Політика

  ▪   Валерія Бурлакова

«Собор» обізвав опозицію «так званою», але пообіцяв здатись на її милість

Кілька днів тому партія «Українська платформа «Собор» привернула увагу широкого загалу : взявши на себе роль совісті української нації, під прапорами «Собору» до ВР вирушають брати Капранови та Ірена Карпа

Щоправда, остання  вже на наступний день відхрестилась від депутатського майбутнього. «Свят-свят!», - написала письменниця на власній сторінці у Facebook. Про включення до списків «Собору» Карпа дізналась з преси.

Брати Капранови ж і справді вирішили йти у політику. Що змусило їх прийняти таке рішення, хто ще потрапив до списків «Собору» та чому партійці збираються «здатись» людям, яких не поважають, Тиждень.ua дізнавався на ХIX з'їзді «платформи». Перша п’ятірка партії: Віталій Капранов, Дмитро Капранов(обоє - літератори), Володимир Огризко(екс-очільник МЗС), Олександр Палій(політолог) та Павло Компаніченко(кобзар). “За” проголосували 118 присутніх, один утримався.

Поезія влади

Програма «Української платформи «Собор» має дуже поетичну назву - «Україна, яку ми віднайдемо». Однак містяться в ній дуже прозаїчні пропозиції: зобов'язати депутатів та керівників усіх рівнів витрачати щонайменше половину робочого дня щотижня на прийом громадян, запровадити виплату пільг населенню грішми, перетворити розкрадені землі та резиденції на лікарні й санаторії, запровадити податки на великі спадки та «елітне споживання».

Крім звичайних популістських рішень, «соборівці» пропонують і дещо несподівані. Наприклад, скоротити терміни покарання за правопорушення невеликої тяжкості   Зробити землю сільскогосподарського призначення доступною не просто лише для громадян України, а й лише для тих, «хто постійно мешкають безпосередньо біля своєї земельної ділянки». Також соборівці обіцяють вирішити мовне питання. Це просто: українська мова отримає статус «мови нашої землі й основи національної ідентичності країни» й буде вживатись в усіх сферах суспільного життя. У той самий час, держава, очолювана партією «Собор», не буде втручатись «у сферу використання мови громадян у приватному житті».

Однак на з'їзді мова не про це - пункти програми тут навіть не згадуються. Зі сцени постійно анонсується інше завдання «Собору»: «привнести мораль в українську політику». Зробити це просто - замість політиків до Верховної Ради треба відправити громадських діячів, «моральних людей». Серед перших 28 номерів списку «Собору» політиків немає взагалі, підкреслює голова партії, професійний політик і дупутат від НУНС пан Жебрівський. Діючі політики у складі «Собору» мають йти виключно по мажоритарці - аби підтвердити довіру виборців.

Слова замість куль

«Ми ніколи не були у жодній партії, - починає свій виступ Віталій Капранов, перший номер «Собору». - І не бачили себе у політиці. Але з нами воюють. Сьогодні воюють не кулями, а словами. А хто володіє словами краще, ніж професійні письменники?»

"Ми йдемо в бій весело, ми йдемо в бій з піснею", - додає він, перш ніж зачитати маніфест «Собору».

Маніфест - теж веселий. «Колись вони крали шапки…, - читає партійний документ Віталій Капранов. - А зараз хочуть вкрасти Україну».

Не рахується

Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України - звісно ж, не «діючий» політик. Тому до складу списку «без політиків» він зміг увійти під номером 3.

«Собор» має дві надмети, розповідає він. Перша - зробити владу чесною. Друга - зробити владу українською. Сьогодні ми не маємо ні того, ні іншого, зауважує він. Натомість можемо спостерігати за діяльністю партій, які «українськими не назвеш навіть з великого бодуна».

Пан Огризко має на увазі і опозицію, яку на з'їзді часто називають «так званою».

«Вони справді однакові», - каже про владу та опозицію потенційний депутат, кобзар Тарас Компаніченко. На його думку, опозиціонери часто «не живуть в українському світі, не живуть українськими цінностями».

«Тому вони зраджують. Бо їм однаково», - підкреслює він.

"Порядний хлопець" Олесь Доній не зміг потрапити «до Турчинова», бо не має ста тисяч доларів, розповідають тут.

«Опозиція скомпрометована», - кажуть. «Між одним злом і другим злом знову буде обране одне зло», - слова Огризка.

Читайте також: Як формувалися списки об'єднаної опозиції

Безумовна умовність

«Давайте звернемося до української нації зі словами «Ми пройшли порятувати тебе», - пропонують виступаючі.

«Кажуть, що ми непрохідні. Але ми доведемо - ми прохідні, - запевняє лідер партії. - Перемога, безумовно, буде за нами».Однак, хоч партія і «безумовно» потрапляє до парламенту, ії лідер неодноразово зауважує: «соборівці» готові скласти зброю.

«На Покрову, якщо не вистачить фінансового ресурсу, щоб донести свої ідеї до спільноти, ми знімемо список на користь опозиційних сил», - кілька разів підкреслює Павло Жебрівський. Тобто, якщо соціологічні дослідження показуватимуть, що рейтинг "Собору" непрохідний , соборівці відмовляться від участі упарламентських перегонах за партійними списками, аби не розпорошувати голоси протестного електорату.     

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.