Політика

  ▪   Роман Малко

Новий голова податкової почав з проповіді, шоу і мультфільму

Він не такий крутий, як закордонний і не такий симпатичний, проте чесний і непідкупний. Український Гаррі Поттер — податковий інспектор. Світу не рятує, але з поганими персонажами воює. А паралельно на пальцях пояснює дітям, як треба правильно жити і навіщо сплачувати податки

Називається це диво пропаганди «Місто мрії». Сюжет простий до неможливості. Ідея створення належить нинішньому новому голові Державної податкової служби України Олександру Клименку. В минулому, коли він ще енергійно розбудовував структури донецької ДПА, йому прийшла в голову думка оголосити творчий конкурс «Країна сплачених податків» на кращий сценарій мультиплікаційного фільму на податкову тематику. Сценарій-переможець і ліг в основу «Міста мрії». Автор сценарію - білоруська письменниця Людмила Богданова.

Мультик, який зняли податківці, вийшов доволі симпатичний. Щоправда в кращих традиціях совєцької пропаганди, але раз подивитися можна. Не виключено, що дітям сподобається. Принаймні картинка намальована гарно. Чимось нагадує старі діснеївські мультики. Бо, як твердить продюсер, малювали його справжні професіонали. І не на комп’ютері, а вручну, і не за один день, а цілих півроку. З професіоналами було складно. Їх доводилось шукати по цілій країні. Але, коли за справу беруться податківці, то результат гарантований. Вони кого хочеш з під землі дістануть. Обійшлося все це задоволення в 350 тисяч гривень, які люб’язно подарували екс-колеги, ветерани податкової служби.

Презентація «правильної» казочки для малят відбувалась в Кінопалаці. В гості запросили не лише журналістів, а й зірок сцени та для масовки колег по роботі. Власне презентація мультика, стала і презентацією для преси самого Голови ДПАУ. Журналісти вже рознюхали хто він і що, але побачити вживу було цікаво. Надії не лише справдились, але й перевершили будь-які сподівання.

Олександр Клименко, як кажуть, близький друг старшого сина президента Олександра Вікторовича Януковича, персонаж доволі екстравагантний. Він сам вів презентацію свого дітища і робив це в стилі сектантського проповідника. Промова більше нагадувала проповідь. Емоційна, експресивна і запальна. Єдине, що при кінці не кричав “Алілуя!”. Навіть Сандей Аделаджа на його фоні напевно б зблід. Клименко вийшов на сцену без піджака, як це заведено в чиновників такого рангу, а лише в штанах і сорочці з іменними логотипами АК на манжетах. На руці з під сорочки виглядав золотий годинник німецької фірми A. Lange & Sohne вартістю приблизно 12 тисяч євро, а з-за вуха стирчав мікрофон. Він прочитав проповідь, розповівши про ідею мультика, про важливість податкової служби в житті країни і про свої мрії, що податківцям скоро не доведеться нікого силувати сплачувати податки, а всі радісно нестимуть їх до державних комор. На кінець закликав ділитися і запросив до перегляду.

Сам мультик тривав недовго. Якихось 15 хвилин. Основне, що запам’яталося, це миша-олігарх, який не сплатив податків і організував підземне нелегальне місто, гра а ля монополія, в яку бавляться головні герої і потрапляють в халепу та тато - податковий інспектор в ступі баби-яги, що розмахує золотим кадуцеєм - жезлом оповісників волі богів, символом недоторканності, символом ключа, що відкриває межу між темрявою й світлом, добром і злом, життям і смертю, емблемою торгівлі, а тепер ще й символом податкової служби. Ще до болю вразив голос диктора, який за кадром монотонно виголошував прописні істини про важливість сплати податків.

Після перегляду на сцені знову з’явився Клименко. Повідомив, що мультик не претендує на дотримання жодних авторських прав і буде поширюватись максимально по всій країні. Аби діти дивились і ставали чемними платниками податків. Потім він надав слово своїй колезі по професії пані Ельвірі, яка вже на пенсії і дуже шкодує, що в її дитинстві не було мультфільмів і тепер вона щаслива, коли їх дивиться. Пані Ельвіру довелось перервати, бо вона так захопилась розповіддю про те, які мультики їй подобаються, що це б забрало багато часу, а голова ДПАУ очевидно поспішав.

Потім він на кілька слів запросив на сцену керівника Першого національного каналу Єгора Бенкендорфа, який пообіцяв, що не тільки крутитиме мультфільм на каналі, а й, вже сьогодні, покаже його власним дітям. Далі була Ніна Матвієнко. Вона так розчулилась побаченим, що похвалила податкову печерського району, з якою їй доводиться мати справу, поклонилася Голові ДПАУ і проспівала аж дві пісні в подарунок, одна з яких була колисковою. За Ніною Матвієнко дякувала за прекрасний мультик співачка Наталя Валевська, повідомивши, що вона надщаслива бути на прем’єрі, а далі співали виконавці саундтреку «Міста мрії». Але журналісти їх вже не слухали, бо побігли за Олександром Клименком, який, саме в цей важливий момент, вирішив непомітно зникнути. Незважаючи на спритність журналістів, отримати інтерв’ю від нового глави ДПС їм не вдалося. Голова зник по-англійськи.

Взагалі ідея з мультиком не погана. Жодна країна ще не вижила без пропаганди. Хоча б дрібної. І мабуть нові покоління однозначно треба виховувати на добрих громадян. Тільки от проблемка… На фоні всього того, що відбувається в країні, таке «зомбування» дітей виглядає якось цинічно. Воно не тільки може не принести очікуваного позитиву, а й породити цілком протилежний результат. Діти ж не сліпі і не ізольовані.

Втім, можливо це мультик для простих смертних, чиїм обов’язком є дотримуватись законів, жити чесно, сплачувати податки і утримувати своїх “папіків” бюрократів та вельмож. Коли це так, тоді обов’язково є сенс відзняти ще одну версію для інших дітей. Нащадків високопосадовців, депутатів і чиновників різного калібру, а також бізнесменів і олігархів. Її можна не показувати для «народу», лише для своїх. Але і цим «вибраним» малюкам також варто пояснити потрібні в житті «істини». Щоб коли вони виростуть і заступлять місце своїх батьків, добре розуміли, як працює створена предками «велика система». Як, наприклад, давати віткати, дурити податкову, відмивати гроші і користуватися офшорними схемами. Адже кожному своє.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.