Політика

  ▪   Богдан Цюпин

На українському обіді в Давосі витав дух Тимошенко

На тлі піднесеної музики в просторій залі готелю «Моросані» в Давосі, коли на столах були лише канапки з салом, і «український обід» Фонду Віктора Пінчука ще лише мав розпочатися, хтось із англомовних гостей вголос розмірковував: «Цікаво, чи наважиться хтось згадати Юлю Тимошенко?»

Кількома хвилинами згодом виявилося, що побоювання були марними.

Питання про ув’язнення Тимошенко постало фактично відразу і майже не зникало з порядку денного до завершення події.

Колишній президент Польщі Александр Кваснєвський, який розпочав обід дискусією з почесним гостем Віктором Януковичем, перейшов до найцікавішої для багатьох теми зразу ж після розлогої відповіді українського керманича на перше запитання, що стосувалося його бачення майбутнього України.

Пан Янукович поскаржився на ціни, за якими Україна купує в Росії газ і назвав їх «покаранням» і «загрозою національній безпеці», а також заявив, що на наступних виборах усім українським партіям будуть «створені рівні умови для участі».

Традиційно для подібних промов український лідер після наголошування на потребі розвитку економіки і стратегічних взаємин з Росією згадав про прагнення до європейської інтеграції України.

Александр Кваснєвський тут побачив нагоду для порушення теми Тимошенко.

«Якщо Україна хоче наближатися до європейських стандартів, – зауважив колишній польський президент, – то варто наголосити, що за європейськими стандартами керівник уряду не зазнавав би карного переслідування за політичні рішення на посаді. Навіть, якщо рішення неправильні!»

Президент Янукович виявився знавцем кодексу і, погодившись, що справа ув’язнення Юлії Тимошенко «суперечлива», назвав номери кримінальних статей, які справді суперечать європейським нормам. 

«Це ж статті ще хрущовських часів!» – несподівано наполегливо вів далі тему пан Кваснєвський.

Віктор Янукович, з одного боку, погоджувався, а з іншого – почав довге пояснення, що, справді, є проблема з законами, за якими Юлія Тимошенко була ув’язнена нещодавно, але повідомив, що наразі триває розслідування інших «злочинів, які раніше не розслідувалися».

«Пане Янукович! Зупиніть в Україні цей безлад! Звільніть Юлію Тимошенко! Ви маєте необхідні для цього владні можливості!» – закликав з подіуму Ярсеній Яценюк.

Але президента Януковича у залі вже не було.

Одну з небагатьох фраз, яка дістала під час обіду небурхливі оплески, адресат не почув. Проте і того, що глава держави встиг почути, для більшості присутніх було достатньо, щоб зрозуміти, що справа Тимошенко стала символом розходження дій української влади і проголошуваних нею гасел.

«Справа Юлії Тимошенко – це лише один з поганих прикладів», – сказав інший гість на подіумі, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. Він згадав не лише про проблеми з радянськими законами в капіталістичній системі, а навіть про «деградацію системи судочинства в Україні»

Захищати українську владу в Давосі не було кому. Владислав Каськів зосередився на планах розбудови в Україні «найліберальнішої економіки у світі», але його слова про віру у чесність наступних українських виборів лунали невпевнено і непереконливо.

Натомість Карл Більдт поспішив зауважити, що збудувати окремо ліберальну економіку в політично неліберальній країні буде неможливо.

«То, чи вірите ви заявам президента Януковича про європейський курс і прагнення до європейських стандартів?» – запитав я шведського міністра після завершення події. «Ні. Вірити треба лише діям», – напівдипломатично відповів пан Більдт.

Дипломат також наголосив, що вирішальним випробуванням для української влади стануть майбутні парламентські вибори. Якщо вони не будуть чесними і справедливими, «якщо Україна не повернеться на європейський шлях, є загроза, що вона так і залишиться на траєкторії падіння…»

Підбадьорливі коментарі в Давосі турецького міністра з питань взаємин з ЄС, який казав, що його країна пройшла також через різні труднощі, напевне, майже захлинулися в хорі висловлювань про стурбованість розвитком політичної ситуації в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.