Політика

  ▪   Жанна Безп’ятчук

Співдоповідачів ПАРЄ не пустили до Тимошенко

Хто така ПАРЄ, щоб зустрічатися із засудженою Тимошенко? «Ви не маєте підстав для такої зустрічі», – приблизно таку відповідь отримали Майліс Репс та Марієтта де Пурбе-Лундін – співдоповідачки щодо України Парламентської асамблеї Ради Європи (Моніторинговий комітет) під час свого останнього офіційного візиту до України

Суддя Печерського суду Києва Родіон Кірєєв відзначився цього разу тим, що відхилив запит представниць Ради Європи, членом якої є Україна, відвідати у в'язниці екс-прем'єрку. Майліс Репс та Марієтта де Пурбе-Лундін обіцяють, що знову вимагатимуть можливості побачитися з нею, крім того, під час свого наступного візиту відправлять запит на відвідини Юрія Луценка. Про все це вони розповіли під час прес-конференції у Києві.

З'ясувалося, що це вже не перша така відмова посадовцям ПАРЄ. Комісару Ради Європи з прав людини Томасу Хаммарбергу також не дозволили зустрітися з ув'язненими українськими екс-посадовцями. «Я не могла повірити в те, що ми, як співдоповідачі Моніторингового комітету ПАРЄ, не можемо зустрітися з пані Тимошенко. Ми вважаємо, що це є симптомом тієї системи, яка починає діяти в Україні», – прокоментувала ситуацію Марієтта де Пурбе-Лундін, що представляє Швецію в ПАРЄ. Взагалі склалося враження, що представниці Ради Європи, м'яко кажучи, в шоковані цим. Так, приміром, в Азербайджані, країні, щодо недемократичності правлячого режиму якої в Європі немає жодних сумнівів, доповідачі ПАРЄ не мали проблем із відвідинами в тюрмі тих, кого вважають політичними в'язнями. Вони стикнулися з ними до України лише в Білорусі.

Члени Моніторингового комітету ПАРЄ також підтвердили, що представники української влади пообіцяли їм повністю декриміналізувати статті 364, 365 Карного кодексу України. На уточнююче запитання Тижня, чи йшлося в цих обіцянках саме про частину 3 статті 365, за якою засуджено Юлію Тимошенко, представниці Ради Європи відповіли, що йшлося «про повну декриміналізацію цих статей». Водночас в Адміністрації президента їм заявили, що не можуть тиснути на парламент – це, мовляв, суто його прерогатива вирішувати долю цих статей. А Володимир Литвин на зустрічі з доповідачами припустив, що для декриміналізації статей може забракнути депутатських голосів.

Майліс Репс та Марієтта де Пурбе-Лундін також прояснили одну дуже важливу річ щодо реформи парламентської виборчої системи. Рада Європи ніколи не просила українських можновладців реформувати чинну пропорційну систему. Їм настійливо радили кодифікувати виборче законодавство. А це цілком різні речі. «Всередині України має бути досягнутий консенсус щодо виборчого законодавства. Щодо парламентських виборів, то ми не можемо нікого судити доти, доки вони, власне, не відбудуться», – заявила шведська співдоповідачка. З цього можна зробити висновок, що наразі Моніторинговий комітет дуже обережний у питаннях визначення типу системи, яка мала б діяти в Україні на наступних виборах. Від української влади очікують, що, якщо вона вже взялась за реформування, про яке не просили, то зробить це в інтересах «не окремої політичної сили, а всієї України».

При цьому ПАРЄ не говорить про те, що відомо вже багато років поспіль усім, хто хоч трохи заглиблювався у специфіку української виборчої системи: в цій країні треба розбити єдиний загальнонаціональний виборчий округ на певну кількість дрібніших багатомандатних і запровадити відкриті партійні списки під час голосування. Ось шлях до утвердження демократії. Рада Європи не може нав'язувати Україні певну систему, навіть якщо очевидно, що є вибір хибний для долі країни та вибір правильний. Єдине, що було цього разу чітко анонсовано: ПАРЄ не приймає ідеї 5-відсоткового прохідного бар'єру та заборони блокам партій брати участь у парламентських виборах, бо через це буде втрачена значна кількість голосів українських виборців.

Також з'ясувалося, що від України очікували й досі сподіваються насамперед зовсім інших реформ: реформи кримінального законодавства, кримінального правосуддя, прокуратури, адвокатури, зміни етики роботи міліції. Ось, що мало б формувати першочерговий порядок денний нинішньої влади. 

У січні 2012 року на сесії ПАРЄ розглядатиметься проміжний звіт щодо ситуації в Україні. Уявімо, що справжнього прогресу в справі реформування правоохоронних органів та кримінального правосуддя Моніторинговий комітет так і не дочекається, а Тимошенко, Луценко й інші екс-урядовці залишатимуться далі за ґратами, тоді цілком вірогідним є сценарій, за яким ПАРЄ ухвалить негативну резолюцію з рекомендаціями ЄС вжити перших конкретних санкцій щодо українських посадовців, причетних до порушень прав людини. ПАРЄ має таку практику закликати свої держави-члени приєднуватися до санкцій, запроваджених проти можновладців певної країни Європейським Союзом. Саме в компетенції останнього блокувати рахунки конкретних компаній та осіб і забороняти в'їзд на свою територію. І ось тоді вперше українській олігархії може стати по-справжньому непереливки.

Зауважимо, що тональність і акценти оцінок співдоповідачів ПАРЄ за підсумками їхнього останнього візиту до України вже були різкими й позбавленими жодних ілюзій: «ПАРЄ дуже занепокоєна тим, що відбувається в Україні. Ваш уряд багато говорить, але робить не так багато. Проте ваша країна все ще має можливість все зробити правильно. Наступні три – чотири місяці будуть украй важливими для її майбутнього», – підсумувала Марієтта де Пурбе-Лундін. Повна доповідь Моніторингового комітету ПАРЄ щодо ситуації в Україні буде представлена аж 2013 року. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.