Політика

  ▪   Мілан Лєліч

Форум об’єднаної опозиції: форма перемагає зміст

Опозиція намагалася довести, що має що запропонувати виборцям, окрім гасел про визволення політв’язнів. Вийшло не надто переконливо

«Вони по-звірячому побили нашу Юлю! Вона 20 днів голодувала, щоб привернути увагу світу на те, що відбувається в Україні!» - надриваючи голосові зв’язки, кричав зі сцени на Михайлівській площі Олександр Турчинов. Три тисячі делегатів Форуму об’єднаної опозиції кивали йому в знак згоди, прикриваючись від палючого сонця заздалегідь прихопленими парасольками. Час від часу натовп врізнобій починав скандувати «Юлі – волю!» та «Банду – геть!» - що інколи зливалось в зовсім недоречне на такому заході «Юлю – геть!»

Кілька десятків молодих хлопців та дівчат-прапороносців не хвилювали ні Юля, ні «банда», лише спека та обіцяні за участь в мітингу 70 гривень – саме про таку суму йшлося в оприлюднених напередодні в мережі інтернет «гарячих передвиборчих вакансіях». Однак одягненої по формі «світлий верх – темний низ» (це було окремо обумовлено у «вакансіях») молоді було порівняно мало – переважну більшість публіки все ж складали делегати Форуму переважно середнього віку. Але в очі впадала повна відсутність на заході представників міліції – а це в сучасній Україні одразу збурює підозри в «несправжності» акції.  

Хоча йти на штурм Банкової чи якось порушувати громадський порядок розімлілі делегати і не збирались, попри революційні заклики, які лунали зі сцени. «Ми будуємо єдиний фронт боротьби, який переможе - і звільнить Україну!» - далі надривався Турчинов.

Розповісти про те, як саме опозиція збирається перемагати і звільняти, було доручено її  новітньому лідеру Арсенію Яценюку. Його виступ тривав рівно сорок хвилин – з 10.05 до 10.45. За дивним збігом обставин, напередодні голова «Фронту змін» просив Перший національний організувати пряму трансляцію опозиційного Форуму саме на цей проміжок часу…

Своєю промовою Яценюк, вочевидь, намагався розбити критику опонентів, які не втомлюються стверджувати, що окрім заклику «Юлі та Юрі – волю!» опозиція інших передвиборчих пропозицій не має.

Головний «фронтовик» назвав сім першочергових кроків, які опозиція має намір зробити одразу після перемоги на виборах, в якій вона, звісно, не сумнівається. Насамперед планується скасувати чинний Податковий кодекс і запровадити «найпрозорішу систему оподаткування в Європі». Замість дорогого російського газу Україну обіцяно перевести на власні, дешевші джерела енергії. Згадав Яценюк і про боротьбу з корупцією, пообіцявши провести «антикорупційну люстрацію». «Заповідник колишніх та нинішніх чиновників «Конча-Заспу» Арсеній Петрович взагалі пообіцяв продати.

Не обійшлося і без традиційних передвиборчих обіцянок суто матеріального характеру – в програмі опозиції передбачено «одномоментне збільшення пенсій в середньому на 334 гривні». Мінімальну зарплату обіцяно спочатку зрівняти з прожитковим мінімумом,  в перспективі – перевищити його вдвічі. Особливу увагу Яценюк приділив, звісно ж, «ліквідації монархії Януковича». Для досягнення цієї мети опозиція обіцяє провести політичну реформу (по суті – фактично повернути парламентсько-президентську форму правління), впровадити діючий механізм відкликання депутатів та імпічменту президента, зокрема шляхом референдуму.

