Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Справа Тимошенко: з 31 квітня!

Сорок перше судове засідання у «справі Тимошенко» почалося виступом представника НАК «Нафтогаз України». Як цивільний позивач у справі, держкомпанія просить стягти з екс-прем’єрки 1 мільярд 516 мільйонів 365 тисяч 234 гривні 96 копійок, і днем раніше прокуратура це прохання підтримала

Представник НАК Вадим Куницький доводив, що ці гроші – таки не збитки, як і кажуть захисники Тимошенко. Але це – втрати. «Висновки аудиту не можна тут враховувати, бо вони зроблені на основі бухгалтерського обліку. А треба враховувати матеріальні втрати. Бо може бути таке, що доходи перевищують витрати, але є матеріальні втрати», - плутано пояснював представник. В залі відверто глузували.

Тимошенко тим часом активно обговорювала щось зі своєю донькою Женею. Мікрофон, що стояв перед ними, підсудна при цьому завбачливо вимкнула, але це дало привід втрутитися в жіночу бесіду всевидющому Родіону Кірєєву.

- Підсудна, ведеться аудіофіксація засідання! Ви вимкнули прилад технічної фіксації, це неприпустимо! – обурився суддя.

- Просто не хочу, щоб ви слухали наші розмови. Хоча розумію, що вам хочеться, - відрубала Тимошенко-старша.

Мікрофон, за наказом Кірєєва, знов увімкнув секретар суду.

До десятої ранку суд перейшов до виступів захисту. Без конфліктів знов не обійшлось: суддя і захист посперечались через порядок виступів. Коли Кірєєв поцікавився, чи адвокати визначились із порядком виступів, ті відповіли, що першою виступатиме Юлія Тимошенко.

- Суд надав слово захисникам, підсудній нададуть слово пізніше, - заперечив Кірєєв. – Самовільна зміна порядку виступів не передбачена Кримінально-процесуальним Кодексом!

- Навіть у дрібницях нас позбавляють прав! – вигукнула Тимошенко.

- Підсудна, «дрібниці» - це дотримання закону! – пафосно прорік суддя.

Так і лишилось незрозумілим, чи Тимошенко справді хотіла позбавити себе задоволення виступати останньою, чи її захисники просто вдало виставили Кірєєва дрібним тираном.

Всю решту робочого дня зайняли промови захисників Юрія Сухова (до обідньої перерви) та  Олександра Плахотнюка (після). Хоча перед тим узгодили, що другим виступатиме захисник Сергій Сірий.

Адвокати Тимошенко наполягали, що: 

скандальні «директиви» Тимошенко голові «Нафтогазу» Олегові Дубині були необов’язковими до виконання;

на самому документі стоїть не підпис Тимошенко, а її факсиміле;

«Нафтогаз» є акціонерною компанією Мінпаливенерго, а «Укртрансгаз» - окремим господарюючим суб’єктом, тож їхні «втрати» не можна вважати збитками держави;

українська сторона не могла на переговорах із «Газпромом» підняти ставку транзиту російського газу в Європу, бо зв’язок між ставкою транзиту та ціною на газ у контрактах не відображений, до того ж, Україна є учасником Європейської енергетичної хартії.

Читайте також Процес Тимошенко зірвався на галоп

Крім того, захист доводив факти систематичних порушень з боку слідства та суду. Так, адвокат Плахотнюк висловив сумнів у здатності слідчого Генпрокуратури Нечвоглода так швидко оформити справу, здійснюючи в середньому «по 15 слідчих дій на добу». Не вірить захист і в дані експертизи, котра нібито проаналізувала 800 сторінок специфічних документів за неповних три дні.

Нагадавши судді Кірєєву про незаконні, на думку захисту, видалення присутніх у залі суду, захисників та самої підсудної, адвокат Плахотнюк пройшовся і по його небажанню залучати заявлених захистом свідків, і по відсутності в матеріалах справи оригіналів низки документів, котрі «повністю виправдовують» Тимошенко.

- Номери аркушів справи, і навіть самі матеріали справи змінювались уже після того, як захист отримав їх для ознайомлення… В матеріалах є виправлення, котрі у фотокопіях, отриманих захистом, відсутні, - говорив Плахотнюк. – На думку захисту, це свідчить про фальсифікацію матеріалів справи.

Навряд чи це стане аргументом для широкої аудиторії, котра за визначенням не знається на процесуальних тонкощах, і формує свою думку про перебіг процесу згідно з політичними уподобаннями. І вже тим паче, хоч і з інших причин, немає підстав вважати, що до цих заяв дослухається суд.

Але, безумовно, подібні факти здатні зробитись предметом уважного розгляду Європейським судом. Інша річ, що відбудеться це в невідомому майбутньому.

Справді шикарний удар захисник Плахотнюк, між тим, приберіг на завершення своєї чотиригодинної промови.

- А тепер найцікавіше. В матеріалах справи є протокол огляду директив у присутності понятих, протокол засідання уряду від 19 січня і 21 січня 2009 року. В такому протоколі мають бути вказані імена і адреси тих, хто брав участь в огляді! – почав адвокат. – Крім того, має бути вказана дата огляду. І от вона дійсно вказана: тридцять перше квітня 2011 року. Але у квітні тридцять календарних днів!

Зал вибухнув реготом.

- Дня не існує, а документи складені й долучені до справи… Як вони можуть бути доказами у справі? І такі порушення є чи не на кожній сторінці! – розвинув успіх Плахотнюк.

Проводжали адвоката справжньою овацією. Суддя Кірєєв, всупереч традиції, навіть не став нікому погрожувати видаленням, а швидко закрив засідання суду.

На засіданні 29 вересня чоловік і донька екс-прем’єрки відмовилися від виступів. То ж можливо, що на сьогоднішньому засіданні слово нададуть самій Юлії Тимошенко.   

Усе це означає, що в принципі вироку можна чекати уже в п’ятницю. А можна й не чекати. Давати прогнози не береться ніхто.

Що до версій, то найцікавішу Тижню дав один із соратників Юлії Володимирівни з юридичною освітою і ґрунтовним же досвідом.

- Боюсь я, посадять Юлю таки. Найближчими днями. І будуть дивитись на реакцію Європи, - сказало джерело. – А потім покажуть «гуманність»: приймуть зміни до Кодексу, щоб таки визнати «перевищення повноважень» адміністративним злочином, і випустять із в’язниці. Європа і тому буде рада, а між тим, судимість залишиться, і на виборах Юлі не буде…

- Та й ні з ким їй уже буде на них іти, - припустив кореспондент Тижня, натякаючи на постійний розпад місцевих структур «Батьківщини».

Наш співрозмовник промовисто мовчав.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.