Політика

  ▪   Олександр Михельсон

В заколот проти влади ніхто не повірив

Сенсаційна заява президента Януковича про підготовку «збройних нападів» на владу вразила багатьох

Заяву свою, нагадаємо, Віктор Федорович зробив на розширеному засіданні уряду в середу, 2 листопада. Від цього засідання чекали багато чого – насамперед, звільнення низки найскандальніших міністрів. Проте «залізний господар», як колись охарактеризувала Януковича відома письменниця Ганна Герман, обмежився закликом до тих, хто «не справляється», подати у відставку добровільно.

Читайте про це: «Чому плаче Янукович?»

Відтак заява про «збройні напади» передбачувано стала найгучнішою. «Мені правоохоронні органи кажуть, що зараз йде скупка зброї і підготовка до збройних нападів на органи державної влади», - шокував присутніх президент. – «Люди втратили страх і совість!».

Скупі рядки інформаційних повідомлень не здатні передати всього колориту президентського виступу. На відео важко не помітити, що Янукович і справді говорив від душі. При цьому не слід забувати, що сенсаційна заява пролунала не зненацька, а в контексті соціальних протестів, якими відзначився поточний тиждень.

«Хто це організовує? Не ті, кому найважче живеться. Ті, кому найважче – вони мовчать, чекають, терплять», - сказав Янукович, не надто переймаючись реакцією на ці слова тих, хто дійсно поки що терпить, хоча і не факт, що досі чекає на обіцяне ще три роки тому «покращення».

Після цих слів президент гнівно обрушився на «спецпенсіонерів», котрі через суди домагаються собі виплат від держави, а потім нібито ще й мітингують під стінами владних органів. За словами Януковича, на ці виплати бюджет і так уже витратив 6 мільярдів гривень, «а зараз під парламент прийшли ламати паркан ті, хто отримує пенсії в 30 тисяч гривень і одноразову допомогу 600-700 тисяч гривень».

Остання заява спостерігачів шокувала чи не більше, ніж слова президента про «збройні напади». Досі широкому загалові відомо було лише про супер-пенсії колишніх міністрів, депутатів, суддів, прокурорів та інших слуг режиму, даруйте, держави. Але навіть таким особам по 700 тисяч одноразової допомоги ніколи не виплачувалось. Принаймні,  під час найбільшого публічного скандалу на цю тему фігурувала суттєво менша сума.

Скандал цей стався після Помаранчевої революції, а вірним слугою держави, що отримав одноразову допомогу в розмірі 288 тис. грн.., був екс-міністр внутрішніх справ Микола Білокінь, котрий після цього негайно втік до Москви. Після приходу до влади Віктора Януковича пан Білокінь спокійнісінько приїздить в Україну. Повернення грошей від нього ніхто не домагається.

Очевидно, і заяву про «збройні напади», і слова про майже мільйонерів, котрі нібито «ламають паркан», слід розглядати в одному ключі. На жаль, ідеться про те, чи адекватно глава держави розуміє, що, власне, в цій державі відбувається.

Деякі речі лежать на поверхні. Так, Янукович «забув» згадати, що рішення судів, за якими, наприклад, інваліди Чорнобиля вибивають собі високі пенсії та інші виплати, цілком відповідають законодавству України. Власне, саме тому влада й намагається це законодавство скасувати – от тільки за компанію гарантованих виплат позбудуться й мільйони тих громадян, котрі ніяких десятків тисяч не отримують, і взагалі ні з ким не судяться.

Читайте про це: «Європейські» хитрощі Азарова», «Брехня «заради стабільності» 

Зайве й казати, що абсолютна більшість чинних норм щодо соціальних виплат була прийнята за активної участі, а то й з ініціативи Партії регіонів. Перебуваючи в опозиції, ПР чомусь анітрохи не переймалася тим, що на виконання популістських законів знадобиться, як нині жаліється Янукович, уп’ятеро більший державний бюджет.                       

