторів таких, як стан економіки і поводження з Юлією Тимошенко.

«Досі уряд, здавалося, діяв обережно, щоб не розгойдувати човен з економікою. Тим не менш, це може стати складнішим, якщо криза поглибиться. Без чергового траншу підтримки з боку Міжнародного валютного фонду і домовленостей з Росією, влада може зіткнутися з нещасним виборцем.

У той час як Тимошенко має мало народної підтримки (співчуття до неї особисто не слід плутати з готовністю встати проти її переслідування), погіршення її здоров'я або подальші кримінальні переслідування проти неї можуть підштовхнути тих, хто вагається на підтримку опозиції», - пише аналітик.

Втім, за словами експерта, навіть здобувши більшість в парламенті, опозиція мало на що впливатиме.

«Згідно з конституцією, парламент переважно не грає великої ролі, тоді як багато ключових рішень приймає президент. Навіть якщо опозиція і сформує більшість, їй буде важко подолати вето президента або відмінити конституційну, судову та інші реформи, які дозволили президентові створити сильну вертикаль влади. Більшість не зможе впливати на кандидатур прем'єр-міністра та інших членів уряду. Єдиною суттєвою владою, яку вона матиме, буде призначення голови Рахункової палати. В українській дійсності, однак, це майже нічого не означає», - зазначає Шумило-Тапіола.

«Для ЄС українські парламентські вибори є одним з трьох критеріїв для нормалізації відносин з Києвом. Два інших - визволення ув'язнених лідерів опозиції та їх колег, і реформа судової системи та конституції відповідно до ліній, розроблених Радою Європи. ЄС доведеться визнати одну просту істину: навіть на відмінно проведені вибори не змінять системні помилки в Україні. На правильний шлях Україну зможе направити лише радикальна зміна еліти по всьому політичному спектру. Але чи захоче ЄС це визнати і сприяти цьому процесу залишається відкритим питанням», - додає експерт. 

Про можливість немирних протестів після виборів у своїй статті для The Christian Science Monitor написав експерт вашингтонського аналітичного центру Center for Strategic and International Studies Януш Бугайські.

«Парламентські вибори в Україні 28 жовтня також можуть завершитися вуличними протестами, якщо спостерігачі на виборах та прихильники ув’язненого лідера опозиції Юлії Тимошенко виявлять масові порушення. Росія прагне посилити свій вплив на Київ і більш впевнена в такому впливі через авторитарного лідера, який піддається остракізму з боку Заходу», – вважає Бугайські.

«Якщо Партія регіонів на чолі з президентом Віктором Януковичем намагатиметься ввести політичну монополію, відбуватиметься відкат від демократичних реформ і фальсифікація парламентських виборів, то наступна революція може бути не такою мирною, як «помаранчева» в листопаді 2004 року . Побоюючись іншого прозахідного уряду у Києві, Росія могла б відкрито втрутитися у підтримку діючого президента. Наприклад, надавши допомогу в забезпеченні безпеки обложеної адміністрації», – пише експерт. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.