Політика

  ▪   Роман Малко

Азаров пригрозив чиновникам і народу новими «пакращеннями». Почне з води

Чергове засідання уряду вкотре підтвердило, що жити українцям стає все краще і веселіше. За версією прем’єр-міністра Миколи Азарова життя невмолимо налагоджується: економіка і ВВП зростають, індекс виробництва зашкалює, промисловість і сільське господарство рвуться вперед і навіть роздрібна торгівля перевершує усі сподівання

Під будинком Кабміну в день уряду машин не густо. Літо - пора відпусток і в міністрів також. Звісно, всі вони тримають руку на пульсі, борються за «пакращення» життя народу навіть на курортах. Ті, ж хто таки доїхав на зустріч з Азаровим, мають дуже розслаблений вигляд. Певно від спеки. Багато хто з міністрів відправив на засідання своїх заступників. Важливих питань до обговорення не заплановано, так собі дріб’язок. Тому досить й заступника. Однак, як завжди, на бойовому посту:  Тігіпко, Табачник і Колесніков з Богатирьовою.

Зважаючи на швидке наближення виборів, питання, що виносяться на розгляд Кабміну, максимально відповідають жаданням електорату. Тому в Кабміні відчувається стійка аура популізму. Попри чудові результати росту економіки, Азаров не виглядає щасливим. Каже, що проблем у нашій майже ідеальній економіці залишається все ще багато. Бракує обіцяного дешевого житла, гальмується видача кредитів, інвестори ховаються і вже геть погані справи з транспортом. А тому обіцяє розібратися з профільними міністрами.

Поки Микола Янович повільно вичитує складний, писаний державною мовою текст і калічно вимовляє кожне слово, міністри займаються своїми справами. Хтось втупився в папери, хтось нишком відповідає на телефонний дзвінок, а хтось відверто чухає носа.  Балога посміхається до журналістки, яка ледь не залізла на його стіл аби краще зафільмувати Миколу Яновича на маленьку дешеву «мильницю», Табачник зосереджено блукає очима по залу і періодично чухає за правим вухом. Богатирьова іноді підпирає голову рукою, мабуть не виспалась, і лише Тігіпко віддано та запопадливо дивиться на шефа.

Окресливши загальне коло питань Микола Янович плавно занурюється у нові «пакращення», що очікують українців. Пункт перший – питна вода. «Завдання стоіть надзвичайно серйозно, – строгим голосом каже Микола Янович. - Необхідно забезпечити постійне централізоване постачання води високої якості у всі населенні пункти України. Бєз винятків. Ми маєма домогтися таго, щоб в країні не залишилося жодного населеного пункту, де люди отримують воду за графіком. Графік може бути тільки один: 24 гадини на добу 7 днів на тиждень - у будь-якій точці країни. І повіртє – це мажливо. Необхідно посилити кантроль за якістю та бєзпєчністю питной води, дотриманням вимог до стічних вод та за екологічним станом водойм».

«Скажу одразу, – загрозливо дивиться в бік міністрів, - питанням забєзпєчення людей чистою питною водою буду приділяти особливу увагу». Міністри на мить відволікаються від своїх справ і з розумінням дивляться на прем’єра, та коли він знову втуплює очі у папери, розслабляються.

Напружитись доводиться, коли Азаров доходить до другого «пакращення». А саме – «пакращення» пасажирських «пєрєвезень». Побідкавшись над останніми масштабними катастрофами під Черніговом, Львовом, Харковом та Ужгородом Азаров констатує: «На жаль, не рідко перевізники нєхтують бєзпекою людей». «Склалася парадоксальна сітуація, - дивується голова уряду, – з року в рік збільшується кількість штрафів, адмінпротоколів за порушення в сфєрі пасажирських пєрєвєзень, але це не змєншує кількість травматизму і смертельних випадків на дарогах».

Під роздачу потрапляють Міністерство інфраструктури та Міністерство внутрішніх справ. Їм доручено розібратись з проблемами, переглянути систему допуску водіїв до «пєрєвєзень» пасажирів і найголовніше «започаткувати у сєрпні 2012 року місячник з бєзпеки дорожнього руху. Це, як мінімум, тридцять днів масштабних інформаційних заходів, націлених на підвищення інформованості і усвідомлення суспільством найбільш гострих проблем бєзпєки дорожнього руху».

Ще більше здивування появляється на обличчі Миколи Яновича, коли він читає, що згідно зі статистикою, місцева влада не поспішає освоювати бюджетні кошти на ремонт доріг. «Складається враження, що ці кошти не патрібні місцевій владі - так повільно вони використовуються», - розпачливо коментує прем’єр. «За перше півріччя для ремонтно-будівєльних робіт на вулицях та дорогах комунальної власності використано лише третіну від пєрєрахованого з державного бюджету!», - далі читає він. У голові прем’єра не вкладається такий нонсенс і він скрупульозно починає перераховувати диваків, які ігнорують освоєння державних коштів. «Літо закінчується. І кали ви будете будувати дороги?» – строго карбує кожне слово Азаров. «Застерігаю – йдеться нє про «освоєння» бюджетних коштів, а про те, що виділені кошти повинні бути спрямовані раціонально, і дійсно на ті ділянки доріг, які потребують негайного ремонту».

