Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Генеральне призначення

Кадрові перестановки у владі посилять групу впливу Віктора Януковича

Сокира, яку ще в травні 2011 президент Віктор Янукович пообіцяв підвісити над головою міністра фінансів Федора Ярошенка, нарешті впала. Президент давно шукав привід звільнити Ярошенка, неодноразово жорстко критикував його роботу. 18 січня гарант звільнив єдину людину прем’єра Миколи Азарова в уряді, замінивши його на гламурного генерала, голову СБУ Валерія Хорошковського, якого вважають  людиною з неформальної групи Льовочкіна-Фірташа. Хоча останнім часом він демонстрував лояльність і «Сім’ї», доклавши достатньо засиль як голова СБУ, зокрема і щоб кинути Юлію Тимошенко за грати.

Несподіванкою ні для політиків, ні для політичних експертів ця відставка не стала. Про звільнення Ярошенка та призначення на його місце глави СБУ подейкували з весни минулого року. А восени 2011-го в Мінфінансів проводилася комплексна перевірка. У відомстві її назвали плановою, але подейкували, що президент таким чином шукає привід звільнити міністра фінансів. Пов`язували все з активною позицією Адміністрації президента реформувати цю сферу - звести докупи Мінфін, податкову і митницю. За інформацією джерел, цей план тепер і втілюватиме Хорошковський.

У комітеті Верховної Ради з питань фінансів банківської діяльності, податкової і митної політики відставку міністра називають наслідком протистоянь всередині владної команди. Так, на думку заступника голови комітету Сергія Терьохіна, відставка міністра пов’язана не з економічними причинами, а з перерозподілом сферу впливу, у тому числі і на управління фінансовими потоками держави. «Податкова служба перейшла під чітке керівництво сім`ї Януковича, НБУ там же, от тепер Хорошковський, якого завжди пов`язували з третьою стороною, пов`язаною з Фірташем, одержав Мінфін», - прокоментував ситуацію Терьохін в одному з інтерв’ю.

«Тобто, грубо кажучи, сьогодні стало зрозуміло, на кого пан президент карту ставить - це своя сім`я, Нацбанк з держбанками, а зараз і Фірташ, який на бухгалтерію платників податків цієї країни поставив свою людину», - говорить депутат.

«Це безперечно посилення позицій групи Льовочкіна-Фірташа. Але позитив полягає у тому, що з професійної точки зору Хорошковський краще нехай буде міністром фінансів, ніж СБУ, бо до СБУ він не має жодного відношення», - констатує політолог Сергій Таран.

На думку аналітиків, для призначення Хорошковського, крім переділу сфер впливу, існували й об’єктивні причини, пов’язані з виправленням помилок Ярошенка й Азарова.

«Зараз очевидно, що коли в уряді намітилися серйозні проблеми з фінансовою сферою коли стало зрозуміло, що адміністративно-командні методи Азарова і Ярошенка не зовсім спрацьовують, потрібно було запросити людину з ліберальним світоглядом і жорсткими методами управління, яка б могла виправити ситуацію», - говорить політолог Кость Бондаренко. Те, що призначення Хорошковського потрібне для розблокування реформ в країні говорять і в АП.

Хай там як, Бондаренко не радить Хорошковському сприймати нову посаду як подарунок до новорічних свят.

«Хорошковському буде не легко, йому доведеться розгрібати авгієві стайні, шукати гроші на соціальні програми, оскільки це рік виборів. Йому доведеться займатися виправленням ситуації із валовим внутрішнім продуктом, наповнювати бюджет. За тиждень йому доведеться їхати на переговори з МВФ. Потрібно обслуговувати борг України, який є дуже високим», - констатує аналітик.

Звільнення міністра в черговий раз підняло питання про близьку перспективу відставки і самого Миколи Азарова, якого давно б воліли викинути з уряду потужніші провладні групи впливу.

Так, за прогнозом Бондаренка, до кінця поточного року у прем’єрському кріслі найвірогідніше сидітиме інша людина. «Наприкінці року йому виповниться 65 років, а це граничний термін для перебування в органах влади», - припускає експерт.

Тим не менше, швидкого звільнення Азарова скоріше за все не відбудеться. «Зараз спостерігається тенденція просування людей, наближених до «Сім’ї». Але напередодні парламентських виборів вони ще не готові ставити на посаду прем’єра свою людину. Азаров буде поки залишатись, хоча на нього поступово перекладатимуть відповідальність за всі негативні явища, що відбуваються в країні», - прогнозує політолог Сергій Таран. На думку експерта, про неготовність міняти прем’єра свідчить і те, що влада не поспішає, «не маючи чіткого алгоритму зміни чиновників», і з іншими кадровими призначеннями, хоча постійно натякає, що вони будуть.

Поки політики та експерти висувають чергові версії про перспективи подальшої кар’єри Миколи Яновича, список претендентів на його крісло продовжує розширюватись. Давно не проти сісти у прем’єрське крісло Андрій Клюєв. Подейкують, що прем’єрські амбіції має і Хорошковський, який не хоче задовольнятись навіть розширеним за рахунок податкової та митниці мінфіном. Очолити уряд прагне і Сергій Тігіпко, який «подарував» регіоналам власний політичний проект «Сильну Україну». Тепер до списку претендентів додався і чинний глава Нацбанку Сергій Арбузов, що входить до так званого кола «Сім’ї». І судячи з тенденції стрімкого просування людей з цієї групи, має достатньо великі шанси очолити Кабмін.

Нині ж Азаров, втративши свою людину в Кабміні, перетворився на «весільного генерала», який фактично нічого не вирішує. Керувати ж фінансовим сектором тепер буде Хорошковський.

Та зміни очільника мінфіну створили ще одну інтригу – хто з груп впливу усередині влади контролюватиме СБУ.Поки що функції глави силового відомства виконуватиме Володимир Рокитський, який до цього часу був першим заступником Хорошковського. Фінансовий генерал був би не проти, аби з назви теперішньої посади Рокитського зникли літери В.О., щоб і далі контролювати відомство. Та мало хто вірить, що Рокитський залишиться керувати Службою безпеки.

Окрім Рокитського серед претендентів на посаду називають чоловіка радника президента Олени Лукаш Григорія Ілляшова, який керує Службою зовнішньої розвідки, заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича та заступника генпрокурора Рената Кузьміна.

Аналітики ж схиляються до думки, що новим очільником СБУ буде людина з близького з групи Януковича.

«Це буде однозначно людина наближена до президента. Я маю сумніви, що посаду віддадуть комусь із наближених до Партії регіонів. Це буде людина недостатньо публічна, але близька до президента. Можливо це буде хтось, хто досі керував призначеннями у фінансовій сфері, хтось з оточення старшого сина Януковича», - прогнозує Таран.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.