Політика

  ▪   Дмитро Вовнянко

Телегерой

Дожилися! Російське телебачення почало ледь не відверто звинувачувати президента України Віктора Януковича у зраді. А якщо критиком чинного керманича нашої країни є російський Перший канал – запитання недоречні. Зірчасті вежі Кремля лізуть з кожного слова диктора

Власне, це не вперше російське ТБ висміює чинного українського президента. 31 жовтня того року, під час проведення місцевих виборів в Україні, на тому таки Першому каналі російського телебачення у програмі «Велика різниця» показали пародію «Віктор всемогутній». Вже тоді над очільником України російські телевізійники познущалися зі щирої душі. І заступником президента Ющенка його показали, і що він такий самий, як і його попередник, повідомили. Навіть про вінок не забули. Комедійний ролик мав такий успіх у глядачів, що його про всяк випадок не показали на українському ТБ. Але далі – більше.

Нині над президентом України не насміхаються – його звинувачують. Перший канал пригадав Януковичу геть усе. І те, що прийшов він до влади під гаслами «довічної дружби з Росією», тоді як нині відмовляється від Митного союзу на користь Зони вільної торгівлі з ЄС. І те, що газотранспортний консорціум Україна не створює, натомість має намір видобувати газ на власних теренах. І те, що кораблі НАТО заходили до України для участі у військових навчаннях Sea Breeze, точнісінько як за президента Ющенка. І те, що газові угоди переглянути намагається. І, зрозуміло, не забули, що обіцяв президент Янукович зробити російську мову другою державною, але наразі так і не зробив. Судячи з усього, у вірогідність ухвалення чергового щорічного Закону «Про мови» імені нардепа Колесніченка не вірять уже навіть у Москві.

 

Як і годиться на російському ТБ, диктори трохи прибрехали у статистиці. Було сказано, що товарообіг між Україною та Росією сягнув $37 млрд, а з країнами ЄС – $32 млрд. Чому прибрехали? Ну хоч би тому, що згідно з даними Держстату 2010 року Україна експортувала до Росії товарів на $13,4млрд, а імпортувала – на $22,2 млрд, причому $9,4 млрд припадають на імпорт того самого природного газу. В той самий час до Європи Україна експортувала товарів на $13,8 млрд, а імпортувала – на $20 млрд. А ще Україна експортувала товарів на $13,7 млрд до країн Азії, а звідти імпортувала на $10 млрд. Наче й дурничка, а картина світу починає вибудовується зовсім інша.

Нарешті, російське ТБ визначило винних. А винними у погіршанні відносин з РФ виявилися… українські олігархи. Треба визнати – це справжнє відкриття. У чому українських олігархів лишень не звинувачували… І розвиток економіки вони гальмують, і національні інтереси здають, і вільну конкуренцію душать, і розвиткові середнього класу перешкоджають. Аж от у захисті українського ринку від економічної експансії Росії українську олігархію не звинувачував іще ніхто. Щира дяка російському ТБ.

Варто зазначити, реакції російського телебачення на чинного президента України суттєво відрізняються від реакцій на його попередника. Президента Віктора Ющенка російське телебачення відверто і щиро ненавиділо. Будь-який репортаж про нього на російському ТБ ішов лише в двох контекстах – президента України або беззастережно лаяли, або з нього зло глузували. Нинішнього керманича або принижують, або звинувачують у зраді. Як-то кажуть – відчуйте різницю.

Що ж із цього випливає? А нічого. Критика того чи іншого політичного діяча, висловлена з екранів російського телебачення, ніколи нікого ні до чого не зобов’язувала і нікому нічого не віщувала. Як 350 років тому гетьман Дорошенко, здавшись москалям, протягом однієї ночі перетворився з «бунтівника Петрушки» на «боярина Петра Дорофійовича», так і нині вже завтра президент Янукович залюбки може перетворитися знову на «найкращого друга Росії». Залежить все від нинішнього ставлення осіб, що замовляють телеконтент у Білокам’яній. Очевидно, якщо чинна українська влада таки дотримає лінію на побудову енергетичної незалежності України – критика з російського ТБ буде ще більш нищівною. А оскільки в регіоні проживання ядерного електорату Януковича російський Перший канал дивляться подекуди частіше, ніж ТРК «Україна», рейтинг Віктора Федоровича вона доб’є остаточно. Якщо, звісно, він не наважиться заборонити віщання на Україну російських каналів… Але на таке просто бракує фантазії.

Якщо ж чинна влада раптом згадає про свій рейтинг, то сліпо слухатиметься російських «товаришів», і національні інтереси України знову будуть принесені в жертву тимчасовим інтересам певного політика. І доведеться гризти лікті тим експертам, хто нині переконує суспільство, що президент Янукович готує операцію «примушення Газпрому до миру».

Принаймні в одному російське ТБ цілком має рацію. Своєю безтямною політикою Партія регіонів сама створила розкол у суспільстві, і сама наобіцяла, що пів-України надихнуло, а половину – збурило. Власними руками порушила ледь не всі обіцянки, подаровані своєму виборцеві. І водночас сама репресіями проти членів опозиційних організацій продовжує збурювати виборця чужого. Чинний президент, мов авантюрний телегерой, сама посадив себе у скрутну ситуацію, з якої навіть теоретично немає виходу. І все, що залишається українському громадянинові, – спостерігати за черговими діями телегероя. Дивитися і чекати, коли ж його обдурять або обурять вчергове. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.