Політика

  ▪   Аліна Пастухова

БЮТ готується до розколу

БЮТ постійно закликає опозицію до об’єднання, але не може навести лад і у власній політсилі, що значно послаблює її позиції перед виборами

Коли у представника табору біло-сердечних запитати про стосунки між різними партіями, що входять до БЮТ і чи немає конфліктів у найпотужнішій з партій блоку «Батьківщині», почуємо стандартну відповідь: у «Батьківщини» все прекрасно, у фракції БЮТ все спокійно.

Напередодні парламентських виборів у таборі екс-прем’єра Юлії Тимошенко будь-що намагаються приховати від очей виборців найменші внутріпартійні розбіжності. І навіть більше,  до Дня Соборності України бютівці обіцяють в черговий раз оголосити про об’єднання провідних опозиційних та оприлюднити документи щодо координації дій, напрацьовані як результат домовленостей в рамках Комітету опору диктатурі.  Проте реальний стан справ свідчить, що взаєморозуміння часто бракує не лише опозиціонерам з різних політсил, а й самим бютівцям.

Черговим сигналом, що в команді Тимошенко не все гаразд, стало винесення фракцією БЮТ догани нардепу Наталії Королевській, яка наприкінці грудня 2011-го залишила партію «Батьківщина» і стала лідером Української соціал-демкоратичної партії(УСДП), що також входить до БЮТ, та двом її колегам Гарегіну Арутюнову й Вадиму Трофименку за порушення дисципліни.

«Це звичайна робоча ситуація. Всі депутати ставили свій підпис під положенням про фракцію БЮТ-Батьківщина. А там написано, що депутат повинен бути особисто присутнім на усіх засіданнях фракції перед пленарним днем, особисто брати участь і голосувати на пленарних зсіданнях. Але є випадки, коли депутати не дотримуються цих вимог, пропускають засідання фракції і не приходять на сесії», - пояснює мотиви рішення фракції нардеп від БЮТ Андрій Павловський. За словами Павловського, Королевська два пленарних тижні поспіль не з’являласьна засіданнях парламенту й ігнорувала кожне друге засідання фракції БЮТ. Як стверджує Сергій Соболєв, догани депутатам за порушення дисципліни у фракції - звична практика. Тим більше, що на горіхи дісталось не лише Королівській, а й представникам «Батьківщини» і ПРП.

Але у кулуарах обговорюють іншу версію: догана – реакція на перехід Королевської до УСДП, яка потягнула за собою ще двох представників «Батьківщини» Євгена Суслова, який очолює «Батьківщину молоду» та Олексія Логвиненка.

До вчинку Королевської у партії ставляться негативно. «Вона вирішила, що її амбіції в межах партії «Батьківщина» будуть менше задоволені, ніж якщо вона очолить хоч і дружню, але іншу партію – УСДП. Але так, нехай і підсвідомо, вона працюватиме на Адміністрацію президента і Партію регіонів», - говорить у коментарі Тижню бютівець Андрій Павловський. За словами нардепа, на вибори Королевська з УСДП планує йти самостійно, сама ж можливо балотуватиметься по мажоритарному округу. «Сама УСДП 5% бар’єр не подолає, а от позбавити «Батьківщину» трьох-чотирьох депутатських мандатів може», - прогнозує Павловський. Ця ситуація змушує бютівців все більше схилятись до версії, що Королевська – технічних проект чинної влади.

«Я не хотів би думати, що причина рішення Королевської у тиску на її бізнес, і що вона піддалась Адміністрації президента. Але я не розумію, нащо їй тоді непрохідна політична сила. Блоки участь у виборах брати не можуть, але я не думаю, що вона оголосить про саморозпуск УСДП та влиття у «Батьківщину», - говорить член партії «Батьківщина».

Хоча у кулуарах обговорюється і друга версія,  яку «під запис» категорично заперечують у БЮТ – конфлікт однопартійців з Турчиновим, який останнім часом серйозно посилив свої позиції завдяки близькому до нього нардепу Андрію Кожем’якіну.  Цю ж версію напруження всередині команди біло-сердечних озвучують і аналітики. «Дистанціювання Королівської та інших людей - це ознака того, що не всім подобається, як фракцією керують Турчинов і Кожемякін» - переконаний політолог Володимир Фесенко. Спочатку Кожем’якін очолив фракцію БЮТ у парламенті, а згодом у статусі захисника отримав доступ до Юлії Тимошенко. Таким чином у Турчинові з’явилась можливість впливати на рішення лідера «Батьківщини», яка нині позбавлена інших джерел отримання інформації, крім своїх захисників. З іншого боку, у його руках опиняється і ретрансляція позиції Тимошенко однопартійцям.

Про наявність суперечностей з Турчиновим не хочуть говорити і новоспечені члени УСДП. Хоча у команді одного з трьох нардепів, що залишили «Батьківщину», Тижню підтвердили, що певні суперечності таки існують. «Звичайно все не просто, конфлікти є, але це внутрішні справи, які не варто виносити на публіку», - зазначив співрозмовник Тижня.

Хай там як, та незрозумілою залишається ситуація не тільки з УСДП, а й з іншим союзником «Батьківщини» - Партією Реформи і порядок.

Як розповів Тижню лідер партії Сергій Соболєв, нині продовжується робота над узгодженням кандидатів від опозиції по мажоритарних округах. Проте, чи будуть формувати біло-сердечні єдиний список по пропорційній частині, він пояснити так і не зміг. «Така ідея була, але на КОДі м прийняли рішення повернутися до її обговорення тільки після узгодження питання з кандидатами на мажоритарні округи», - Розповів Соболєв. Якщо ж ПРП вирішить спробувати подолати 5%-й бар’єр самостійно, то політсила Тимошенко втратить ще кілька депутатських мандатів.

Читайте також: Утримання Тимошенко за гратами нагадує сюжет поганої мелодрами

Як прогнозують аналітики, ближче до виборів внутрішньопартійні конфлікти в таборі Тимошенко виникатимуть все частіше, хоча до розколу в політсилі, принаймні до часу народного волевиявлення справа не дійде. Ближче до виборів до наявних нині протиріч додасться питання місць у прохідній частині списку. За розрахунками експертів біло-сердечні можуть розраховувати не більше ніж на 70 мандатів за пропорційною схемою. В той час як нині фракція БЮТ нараховує 100 осіб. і ті з них, хто не бачитиме перспективи у команді Тимошенко, шукатимуть інших шляхів реалізації себе в політиці.

«Я думаю, протягом передвиборного періоду ми будемо бачити дуже суперечливу ситуацію поєднання об’єднавчих тенденцій, хоча б у форматі координації, і постійних конфліктів та образ», - прогнозує Фесенко.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.