Політика

  ▪   Валерія Бурлакова

Вшанування Героїв Крут відбулося, попри заборони судів і локальні сутички

Україна вшанувала роковини бою під Крутами яскравими смолоскипами, співами на морозі, сутичками, заборонами та мистецькими перфомансами

«Ми в бій ідемо...»

Аж до самого завершення київська акція відбувалася мирно. Хто бажав – дістав смолоскип із етикеткою «Смолоскип бамбуковий», навчився його не перевертати, щоби не розлити паливо, та й рушив у колоні з Майдану на «Арсенальну». Були тут і підлітки, й літні люди, яким непросто було долати рух угору.

Колона гучно скандувала проукраїнські гасла, відчайдушно співала про «батька Бандеру, що знов до нас прийде…» Щоправда, свободівські гасла на кшталт «Свобода» прийде – порядок наведе!» підтримували не всі.

«Взагалі-то я не дуже люблю цю організацію, – розповів один із учасників маршу, Андрій. – Але хочу вшанувати пам’ять про подвиг молодих українців. Що ж мені робити – сидіти вдома? Сьогодні вони роблять правильну справу, тому я підтримую».

Вже на «Арсенальній» почались провокації. З метро вистрибнули молодики у масках і спробували зчинити бійку. Чи, як зауважив сайт антифашистів «Самозахист», «мирно висловлювати протест».

«Близько 20 антифашистів мали намір мирно висловити свій протест проти акції праворадикальних сил, але були відразу заарештовані на виході з метро, – читаємо на сайті. – Керівники ВО «Свобода», за вказівкою яких були взяті під варту молоді люди, звинувачують антифашистів у тому, що вони намагалися зірвати «траурну акцію патріотичних сил», хоча це не відповідає дійсності.

Двадцять антифашистів не могли зірвати захід ультраправих, у якому брали участь близько тисячі осіб. Їхньою метою було мирно висловити свою позицію, зокрема, скандуючи гасла. При собі вони не мали піротехніки».

З цією версією не погоджуються учасники жалобної акції: «Вони відразу вишукалися так, як для бійки, це кидалося в очі, – каже Мирослав. – Та й перегляньте відео: хіба це мирне висловлення протесту?»

Київська сутичка була упереджена, в Донецьку все відбувалося значно жорсткіше. А ось у Запоріжжі, наприклад, непорозумінь вдалося уникнути... через заборони. Доволі дивні.

Без Волошина та смолоскипів

Здійснити ходу в Запоріжжі виявилося справою непростою. Власну акцію цього самого дня – несподівану «зустріч з народним депутатом» – на тому самому місці в той самий час, що й націоналісти, вирішили провести запорізькі представники КПУ. Отже, суд заборонив обидва заходи.

Комуністи виявилися законослухняними й на місце зустрічі не з’явилися. Інакше вчинили організатори жалобного маршу в пам’ять про Крути.

«Уявіть геніальність судів! – тішаться учасники маршу. – Суд заборонив проводити акцію… одній конкретній людині, яка подавала заявку! Тож свободівець каже міліціонеру: «У постанові написано заборонити проводити марш Волошину Іллі. Де Волошин? Немає!»

І марш відбувся. Близько ста членів «Свободи», ГО «Сокіл», організації «Патріот України» та позаорганізаційних патріотів пройшли центром Запоріжжя.

«Щоправда, довелося відмовитися від запалення смолоскипів», – розповіли учасники акції. – Цього вимагала міліція через «пожежну безпеку».

Невеликий ексцес стався у Ніжині: тут представники спецпідрозділів заарештували чотирьох юнаків, які нібито використовували піротехнічні засоби – фаєри. Але півтисячна колона припинила ходу, повернулася на місце подій і міліцію змусили звільнити затриманих.

Запалити свічки

Несподівано тихо згадали героїв Круг в Одесі. Акцію навіть ніхто і не намагався зірвати.

марш в Одесі

Про подвиг полеглих згадали близько двох сотень учасників заходу. Під гаслом «Вони загинули, щоб ми жили» люди пройшли центральними вулицями міста. Одеські патріоти скандували «Крути, Крути – вас не забути!», «Пам'ятай про Крути!», «Україна понад усе!», «Степан Бандера – наш герой!».

Колона одеситів традиційно зупинилась біля місця загибелі Максима Чайки. Його пам'ять вшанували запаленням свічок і хвилиною мовчання. Завершився марш мітингом біля пам’ятника Франку.

Без якихось надзвичайних пригод відбувся марш і в Кіровограді. Акція завершилася панахидою за загиблими студентами.

марш у Кіровограді

На марші у Кривому Розі були присутні ВО «Свобода», «Народна Самооборона», НРУ, ГО «Просвіта», ГО «Наступ», небайдужі громадяни та «міліція, що на початку кількісно переважала небайдужих громадян», як зауважив один із учасників. Все минуло мирно. Акція завершилася концертом соліста гурту «Самі Свої» Олега Сухарєва.

«Теплим ти нам не потрібен»

Концерт пам’яті героїв відбувся, певна річ, і у Львові, але напередодні, точніше кажучи 28 січня. Тут виступили не лише українські праві гурти, такі як «Сокира Перуна» та «Нахтігаль», а й сусіди з Угорщини.

марш у Львові

Наступного дня сам марш, що цілком передбачувано для Міста Лева, відбувся масово. Автономних націоналістів Львова, як і киян, без смолоскипів не залишили.

У Херсоні акцією керували представники БЮТ. Тут також справили панахиду за крутянами. «Проповідь отцю Калиті добре вдалася, – розповідають учасники акції. – Особливо сподобалась цитата: «Ти можеш бути або гарячим, або холодним. Теплим ти нам не потрібен».

Мирні вшанування пам’яті героїв Крут відбулися в Харкові, Луцьку, Вінниці та інших українських містах. Символічно, що у різних куточках країни цитували ті самі слова зі Звернення до українського студентства, оприлюднені в «Новій Раді» 11 січня 1918 року: «…одностайно ставши під прапор борців за волю України проти напасників, які хочуть придушити все, що здобуто було нами довгою, тяжкою героїчною працею. Треба за всяку ціну спинити той похід, який може призвести Україну до страшної руїни і довговічного занепаду… У цей час злочинно бути байдужим». Паралелі видалися актуальними.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.