Про поточну ж ситуацію дуже цікаво сказав після засідання уряду віце-прем’єр Сергій Тігіпко: «Ми не можемо погодитись із рішеннями судів, бо вони корупційні», - пояснив пан Тігіпко. Замість розвинути цю тезу і пояснити заразом, чому ж тоді не карають «корумпованих» суддів, а скасовують закон, він взявся наводити приклади. «Суд у Харківській області присудив чорнобильцю місячну пенсію в розмірі 34 тис. 235 грн., другому присудили місячну пенсію 31 тис. 279 грн. Таких прикладів по Україні понад тисячу…», - сказав віце-прем’єр.

Неважко помітити, що «понад тисячу» прикладів призначення місячних пенсій у розмірі 30, нехай 35 тис. грн. на місяць – це близько 420 млн. грн. на рік. Сума, безумовно, солідна – хоча це лише половина суми, виділеної цьогоріч із бюджету на лікування «слуг народу» у різних там «Феофаніях». Проте й ця солідна сума набагато менша, ніж анонсовані Януковичем 6 мільярдів пенсійних втрат.

А от що цій останній цифрі відповідає, то це – показники прямого дефіциту Пенсійного Фонду. Єдина проблема тут у тому, що такий дефіцит далеко не пояснюється чиїмись захмарними пенсіями, а пояснюється загальним сумним станом державних фінансів і хронічною відсутністю хронічно ж обіцяних реформ. Відтак виникає питання: чи розуміє це президент? Чи просто його переконали, що всі проблеми зникнуть, «як роса на сонці», досить лише ув’язнити Тимошенко, Луценка і десяток-другий маніфестантів, що «ламають паркан» під Верховною Радою?

Убити гаранта

Непрямим підтвердженням того, що йдеться про певне «навіювання», стала заява президента про підготовку невідомо ким «збройних нападів» на органи влади. Слід зауважити, що сам по собі такий публічний хід не містить нічого оригінального. Не далі ніж 10 жовтня, напередодні вироку Юлії Тимошенко, «анонімні джерела» в СБУ лякали громадян тим, що під Печерським судом нібито «готуються вибухи» з метою «дестабілізації».

Перевірити такі заяви, що нагнітають у суспільстві паніку, неможливо за визначенням. Натомість спецслужба завжди може оголосити, що терактів не сталося саме завдяки її публічній позиції.

Подібні ж заяви лунали й раніше. І в першу чергу – від СБУ. Досить згадати справу «васильківських терористів», перебіг котрої, до речі, чомусь наразі ніким не висвітлюється.

Проте Янукович-президент говорить такі речі вперше. Те, що його слова стали новиною саме для правоохоронців, на котрих він посилається, підтвердилось дуже швидко: того ж дня ані МВС, ані СБУ так і не змогли підтвердити журналістам, що підстави для подібних заяв справді є в оперативних матеріалах.

Єдиним винятком стала підконтрольна Рінату Ахметову газета «Сегодня», яка з посиланням на анонімні джерела в спецслужбах повідомила, що напади дійсно можуть готуватися, що це «дані від перевірених людей», що про їхню обґрунтованість «говорять і останні події у Львові, Харкові й інших містах, де були скандали з продажем зброї або виявленням арсеналів», і що у зв’язку з цим «заходи щодо охорони перших осіб посилені».

Уже наступного дня, у четвер, ніби на підтвердження цих слів прес-служба МВС оприлюднила статистику: цього року міліція вилучила у громадян 2781 одиницю вогнепальної зброї, серед якої 4 гранатомети, 2 кулемети, 40 автоматів, 176 карабінів та гвинтівок, 250 пістолетів, 608 обрізів, 1,5 тис. одиниць саморобної зброї. Також вилучено 426 гранат, 116,7 тис. набоїв, 738 кг вибухових речовин та 678 кг пороху. При цьому в МВС запевняють, що дехто з незаконно озброєних громадян зізнавався міліціонерам: зброю збирається застосовувати саме проти можновладців. Словом, суцільний жах.

