Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Тимошенко «вибухне» 11 жовтня

Вирок Юлії Тимошенко винесуть 11 жовтня. Як відомо усім, хто цікавиться скандальною справою, про це суддя Родіон Кірєєв заявив у п’ятницю, так і не давши підсудній виступити з останньою промовою, як повідомили інформагенції

Останнє не зовсім відповідає істині. Юлія Тимошенко сама відмовилась від останнього слова, бо Кірєєв надав їй час до понеділка на підготовку цього виступу.

Події останніх трьох днів, включно з сьогоднішнім, мали б розгортатися так. Спочатку в суді тривають дебати: виступи прокурорів, захисників та самої підсудної. Потім – обмін репліками між звинуваченням та захистом. І, нарешті, останнє слово підсудної, оголошення суддею терміну розгляду вироку, оголошення вироку.

 В дрібницях, однак, схема постійно ламалася.

«Дебатний» виступ прокурора Лілії Фролової звівся до філософських промов на тему корупції (в якій Тимошенко взагалі-то не звинувачують) та зачитування давно оголошеного обвинувального висновку. В свою чергу, екс-прем’єрка чомусь побажала виступати в дебатах раніше свого захисту, що спричинило невеликий конфлікт з Кірєєвим і дало Тимошенко змогу вчергове звинуватити останнього в необ’єктивності.

Головний час у четвер та п’ятницю відтак зайняли виступи захисників політика. Черговості, за яку в середу так ратував Кірєєв, вони геть не дотримувалися. Адвокат Сергій Сірий виступив не другим, а третім, донька екс-прем’єрки Євгенія заявила, що не буде виступати, однак таки вийшла з короткою промовою… Проте  тепер усе це це суддю чомусь не обходило.

Втім, зрозуміло, що Кірєєв не хотів би ще більше підставлятися, «затикаючи рота» захисникам на основі не зовсім однозначних норм Кримінально-поцесуального кодексу. До того ж, ані чоловік, ані донька Тимошенко, також долучені до процесу як її захисники, далеко не є блискучими ораторами. Тож виступити вони могли хіба що «для галочки». Що, власне, і зробила Євгенія, тоді як Олександр відмовився, натякнувши, що сказати про цей процес він міг би хіба що якусь нецензурщину.

Сама екс-прем’єр, виступивши з «дебатним» словом в четвер (чимало ЗМІ сплутали цей виступ з останнім словом підсудної), трималась по-бійцівськи. «Мені заздалегідь написали вирок, а потім уже порушили кримінальну справу, бо президент країни бачить в мені серйозного конкурента. І правильно бачить!», - проголошувала Тимошенко під оплески присутніх у залі прибічників.

«Він (Янукович – Ред.) – знає, що в 2012 році ми їх всіх виметемо з влади!», - заявила вона. – «Тримайтесь і не здавайтеся!».

Чому такий полум’яний трибун відмовився від права на ще один виступ у п’ятницю, на перший погляд видається незрозумілим. Особливо якщо вірити самій Тимошенко, котра заявляє про «заздалегідь написаний вирок» - а отже, повинна усвідомлювати, що це може бути її останній публічний виступ на найближчі роки.

Проте все стає на свої місця, коли згадати прийняте ще влітку рішення Кірєєва про заборону фото- та відеозйомки судового слухання.

В тому рішенні вказується, що зйомка (а отже, й трансляція) заборонена до моменту оголошення вироку. Але сам вирок таки буде транслюватися. І в п’ятницю Кірєєв змушений був це публічно підтвердити.

В такій ситуації, як випливає із деяких натяків прибічників Тимошенко, немає сенсу взайве витрачати талант перед нечисленною аудиторією. Набагато краще дочекатись моменту оголошення вироку і, перервавши суддю, виступити перед багатомільйонною телеаудиторією.

Звичайно, це буде порушенням процесуальних норм. Але важко собі уявити, як «Грифон» у прямому ефірі буквально затикатиме Тимошенко рот за наказом Кірєєва.

Є підстави думати, що вороги Тимошенко теж вирахували цю нехитру стратегію. В п’ятницю Кірєєв виніс постанову про недопущення на оголошення вироку жодних осіб, не задіяних у процесі – крім співробітників ЗМІ.

Свою постанову суддя мотивував тим, що прибічники Тимошенко, включаючи нардепів, постійно раніше «створювали перешкоди роботі суду». Протести захисту результатів не досягли.

Очевидно, видаляти скопом «порушників» у останній момент – це беззмістовне рішення. Якщо тільки не йдеться про те, що вони могли б допомогти Тимошенко виступити перед телекамерами всупереч нормам Кримінально-процесуального кодексу. В тому числі, якщо треба, фізично її захищаючи.

Водночас це рішення Кірєєва не знімає самої проблеми. Тож 11 жовтня обіцяє бути цікавеньким.

P.S. Доки в суді тривали дискусії щодо можливості дискусій, президент Янукович відвідав саміт «Східного партнерства» у Польщі. За підсумками зустрічі президент Європейської Ради Герман ван Ромпей заявив, що «найвищі посадові особи ЄС висловили серйозну стурбованість» справою Тимошенко. А польський прем’єр Дональд Туск офіційно сказав, що вирок Тимошенко може призвести до ускладнень на українсьо-європейських переговорів про асоціацію.

В свою чергу, захисник Тимошенко сірий заявив журналістам у Києві, що сторона екс-прем’єрки готова погодитись на декриміналізацію статті 365 КК, після чого звинувачена за цією статтю Тимошенко могла б вийти на свободу – сценарій, про який Тиждень писав як про один із найімовірніших.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.