Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Боротьба за Верховний Суд триває

Влада шукає нові аргументи для переконання суддів ВСУ обрати головою судової інстанції особу, лояльну до команди чинного президента

Вища рада юстиції відкрила провадження за порушення суддівської присяги членами Судової палати з кримінальних справ Верховного Суду України. Як стверджують в ВРЮ, у 2009-2010 роках ці судді незаконно змінили п’ятнадцяти особам вироки з довічного ув’язнення на 15 років позбавлення волі. За даними генпрокуратури, до цих рішень стосовно осіб, які вчинили вкрай небезпечні для суспільства злочини, частково причетний весь склад суддів вказаної палати ВСУ. Тому там не виключають порушення проти суддів кримінальних справ. У генпрокуратурі розповідають, що про порушення суддями присяги стало відомо з кількох звернень народних депутатів.

У Верховному Суді цей факт спростовують. У ВСУ преконують, що рішення про зміну покарання засудженим було прийняте на основі зміненого законодавства, у зв’язку з тим, що 29 грудня 1999 року Конституційний суд скасував смертну кару. Пізніше, у  квітні 2000 року набув чинності закон «Про внесення змін до Кримінального, Кримінально-процесуального та Виправно-трудового кодексів України», яким із законодавства виключалось поняття смертної кари та встановлювався новий вид покарання – довічне ув’язнення. «Таким чином, упродовж більше трьох місяців (з 29 грудня 1999 року по 4 квітня 2000 року) найсуворішим видом покарання за Кримінальним кодексом України 1960 року було позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років», - зазначають у Верховному суді. У зв’язку з цим, йдеться у повідомленні ВСУ, у 2009 році на спільних засіданнях Судової палати у кримінальних справах та Військової судової колегії Верховного Суду, згідно з чинним законодавством, було ухвалено рішення про заміну покарання.

При цьому, стверджують у ВСУ, перегляд цих кримінальних справ здійснювався за участю заступника генпрокурора, «який вважав позицію заявників про необхідність заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на п'ятнадцять років позбавлення волі юридично обґрунтованою». А в ряді випадків підставою для перегляду вироків у такій категорії справ було подання генпрокуратури.

У комітеті Верховної Ради з питань правосуддя припускають, що перевірки суддів пов’язані із виборами нового голови Верховного суду. Так, за словами заступника голови комітету нардепа Юрія Кармазина, перевірка суддів ВСУ Вищою радою юстиції  - засіб тиску на суддів, щоб змусити їх обрати очільником ВСУ людину вигідну Адміністрації президента.

За інформацією джерел Тижня у ВСУ, наразі лідерство у гонці за крісло його голови веде близький до БЮТ екс-голова ВСУ Василь Онопенко. Термін його повноважень добіг кінця 29 вересня, і він планує обиратись на другий термін.

Окрім, залякування суддів ВСУ перспективами порушення проти них кримінальних справ, регіонали очевидно зможуть використати ще одну схемою. До кінця тижня президент Віктор Янукович обіцяє підписати закон про вдосконалення системи судочинства. Ним передбачається розширення кількості суддів ВСУ з 20 до 48. Таким чином, влада зможе змінити баланс сил у ВСУ на свою корись за допомогою осіб, які потраплять туди після набрання законом чинності.

За інформацією джерел у комітеті з питань правосуддя, влада розробляє два сценарії «призначення» на посаду голови ВСУ своєї людини: обрати когось із лояльних до регіоналів суддів Верховного суду або проштовхнути провладного кандидата, який не має досвіду роботи в суді.

Серед претендентів на крісло голови, що прагнуть обратись як кандидати від влади за першим сценарієм, сьогодні називають суддю ВСУ, який також очолює Вищу кваліфікаційну комісію суддів, Ігоря Самсіна. А також Віктор Кривенко, який очолював Судову палату в адміністративних справах Верховного Суду.

Щоб реалізувати другу схему, регіонали можуть скористатись тим, що закон дозволяє обіймати посаду голови ВСУ суддям Конституційного Суду.Довгий час у середовищі суддів ширились чутки, що за цією схемою проштовхуватимуть одіозного нардепа від ПР Сергія Ківалова. Але на днях з’явився ще один провдадний кандидат на крісло голови ВСУ. Минулого тижня Верховна Рада за своєю квотою обрала суддею Конституційного суду Олександра Пасенюка, який раніше очолював Вищий адміністративний суд, замість Павла Ткачука, чий термін повноважень закінчився у вересні. Протягом 2003 – 2005 років Пасенюк обіймав посаду заступника міністра юстиції Олександра Лавриновича. Новоспеченого суддю КС також пов’язують з регіоналом Ківаловим.

Депутати від опозиції, щоправда, говорять, що голосування за кандидатуру Пасенюка було сфальсифіковано. А нардеп від НУ-НС Володимир Ар’їв навіть зафіксував факт вкидання однією особою 20 бюлетенів «за» Пасенюка на фотоапарат і виклав фото на персональному блозі в Інтернеті. Проте влада на заяви та докази опозиції не відреагувала.

Відповідно до закону про судоустрій нового голову ВСУ мають обирати протягом місяця з дня закінчення терміну повноважень його попередника. Отже, отже суддівську вакансію мали заповнити ще до 30 жовтня цього року. Проте проводити пленум ВСУ (його хотіти скликати ще 30 вересня), на якому має бути ухвалене це рішення заборонив Окружний адміністративний суд міста Києва.

Нагадаємо, що приводом для цього рішення став судовий позов судді Миколи Пінчука, який звинуватив ВСУ в тому, що його не повідомилипро запланований на 30 вересня пленум.Тепер київський окружний адмінсуд розбиратиметься з цією справу доти, доки регіонали не назбирають більшість суддів, готових підтримати лояльного до влади голову ВСУ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.