Показовий виступ наближається до кінця. Ніби навмисно заперечуючи сказане на початку свого виступу, Микола Янович зазначає: «Нашу роботу оцінюють не по цифрах, а по тому чи відчувають люди зміни на краще: чи стають комфортнішими міста і села, чи будується соціальна інфраструктура, облаштовуються дороги, як реагує влада на потреби людей». Міністри знову нашорошують вуха, кидають свої забавки, відганяють сон і коли лунає «Дякую за увагу» - вони вже готові до боротьби. Саме в цей час в юрбі принишклих журналістів з’являється кремезний дядечко з державної охорони і просить залишити міністрів та прем’єра сам на сам для вирішенням державних питань.

Пручатися немає сенсу, бо охорона в Кабміні строга. Можуть і виштовхати при потребі і наступного разу не пустити. Можуть не пустити і цього разу. Коли ви раптом примудрились завітати у святая-святих українського «пакращення» вдягнуті не за дрес-кодом. До слова, кореспондент Тижня якраз на цьому і попікся. Охорона навідріз відмовилась впускати його на засідання уряду в босоніжках. Згідно з інструкціями, для людей у босоніжках на босу ногу двері Кабіну зачинені. На заувагу, що жінки чеберяють не лише в босоніжках на босу ногу, а й в екстремально коротких спідницях, охоронець лише розвів руками. «Інструкції. Нас за їх невиконання карають». Довелося бігти до найближчого метро купувати шкарпетки.

Втім, осад на душі залишився. Цікаво було б дізнатися, з яких міркувань і хто складає такі мудрі приписи. І чи не є вони проявами якоїсь фобії. Невже пальці на ногах чоловічих ніг для цих мудрагелів становлять більшу небезпеку, ніж жіночі стегна, відкриті на всі 90 відсотків, ледь не до пояса. Чи може міністри неадекватно реагують на таку відвертість? Коли це справді так, тоді все стає на свої місця. Але не варто прикриватися поняттями дрес-коду. Справа орієнтації - особиста справа кожного, тому задля уникнення неприємних ситуацій можна просто при вході, як на дверях церкви, розмістити інформаційне табло з приписами, як можна і як не можна відвідувати будинок уряду задля власної безпеки і комфорту інших.

Аби підсилити враження від виступу Азарова, який бідкався проблемами «пєрєвєзень» та питної води, для журналістів, стараннями працівників Кабміну, було зорганізовано аж два брифінги. На першому Генеральний директор Укрзалізниці з типово українським прізвищем Володимир Козак, ще не узаконеною другою державною мовою, розповів про «сущєствєнниє дастіжєнія в развітії» залізничного транспорту і про титанічну працю, яка ведеться задля його вдосконалення. Він наголосив, що «пакращення» в його галузі неминучі і насуватимуться на українців, як снігова лавина. До шести вже легендарних потягів «Хюндай» додасться найближчим часом ще чотири, а купувати квитки через Інтернет стане ще простіше. Стосовно того, куди зникають квитки на потяги і чому їх неможливо купити, шеф залізниці змістовно відповісти не зміг, а лише зазначив що ведеться робота з виявлення спекулянтів і прикриття незаконних схем продажу. Усовевєршенствованію, мовляв, нєт прідєла.

Після залізниці розповідали про питну воду. Доповідав в.о. міністра Олександр Аліпов, який розповів, що його міністерство займеться створенням спеціальної «лабораторної ради», яка комплексно вирішуватиме проблеми питної води. Обіцяв посилити контроль якості, переобладнати існуючі лабораторії необхідним обладнанням та додатково створити мережу регіональних лабораторій, закріпивши за ними по 3-5 областей. Мабуть, ключове слово у цій ідеї – «регіональні» - таке миле і близьке правлячому режиму. Також чиновник розповів, що уряд планує поступово відмовитись від миючих засобів, які містять фосфати, і вже навіть подав в парламент проект відповідного закону. Коли саме це станеться - залежить від депутатів.

Окрім цих наболілих питань, на засіданні уряду вже без присутності зайвих вух розглядались і інші важливі питання. Кабмін відмовився від ідеї введення нульової ставки ПДВ при імпорті нафти для «Нафтогазу», пообіцяв не чіпати чинні податкові пільги для українських книговидавців, а міністр освіти Табачник ще й особисто пообіцяв до 1 вересня забезпечити всі сільські школи теплими туалетами, обмовившись при цьому, що втілюватиме цю благородну акцію за гроші місцевих бюджетів. І все, щоб ви навіть не сумнівалися, лише задля «пакращення».

Воно й зрозуміло, вибори на носі, а «пакращення» лише в цифрах. А що, «нашу роботу оцінюють не по цифрах», як влучно зазначив Микола Янович, то доведеться повпрівати…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.