Натомість прекрасно обізнані зі специфікою роботи спецслужб джерела Тижня вважають подібні заяви не більше ніж «страшилками», до того ж, скерованими на непідготовлені уми. «Для замаху на президента чи іншу високу особу зовсім не треба сотня автоматів чи ящик гранат. Потрібен лише чіткий план. Якщо план дуже вдалий, можна обійтися без зброї взагалі – скажімо, вколоти ріцин, підлити діоксин… От тільки жодні вуличні активісти, чи політичні опоненти, ніколи не матимуть достатньо інформації для того, щоб скласти подібний план. Єдині, хто на таке спроможні – це дійсно професійні іноземні спецслужби, або ж люди, наближені до жертви», - пояснили авторові цих рядків.

Хто посміється останнім?

Політики ставляться до подвійно-сенсаційної заяви по-різному. Лідера «Фронту змін» Арсенія Яценюка, наприклад, кореспондент Тижня запитав: «Яка перша думка виникла у вас, коли ви почули ці слова Януковича?»

- А я цю думку одразу опублікував! – радісно відповів пан Яценюк. Утім, він погодився пояснити, що думає про заяви про багатосоттисячні виплати.

«Немає жодних людей, що отримали по сімсот тисяч. Є зграя в Кабміні і в адміністрації президента, яким конче необхідно всидіти в кріслах ще кілька років. От вони й ретранслюють таке президентові! Таке, що, м’яко кажучи, не відповідає дійсності… Не кажучи вже про абсурд», - радикально сказав Яценюк.

«На засіданні уряду президент мав би підняти міністра фінансів, міністра юстиції, й запитати: що це за люди, які отримують по 700 тисяч? Що це за судді, які так вирішують? Можна ж зазирнути в реєстр судових рішень, урешті-решт!», - продовжив «фронтовик».  – «Я впевнений – це не відповідає дійсності», - вже офіційнішим тоном повідомив він, і полишив співрозмовника, кваплячись взяти участь у голосуванні щодо призначення конституційного судді.

Опозиціонери виявились дивовижно єдиними в своєму баченні Януковичевих слів. Так, постійний учасник масових заходів БЮТ, колишній армійський спецназівець із бойовим досвідом Роман Забзалюк сказав Тижню таке: по-перше, слова Януковича – це «параноя» (це відповідало офіційній заяві БЮТ), але по-друге, все може скінчитися репресіями. «Згадайте, як починались сталінські репресії – зі справи лікарів», - нагадав депутат.

Насправді «справою лікарів» на початку 50-х сталінські репресії саме закінчились. Але  месидж був зрозумілий.

Цікаво, що дехто з парламентаріїв поставився до президентських слів зовсім без того пієтету, на котрий натякають опозиційні виступи щодо «підготовки репресій». Цікаво це саме тому, що тут ідеться про політиків, котрим такі репресії, теоретично, загрожують насамперед.

«Хочеш, я тобі скажу, хто тут закуповує зброю?», - із серйозним виглядом сказав один з опозиційних депутатів авторові цих рядків. – «Це… Яценюк!». Після чого щиро розреготався. Найцікавіше, що ще торік, після безуспішних спроб опозиції зірвати ратифікацію сумнозвісних «Харківських домовленостей», саме цей депутат ледь не потрапив «під кримінал» за використання «радикальних» методів опору.

Підсумок простий. Скандальні заяви Януковича комусь стали приводом для сміху, а комусь – приводом до повторення заїжджених виборчих мантр. Але не слід забувати, що саме ця людина сьогодні керує міліцією та спецслужбами, і її «параноя», як це формулюють опозиціонери, здатна призвести до цілком реальних наслідків у житті кожного.

Поміж тим, у четвер маніфестанти знову повалили під ВР незрозуміло ким установлений паркан. Можна лише уявити, під яким соусом про це доповіли Вікторові Федоровичу…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.