Політика

  ▪   Філіп Дикань

Партія влади зачистила Харків від основних політичних опонентів

Харківська влада бере приклад зі «старших товаришів» із Києва, граючи на випередження, і не залишає жодного шансу своїм опонентам принаймні теоретично брати участь у майбутніх парламентських перегонах. Проти помаранчевого екс-губернатора Харківської області та лідера обласного відділення «Батьківщини» Арсена Авакова порушено кримінальну справу, а самого опозиційного політика оголошено в міжнародній розшук

Гра навиліт

Якщо хочете дезорієнтувати противника, вибийте вожака – це відома формула. Дуже схоже, харківська влада діє саме за нею. В особі Авакова вона убезпечує себе від прохідного кандидата від опозиції. Шанси пройти до Верховної Ради за мажоритаркою від Харкова у лідера обласного відділення «Батьківщини» буличималі. Зараз немає соціологічних досліджень щодо довіри чи радше недовіри харків’ян до місцевої влади, пори те, що її представники повсякчас твердять про цілковиту підтримку будь-яких їхніх дій. Хоча варто відвідати будь-яке публічне місце чи проїхатися громадським транспортом, щоб зрозуміти: симпатії до керівників міста після виборів 2010 року аж ніяк не додалось.

Водночас Арсену Авакову люди довіряють як єдиному опозиційного владі місцевому політику з високим рейтингом. Однак і з Аваковим, і без нього опозиція у Харкові майже ніяк себе не проявила. Лише зараз, коли Юлію Тимошенко перевели під Харків, до Качанівської колонії, місцеві бютівці розпочали акції під стінами в’язниці.

Зрозуміло, в статусі вигнанця Арсену Авакову важко боротися. Однак до України він навряд чи повернеться, позаяк на нього чекатиме доля його партійної лідерки пані Тимошенко.

Облога

Перші дзвіночки пролунали навесні 2010 року, після того, як Арсен Аваков пішов із посади губернатора Харьківської області: рішенням суду була розірвана угода на оренду ТЕЦ-3 з комерційною структурою, яку пов'язували з Аваковим, хоча сам він цей зв'язок заперечував. Восени того самого року екс-губернатор заявив, що на його бізнес-структури чиниться тиск, прослуховуються його телефони, за ним стежать. Начебто на підтвердження цієї заяви до приймальні Арсена Авакова хтось передає записку з номером та кодом камери схову на залізничному вокзалі. Там знаходять флешку із записом телефонних розмов Авакова, коли він був кандидатом на посаду харківського міського голови.

Вибори екс-губернатор Аваков програв Геннадію Кернесу, який обіймав на той час посаду секретаря Харківської міської ради. Розрив між претендентами на крісло мера становиви лише 0,61% голосів, що дало підстави для судових позовів з боку Авакова, але жоден із них він не виграв. Того ж року Кернес уже як міський голова озвучив претензії до роботи телекомпанії «АТН», яка належить Авакову. Журналісти начебто перекручували факти. Наступного року взагалі був закритий аваковський телеканал «А/ТВК» начебто через порушення санітарно-гігієнічних норм. Крім того, екс-губернатор продав свою частку на одному з місцевих телеканалів Харкова, який він ділив із Кернесом.

В останній день травня 2011 року на одному з підприємств групи «Інвестор», власником якої є Аваков, хлібозаводі «Салтівський» відбулося типове маски-шоу: на завод зненацька прибули податківці та працівники міліцейського Управління боротьби з економічною злочинністю у супроводі бійців «Беркута» в масках. За кілька днів те саме повторилося в головному офісі «Інвестора», де також був банк «Базис» та газета «Головне», які також належать Арсену Авакову. Правоохоронці пояснили, що обшук проводили в рамках кримінальної справи, порушеної за фактом заволодіння земельною ділянкою під Харковом площею близько 700 га внаслідок шахрайства.

Кримінальний автограф

Вістки про те, що сумлінні захисники правопорядку нарешті дісталися самого Арсена Авакова майже підірвали спокійний плин післясвяткових днів нового 2012 року. 11 січня на офіційному сайті обласної прокуратури з'явилася інформація про порушення кримінальної справи стосовно посадовців за фактом незаконного відчуження земель державної власності у 2009-му. Чиновникам облдержадміністрації та Головного управління Держкомзему в Харківській області закидали незаконне відчуження державних земель площею 55 га під Харковом вартістю понад 5,5 млн грн шляхом зловживання службовим становищем. В обладміністрації негайно уточнили: головний підозрюваний – Аваков, тому що на держактах його підпис.

Що ж конкретно мається на увазі? Ці 55 га землі належать фірмі «Укрскладбуд-Центр», що неподалік від Харкова, але підпадають під юрисдикцію однойменного району, були сільськогосподарськими, однак чиновники змінили їхнє цільове призначення, щоб дістати законну можливість вести на них будівництво логістичного центру. Закон забороняє змінювати призначення ділянки без дозволу Кабміну, якщо її площа перевищує 10 га. Як наголошують в облдержадміністрації і прокуратурі, до Кабміну ніхто не звертався, Аваков ставити підпис під дозволом не мав права.

Адвокати колишнього губернатора його провину заперечують і вважають порушення кримінальних справ стосовно свого клієнта незаконними. Утім, мають вони рацію чи ні, наразі неважливо. Якщо у найвищих владних кабінетах справді віддали вказівку Авакова посадити, українська Феміда цю вказівку слухняно виконає. Звісно, якщо опозиціонер наважиться повернутися на Батьківщину.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.