Політика

  ▪   Андрій Скумін

Прогин зарахований

Найбільше в лизоблюдстві вправляються місцеві князьки, бо саме від гаранта залежить, бути чи не бути їм на посадах
Матеріал друкованого видання
№ 49 (214)
від 1 грудня, 2011

Не так давно всю Україну шокували результати журналістського розслідування про те, що Державне агентство лісових ресурсів нібито змусило 300 лісництв закупити на 15 млн грн портретів Януковича. Водночас багатьох чиновників на місцях, щоб виявити лояльність до влади, не треба особливо змушувати – є чимало по-своєму ініціативних людей. Приміром, начальник управління освіти Луцької міської ради Олег Гребенюк зобов’язав керівників шкіл міста вивісити портрети Віктора Федоровича в усіх кабінетах. Зауважимо, йдеться не про чиновника державної адміністрації, залежного від АП, а про представника органу самоврядування, який не належить до президентської вертикалі.

Читайте також: КУЛЬТ підлабузництва

Але найбільша зацікавленість у тому, щоб прогнутися перед гарантом, помітна-таки поміж голів держадміністрацій. По-перше, саме від Януковича залежить, бути чи не бути їм на посадах, а по-друге, таким нехитрим методом виторговуються дотації і субвенції для областей. Тому найпоширенішим способом вгодити президентові є пишні зустрічі, імітування всенародної любові населення краю. Фактично триває змагання на кращого лизоблюда. Наразі явний лідер – голова Чернівецької області Михайло Папієв. У Чернівцях у найкращих традиціях совка вздовж центральної вулиці Віктора Федоровича вітали сотні «вдячних» мешканців міста з плакатами на кшталт «Янукович – гарант успішної України». «То була їхня власна ініціатива», – переконував патрона Папієв. Потім його повели на Машзавод, де 2004 року весь трудовий колектив підтримав рух проти Януковича. Цього разу його працівники «в єдиному пориві вітали свого президента». За повідомленням місцевих ЗМІ, його генеральний директор Віктор Сідляр пояснив, що організований прийом на території заводу – «це вияв поваги до глави держави і доказ того, що підприємство добре живе і добре заробляє, а отже, просуваються реформи». Йому ж належить звернення до гаранта, яке в певних колах уже стало крилатим: «Ми вам должні за те, що ви до нас завітали. І будемо должні вам ще п’ять років, поки ви президент».

У Чернівцях підготовка до візиту Януковича була такою масштабною, що тамтешня державтоінспекція звернулася до мешканців не виїжджати на вулиці: «Шановні учасники дорожнього руху! У зв’язку з робочим візитом президента України Віктора Януковича до Чернівецької області 8 листопада 2011 року просимо за можливості утриматися від поїздок обласним центром». Місцеві журналісти жартують, що тепер у Януковича з’явилося нове псевдо – «тимчасові незручності».

Читайте також: Феномен нашої доби

Лизоблюд – робота часто не лише важка, а й принизлива. Так, у лютому 2011-го під час відвідання Януковичем Одеси гарант грубо накричав на голову ОДА Матвійчука: «Я же сказал пропустить людей, ты что здесь, ничем не управляешь или что?» Той, як школяр, слухняно встав і пішов виправляти свою помилку. Здавалося б, гідний чоловік після цього написав би заяву на звільнення. Але ж ідеться про чоловіка дуже «гутаперчевого». Свого часу він був депутатом від «Нашої України», потім перекинувся до регіоналів. Публічне приниження не заважає йому й надалі співати осанну патронові, навіть у приватних розмовах.

Прогнутися перед президентом – це не лише зігнати людей із плакатами по маршруту його кортежу. Є й нестандартніші ходи. Приміром, у липні цього року територією Рівненщини проїхали учасники авторалі UkraineTrophy 2011. Влада якось дуже оперативно забезпечила їх біотуалетами, душовими кімнатами та автономним обладнанням для мийки автомобілів, а з районного Будинку культури спеціально для цієї події привезли хор, облаштували сцену. Привітати учасників досі нікому невідомого авторалі прибув (неблизький світ – 4–5 годин їзди з Рівного) сам голова Рівненської ОДА Василь Берташ. Пояснення нечуваній опіці громадській акції з боку місцевого керівництва знайшлося дуже швидко – серед спортсменів був син президента, народний депутат України Янукович-молодший. Прогин зарахований.

Надсилають гарантові сигнали про свою відданість голови державних адміністрацій і через його дружину. Скажімо, івано-франківський посадник Михайло Вишиванюк передав патронові через Людмилу Янукович подарунок, супроводжуючи безхитрісним побажанням: «Це гуцульська шкатулка, щоб Віктор Федорович наповнив її своїми орденами».

Як сказав у приватній бесіді один регіональний чиновник, «за неувагу до президента можна дорого заплатити, ніхто не хоче бути Цимбалюком»: чимало посадовців переконані, що той поплатився місцем через те, що на львівському стадіоні освистали промову Януковича. І в цьому є своя чиновницька «сєрмяжная правда», як сказав би незабутній Васісуалій Лоханкін.

Читайте також: «Вождь» і його «плем’я»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.