Політика

  ▪   Катерина Гладка

У Києві Романа Шухевича вшанували живим тризубом

4 березня у Києві на Софіївській площі вшанували пам’ять генерала-хорунжого Української Повстанської Армії Романа Шухевича. Панахиду спільно відслужили представники українських церков. Учасники акції, взявшись за руки, сформували в такий спосіб символічний тризуб. Нагадаємо , 5 березня 1950-го року пан Шухевич був вбитий у ході перестрілки у Львові

Не зважаючи на дощ, на Софіївській площі з 11.30 почали збиратися люди.  Усміхнений хлопець в повстанській шапці роздавав газети з інформацією про Романа та Шухевича та листівки.  Близько 12 години стає дійсно людно.

Перед Софіївською церквою  троє молодиків: один тримає в руках портрет Романа Шухевича, двоє інших -  жовто-блакитний та червоно-чорний прапори. Серед присутніх  Микола Коханівський—голова Комітету Визволення Політв’язнів, Володимир В’ятрович—історик, перу якого належить чимало книжок та статей про повстанський рух в Україні, Павло Подобєд—журналіст та історик, співорганізатор акції та інші.

Захід розпочався зі спільної молитви за спасіння душі Романа Шухевича. Жодних зайвих пафосних фраз чи виступів: тиша і можливість подумати. Представники різних конфесій, - поруч, об’єднані спільним почуттям.

По молитві слово бере один з організаторів акції Олег Слабоспицький. Він розповідає про сенс подвигу та унікальність долі Романа Шухевича: не кожен може покласти життя за державу, яку тільки буде.  “Генерал-хорунжий навряд  чи уявляв, що його військовий обов’язок призведе до Незалежності України, що колись в його державі вільно говоритимуть рідною мовою. Він не міг чинити інакше, він в собі відчував силу йти вперед»,--зауважив у виступі один із священиків.

Після церковних урочистостей учасники вишикувалися  у символічний тризуб, взявшись за руки. Я не побачила жодного сумного чи злого обличчя. Дідусь зі значком із зображенням Шухевича на куртці радо простягає руку молодій дівчині поруч, та усміхається. Неподалік стоїть маленька бабуся з прапором України, замислена. Фотографи поспішають на дзвіницю Софіївської церкви, щоб  схопити тризуб з висоти.   Залунав гімн України, а за ним - «Червона калина», яка вже стала традицією.

 Цікавлюся, що для молоді означає постать Шухевича нині, коли після його смерті минуло  62 роки.  «Він був талановитим організатором, мав здібності у військовій справі, якби зараз сказали був гарним військовим менеджером, - перераховує Іванна Голуб’юк. -  Але мені він важливий також як цікава людина. Знаю, що чудово грав на фортепіано, організував у 30-х роках рекламну фірму, частина прибутків якої йшла у Фонд українського підпілля. Його багатогранність вражає. Також важливо, що Шухевич не виїхав за кордон, а лишився в Україні.”

До розмови долучається Олег Слабоспицький. Для нього постать Шухевича важлива  насамперед як приклад особистості, яка боролася за свої ідеали, а не шукала який би бік обрати. « Мені імпонує , що Шухевич—ідеаліст, - каже він.  - Імперії, за які боролися Совєти та Німеччина, зникли, а незалежна Україна, за яку боролася УПА, існує.”

Вшанування пам’яті Романа Шухевича  завершиться показом повстанських одностроїв та дискусією.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.