Політика

  ▪   Марина Міщенко ,   Ольга Мелих

Світові ЗМІ про Україну: брак свободи, "пролетарізація" і очікування газової революції

Світова преса цього тижня писала про погіршення свободи слова в Україні, «пролетаризацію» українського суспільства та зміну залежності України від російського газу.

У своєму звіті «Свобода мережі 2012. Світова оцінка інтернет та цифрових медіа» Freedom House оцінила 47 країн світу за тим, наскільки активно влада тієї чи іншої країни використовує певний набір тактик для того, щоб управляти вільним потоком інформації в інтернеті. Україна разом з Грузією, Аргентиною, Італією, Угорщиною, Німеччиною та США увійшла до групи вільних країн. Але водночас було відмічено, що в Україні наближені до влади проплачені коментатори маніпулюють і направляють дискусії в інтернеті в потрібне русло.

Ряд видань цього тижня розкритикували те, у який спосіб Віктор Янукович вибудовує владну вертикаль.  

 «Янукович навчився в Лукашенки одному: ніщо не тримається так сильно як сімейні зв’язки. Його син Олександр в перший раз ввійшов до списку 100 найбагатших українців Forbes. Чим ймовірно розчаровані деякі олігархи країни. Але що стосується олігархів, то тут Янукович судячи з усього підтримує модель Москви. Там за президента Єльцина, як каже вдалий вислі, олігархи визначали, хто може бути міністром. Путін все перевернув і сьогодні міністри визначають, хто може стати (і залишитись) олігархом», - відмітило німецьке видання Die Welt. 

Західні аналітики у свою чергу звернули увагу на темпи проведення реформ в Україні.

«Після довгого періоду бездіяльності Україна відновила процес реформ, що було підтверджено Європейською дипломатичною службою. Тим не менш, картина дещо змішана. У той час як відбулися позитивні кроки, наприклад, прийняття нового Кримінально-процесуального кодексу, який врахував рекомендації Ради Європи, інші ініціативи, такі як недавній закон про прокуратуру, що було прийнято в терміновому порядку і без консультацій з Радою Європи, стали повним провалом…

Україні потрібно звертати більше уваги на якість реформ, а не кількість. Крім того, багато реформ натрапляють на перешкоди через корумпований стан судової системи України, яка потребує капітального ремонту. Тим не менше, Україна продовжує стріляти собі в ноги. Справа проти TVi, наприклад, і остання криза навколо закону про наклеп є тому підтвердженням», – написала у статті для брюссельського видання The EUobserver експерт Центру європейської політики Аманда Пол.

«Ідеологія реформ, що проводяться  - це ідеологія знищення середнього класу. 300 тис малих підприємств припинили своє існування всього за 18 місяців. За той же період найбагатші десять олігархів збільшили свої статки на 30%», - під час конференції «Україна-ЄС у 2020 році. Погляд поза поточною парадигмою» в Брюсселі у свою чергу заявив директор української Фундації за Демократію Спочатку Люди Віктор Ткачук.

На його думку, «пролетаризація» суспільства відбувається через комерціалізацію системи освіти і підбурюванні мовних і релігійних конфліктів.

«Метою є знищення не тільки середнього класу, але й громадянського суспільства та його здатності протестувати і оскаржувати зловживання», - додав Ткачук.  

Згадали міжнародні ЗМІ і про ситуацію зі свободою слова в Україні.

 «Якщо ви хочете побачити реальну загрозу для свободи, приїжджайте в Київ.

Через два десятиліття після того як Україна втекла з задушливих обійм Росії і через вісім років після Помаранчевої революції, яка обіцяла по-справжньому демократичне суспільства, країна скочується в російську орбіту, а уряд Президента України Віктора Януковича підриває незалежні ЗМІ, які сміливо закликають його до відповідальності. У відповідь на різку критику з боку Європи і США, Янукович наполягає на тому, що він підтримує свободу слова і надійні, вільні засоби масової інформації, але його дії говорять про інше», - написав відомий американський карикатурист, лауреат Пуліцерівської премії Девід Хорсі у статті на Los Angeles Times.

Хорсі також зобразив нинішній стан української свободи слова карикатурою, де на "лавці у парку в Києві" зліва з табличкою "уряд" сидить людина, яка дуже нагадує Віктора Януковича, а справа - "медіа монополії". Між ними затиснуто маленку "вільну пресу", яка викрикує "вибачте, але мені потрібно більше простору". 

Європейські парламентарі наголосили на важливості роботи ЄС з громадянським суспільством в Україні.

Так, депутат Європарламенту Павел Залевські заявив, що ЄС необхідно звернутися до українського громадянського суспільства, виявити «тих, хто зацікавлений в змінах» і дати їм інструменти для чинення тиску на уряд.

«Якщо ми хочемо, щоб Україна почала змінюватися до 2020 року, нам потрібно почати діяти прямо зараз», - підкреслив.

