Політика

  ▪   Святослав Птіцин

День Свободи святкували з конвоєм і під ялинкою

Штовханина з Беркутом, революційна символіка та спроби прорватися на Майдан Незалежності до «жінки-слов’янки». І над усім цим металевий скелет новорічної «йолки». Так у Києві відзначали День Свободи.

Така вже у нас традиція – готувати санчата з літа. А новорічну ялину – з осені. Не заважаючи на здивування громадськості, влада вирішила встановити на головній площі міста зелену красуню за півтора місяці до Нового року. А через роботи зі встановлення бажаючі помітингувати 22 листопада не змогли зібратися там, де хотілося. Їм на вибір залишили Бесарабську, Європейську та Контрактову площі. Пороху у вогонь підсипала «Загальновійськова спілка України» на чолі з Калашніковим. Вони проводили свій власний мітинг у центрі, на Майдані, в оточенні десятків міліціонерів.

До виступів в Олега Калашнікова готувалися серйозно: підібрали голосну музику, голосну апаратуру і таких самих ораторів. Через це ідеї та побажання калашниківців мали змогу почути всі охочі й за межами Майдану. Час від часу монологи лідера переривалися «бадьорими» піснями. Учасники табору, що стояли за залізною огорожею, починали махати прапорами. Синхронно. Певно, таким чином вони висловлювали свою згоду.

Активісти Помаранчевої революції вирішили не обирати жоден з варіантів, наданих владою Києва. Зібратися вирішили біля Головпоштамту, на Майдані. Бажаючих помітингувати прийшло кілька тисяч. Деякі з них тримали в руках запалені свічки. «Це на знак трауру – спомин по революції» – із сарказмом говорили одні. «Ні, який спомин! Це просто, на честь дня Свободи» – відказували інші. На імпровізованій сцені, саме там, де на початку осені торгували футболками «спасибо жителям Донбасса…» виступають активісти Коаліції  учасників помаранчевої революції. Вони закликають народ іти на іншу сторону площі, до ялинки. І не дивно – адже зустріч мала відбутися саме там. Видно, як площею бігають міліціонери. Їх шикують у кілька рядів перед табором Калашнікова, біля поштамту. З підземних переходів стирчать чорні каски. Для особливо буйних заздалегідь приготували автозаки. В одному з них «відпочивають» двоє мітингувальників з помаранчевого табору.

Юрба, тим часом, скандує відомі по 2004-му року лозунги: «Свободу не спинити», «Разом нас багато…», «Революція». До присутніх звертаються політики, зокрема Наталя Королевська, вже лідер Всеукраїнської громадської організації «Громадянський рух «Вперед». Половину слів перекривають заклики з табору Калашнікова. Останній пропонує помаранчевим лідерам покаятися якомога швидше. Український політик Володимир Яворівський так прокоментував ситуацію Тижню:«Подивіться – майдан Свободи огороджено парканами з усіх боків. Це дуже символічно. Але навіщо? Ніхто ж не збирався і не збирається йти врукопашну! Тут мирний мітинг. Складається враження, що у діючої влади остання стадія страху. Інакше навіщо вони пригнали сюди стільки міліціонерів?»

Читайте також: Якби не Майдан

Оскільки іноді власні гасла потрібно перетворювати на життя,  через дві годині мітингу активісти рушають подивитися на новорічну ялинку, що вже монтується комунальниками. Вишикувавшись у колону та взявшись за руки, під акомпанемент гімну України, вони рушають вздовж Хрещатика. На проїжджу частину мітингуючих не пропускають силовики. Тож доводиться йти до підземного переходу, що біля Київської адміністрації.

До новорічної красуні дісталися не всі. Мітингувальників розбили на три групи: перша стоїть поряд з новорічним залізним скелетом, інша – через дорогу. Тут зібралися ті, хто не встиг перейти вулицю. Третя група – по інший бік Хрещатика, напирає на силовиків. Намагаючись якось вплинути на «Беркут», мітингувальники починають скандувати «міліція з народом». Окремі активісти силуються зав’язати розмову із людьми в масках. Однак останні відмовчуються і лише спостерігають за тим, що відбувається. Активісти КУПР, що очолюють ходу, звертаються до «Беркута» з проханням пропустити людей на Майдан: «Ми хочемо провести мирне зібрання. Ми не будемо порушувати українських законів. Ми просимо, аби нас пропустили» . В той же час, одна з груп мітингувальників встановила мегафон на машині. Туди одразу ж підтягнулися силовики, авто оточили. На захист техніки став хлопець. Його швидко «пакують» в мікроавтобус та везуть геть. Разом із тим, Майдан полишають автозаки. Росходяться калашниківці.

Врешті мітинг повертається туди, звідки починався – до Головпоштамту. На Майдані залишається кілька сотень осіб. Дістається на горіхи звуковій апаратурі організаторів. «Беркут» просто скидає її з імпровізованої трибуни на землю. Присутні обурені. До силовиків звертаються із закликами полишити виконувати накази керівництва і почати підтримувати мітингувальників. На завершення дійства Активісти Коаліції учасників помаранчевої революції закликають присутніх виходити на акцію протесту першого грудня разом з афганцями та підприємцями. Після такого спічу залишається одне – проспівати гімн та розійтися.

Нового майдану сьогодні не сталося. Розбиті на три групи, протестувальники трохи розгубилися. Саме в цей час мітингуючі починають розходитися. Не зважаючи на зусилля КУПРа зібрати всіх до купи так і не вдалося. В той же час, активісти Майдану назвали цей вечір переможним, оскільки таки змогли дістатися до «чудової новорічної ялинки». І закликали людей продовжувати боротьбу. Наступний раунд якої призначили на 1 грудня цього року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.