Вчергове закликавши звільнити з-за ґрат  Тимошенко та Луценка, на що втомлені довгою промовою делегати відреагували бурхливими аплодисментами, Яценюк поступився місцем на сцені Миколі Томенку. Найцікавішим у його виступі був новий підхід до розподілу на «своїх» та «чужих». «Всі, хто не проти нас, з нами», - заявив Томенко. Як відомо, раніше опозиція сповідувала інший підхід: «хто не з нами, той проти нас». На жаль, з’ясувати, чи Томенко, звично для себе, висловив думку, яка йде врозріз з «лінією партії», чи ж бо остання зазнала певних змін, нам не вдалося – одразу по завершенню заходу Томенко кудись зник.

А питання про «тих, хто не з нами» було на Форумі не останнім. Коли кореспондент Тижня задав Арсенію Яценюку питання про причини відсутності на заході Віталія Кличка, лідер «Фронту змін» зробив вигляд, що його не розчув. Натомість джерело Тижня в «Батьківщині» повідомило нам, що ще вчора Кличко обіцяв прибути на Форум. «Але у нього, як завжди, вночі щось сталося, і сьогодні зранку він був недоступний, а телефон свій взагалі вимкнув», - розповів наш співрозмовник. «Та Віталій у своєму стилі – наче з усіма разом, а в останній момент…ех…», - обмовився ще один опозиціонер, який випадково проходив поруч.

Цікаво було поспостерігати ще за одним з тих, хто «поряд-не разом» з опозицією, лідером «Свободи» Олегом Тягнибоком. Він зайняв місце у «глядацькому залі» поряд з нунсівцями Миколою Мартиненком та Олександром Третьяковим і особливої цікавості до того, що відбувалось на сцені, здавалось, не виявляв, доки сам не отримав слова.  

Зійшовши на сцену, Тягнибок несподівано зашпортався і ледь не впав. «Та то все режим», - знайшовся він, викликавши аплодисменти аудиторії.

Головний свободівець у кількох словах оприлюднив власний, вкрай короткий план «боротьби з режимом»: «Перше – усунути від влади Віктора Януковича, друге – подолати наслідки режиму Януковича, третє – не допустити реваншу режиму Януковича». Отримавши порцію оплесків, Тягнибок спустився зі сцени і розчинився серед делегатів.

Тим часом кореспондент «Тижня» вирішив переглянути матеріали папки, яку видавали усім акредитованим на заході представникам ЗМІ. На обкладинці – виконаний великими літерами напис «За Батьківщину» на червоно-чорному фоні.

«Це на всю кампанію така символіка буде чи лише на сьогоднішню акцію?» - спитали ми у одного з бютівських політтехнологів. «Це тестовий варіант, подивимось, як народ сприйме, - відповів він і продовжив. – «Батьківщина» має два значення: партія, навколо якої об’єднується опозиція, і власне Україна. Салатовий колір «Фронту змін» ми відкинули, бо він не гармонує, натомість червоно-чорна гама – прояв національних традицій».

Розібравшись з формою, ми перейшли до змісту. На кількох сторінках доброго мелованого паперу густо розсипались лозунги «гідних зарплат і пенсій», «правосуддя, доступного для кожного», «знищення корупції» та іншого «покращення» за версією опозиції. Конкретики, як і заведено в українській політиці, було вкрай мало. А назва опозиційної програми, «Справедлива держава. Чесна влада. Гідне життя» за рівнем своєї абстрактності взагалі нагадала нам новітні зразки агітпропу на зразок «нової економіки» від Наталії Королевської.  

З цих роздумів кореспондента Тижня вирвали аплодисменти, які пролунали на адресу останньої виступаючої – доньки Юлії Тимошенко Євгенії, чия досить пристойна українська мова без відчутного акценту здивувала багатьох.

 

Вона зачитала лист-звернення своєї мами до учасників Форуму, в якому екс-премєр дала опозиції кілька порад щодо дій після майбутньої перемоги – загалом вони перекликалися з «сімома кроками», озвученими до того Яценюком. «Я вірю в твою свободу. Я вірю, що ти скоро будеш рядом з нами», - додала Тимошенко-молодша вже від себе, маючи на увазі зрозуміло кого.   

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.