А болгарський євродепутат Івайло Калфін вважає, що зближення з ЄС треба почати з відміни візового режиму для України.

 «Калфін… переконаний, що ЄС зобов'язаний зняти візовий режим для українських громадян задовго до 2020 року», - пише The EurActiv.

За повідомленням видання, депутат Європарламенту заявив, що ситуація значною мірою змінилася з початку 1990-х років, коли країни Центральної та Східної Європи поставили собі за мету ввійти до НАТО та ЄС. Він додав, що це стосується не лише України, але й країн Західних Балкан.

«Ви не маєте тієї ж перспективи. Ви її не маєте і з позиції часу, і з точки зору ентузіазму обох сторін», - вважає Калфін.

«За цієї ситуації Україні кращепіти власним шляхом, в ідеалі на основі європейських цінностей. І не тому, що є чітка пропозиція з боку ЄС, а просто Україна повинна стати сама для себе чинником (розвитку – Ред.)», - додав євродепутат.

Німецька преса цього тижня приділила окрему увагу питанню газових відносин України з ЄС та Росією, а також наслідків зміни газової галузі для майбутнього українського ринку.

«Революція на газовому ринку набирає обертів. Вона вже справляє значний вплив на конфігурацій влади в регіоні (Східній Європі – Ред.). І тут, як засвідчив останній Ялтинський форум, вже багато чого було зроблено. Найбільший споживач газу від Газпрому Україна в поточному році скоротила споживання російського "блакитного палива" на 39% і планує скоротити на 50% у 2013 році і відповідно платити менше. Авторитарний лідер запрошує західні компанії в країну для розробки сланцевого газу…

Сланцевий газ в Україні та Польщі, доставка зрідженого газу, який танкерами буде приїздити в Європу, змінять структуру доставки, ціну та політичну залежність…

Пов’язаність з Росією та необхідність модернізації скоріше за все змусить країни Східної Європи цілеспрямовано відкритися для європейських цінностей та інтересів. Говорячи марксистськими словами: базис змінює надбудову. Зміни через торгівлю природним газом», - написало видання Die Welt.

А Frankfurter Allgemeine вважає, що ймовірність виходу України з-під газової залежності Росії стає все більш імовірною.

 «Зважаючи на розробку нових родовищ сланцевого газу в США та інших країнах та постачання газу танкерами в порти Європи, не таким вже немислимим є сценарій, коли Європа, включно з Україною повністю вийде з-під залежності від російського газу. Через зміну потоку Україна колись зможе отримувати газ із Заходу. Києву доведеться знайти спосіб уникнути (наприклад, через міжнародний арбітражний суд у Стокгольмі) строгих зобов'язань, прийнятих завдяки нинішнім контрактам з Росією, і, нарешті росіяни, які зараз за цим (плани тристороннього консорціуму з ЄС – Ред.) спостерігають з недовірою, повинні також бути залучені. А якщо Москва не поступатиметься і відреагує блокадами, то у кінцевому підсумку все може закінчитися газопроводом без газу», - пише видання.

Польські ЗМІ також зачепила скандальна фотосесія на цвинтарі Орлят у Львові. Так, за втручання польських дипломатів у Львові було закрито виставку фотографій зроблених на фоні цвинтарних пам’ятників із кладовища Орлят у Львові. На фото зображені модельки в сукнях подібних до одягу монахинь і хлопця лише у нижній білизні.

"Виставка була представлена в  Львівському Музеї Ідей. Рішення про припинення показу неоднозначних фото було прийняте керівником культурних програм цієї інституції Іриною Мадгуш як наслідок протестів громадськості і дипломатів", - пише Gazeta Wyborcza. 

«Беру до уваги характер і символіку місця проведення фотосесії польські консульські служби в Львові звернулися до керівництва музею з проханням не використовувати такого типу виставку. Керівництво музею з розумінням поставилася до прохання і заборонила проведення експозиції», повідомило польське консульство у Львові на власній інтернет сторінці.

«В нашій культурі кладовище є місцем культу померлих, а тому інформація про фото сесію на цвинтарі Орлят викликала в мене неабиякий інтерес. Думаю, що автори фото не повністю усвідомлювали на якому кладовищі вони проводять свою акцію і з якою міро це місце є значимим для Львова і Польщі загалом», сказав РАР генеральний консул Польщі в Львові Ярослав Дрозд.

Один з авторів проекту Ігор Ляшенко з свого боку зауважує, що акція не була спрямована на образу чиїхось почуттів, а несла в собі лише творчу мету. «Це був мистецький проект, для якого було обрано красиві пейзажі, пов’язані із символікою християнства. Зверніть увагу, на жодному фото немає написів, які б чітко вказували. Що місце проведення сесії – є кладовищем Орлят. Зауважу, що галас навколо виставки міг виникнути лише у Львові. В Києві чи інших містах України на це ніхто б не звернув уваги».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.