Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Суд над Тимошенко вийшов на фінішну пряму

Суддя Кірєєв намагається форсувати закінчення процесу. Адвокати Тимошенко натякають, що суд фабрикує справу

Попри прогнози соратників Юлії Тимошенко, що Печерський суд розбереться з «газовою справою» та оголосить вирок екс-прем’єрці до початку осінньої сесії Верховної Ради, судовий процес затягнувся. Та схоже суд таки вийшов на фінішну пряму і до кінця тижня винесе вирок. На це принаймні вказує поведінка Родіона Кірєєва, який уже в середу планує оголосити про завершення судового слідства, хоча адвокати підсудної наполягають на допиті свідків захисту та проведенні додаткових судово-економічних експертиз.

На останньому засіданні Кірєєв відмовив адвокатам Тимошенко у задоволенні всіх клопотань щодо допиту свідків та долучення до справи експертний висновків, які є у розпорядженні адвокатів. Потім намагався змусити Тимошенко давати свідчення.

Апелюючи до статті 263 Кримінально-процесуального кодексу, у якій зазначено, що підсудний має право сам обирати, у який момент судового слідства давати свідчення, Юлія Володимирівна, заявила, що готова скористатися цим своїм правом лише після допиту свідків захисту. Але суддя розцінив заяву екс-прем’єрки як відмову, і почав зачитувати свідчення Тимошенко, які та давала на досудовому слідстві, ігноруючи досить різкі протести її адвокатів.

Саме ж засідання виявилося одним із найкоротших. Розпочавши його о 9:15 після 13:00 суддя оголосив перерву до ранку наступного дня.

Вже з перших хвилин судового засідання ставало зрозуміло, що слід очікувати на якісь сюрпризи. А доволі емоційна поведінка адвокатів показувала: як мінімізувати негативні наслідки таких сюрпризів для Тимошенко, її захисники не знають. Адвокати Юлії Володимирівни і сама вона намагалися усіма можливими засобами тягти час судового засідання, аби до свідчень Тимошенко справа таки не дійшла. Але не допомогли ні сварки сторони захисту з Кірєєвим, ні клопотання подані адвокатами до суду.

Спочатку Тимошенко заявляла, що не хоче аби розгляд справи розпочинався за відсутності адвоката Юрія Сухова, який за її словами не зміг прийти до суду через виснаження. Потім були спроби переконати Кірєєва змінити порядок проведення судових засідань, які щоденно тривають з 9:00 до майже 20:00 та дати адвокатам кілька днів на ознайомлення з матеріалами справи, побудови стратегії захисту, зрештою для відпочинку.

«Мої адвокати не витримують такого навантаження. Вони сплять до дві-три години», - заявила Тимошенко. Також екс-прем’єр звинуватила суд у навмисному створенні умов, що перешкоджають її спілкуванню із захисниками.

Адвокати намагались апелювати до трудового законодавства. «Є КЗоТ, чому працівники суду та міліції, які причетні до процесу, повинні залишатися тут після закінчення робочого дня? Зрештою чому порушуються мої особисті права на відпочинок. Восьмигодинний робочий день поки що ніхно не скасовував!», - обурювався Олександр Плохотнюк. До того ж, за словами адвоката, захист встиг ознайомитись лише з 21 з 25 томів кримінальної справи.

Свої п’ять копійок до суперечки додала сторона обвинувачення: часу, який надається судом на відпочинок (сорокап’ятихвилинної перерви на обід та кількох п’ятнадцятихвилинний технічних перерв) на їхню думку, достатньо і для відпочинку, і для спілкування Юлії Володимирівни із захисниками.

Кінець-кінцем крапку у дискусії поставив Кірєєв: у задоволенні клопотання про зміну порядку роботи судових засідань відмовити. Із клопотанням дозволити зустрічі Тимошенко з її духівником, яке також подавалося до суду, суддя розібрався іще швидше. Відмовив у його задоволені фактично без попереднього обговорення питання.

Атмосфера у суді ставала все гарячішаю.«Ви – аморальна, безчесна людина. Ви думаєте, що вас покриє Янукович?.. Ви – не суддя, Ви – самозванець», - так Тимошенко відреагувала на дія судді. Кірєєв повторив улюблену фразу про неналежну поведінку та неповагу до суду, яка вже встигла перетворитись на крилатий вислів, та продовжив засідання.

Наступним пункотом у порядку денного судді було клопотання захисту про допит експерта Юрія Маслака, який є головою є комісії, на висновки якої спирається обвинувачення. Розтягування розгляду цього документу до планів Кірєєва теж не входили. Суддя оголосив довідку з лікарні, що Маслак перебуває на лікуванні і не зможе дати свідчення протягом 14-17 днів. Адвокати ж заявили, що володіють інформацією з лікарні, у якій наче б то перебуває експерт, що він насправді нічим серйозним не хворіє, з’являється на прийом до лікаря, а потім іде на роботу.

Під час розгляду питання про допит свідка між Тимошенко та Кірєєвим виникла жорстка суперечка.

 «Ви не виконуєте закон. Ви не виконуєте Конституцію, ви порушуєте права людей, ви чините політичні репресії», - звинуватила суддю Тимошенко. Кірєєв зробив вигляд, що не чує екс-прем’єрки і продовжив зачитувати лист з лікарні. «Ви злочинець і ви будете по закону відповідати за «беспрєдєл», який ви влаштували в суді», - продовжила Тимошенко.

«Підсудна, ви зневажливо висловлюєтесь на адресу суду, порушуєте порядок», - відповів суддя та звинуватив підсудну у затягуванні розгляду справи. Тимошенко не здавалася: «Суддя Кірєєв не виконує Кримінально-процесуальний кодекс та Конституцію і перетворив судовий процес на розправу за замовленням Януковича. Ви відповідатимете по закону і це стане наукою для всіх таких самих «беспрєдельшиків», хабарників і аморальних типів». Суддя намагався розбавити репліки Тимошенко традиційним «ви образливо висловлюєтесь на адресу суду», за що отримав від екс-прем’єрки почесне звання «папуги» та «паяца».Мирна бесіда Тимошенко з Кіреєвим продовжувалась у тому ж стилі до закінчення засідання. Допиту експерта Маслака сторона захисту так і не домоглася.

Натомість суддя спробував влаштувати допит самої Тимошенко. А коли адвокати заявили, що свідчення опозиціонерка даватиме лише після допиту усіх свідків, проведення експертиз та відновлення телетрансляції судового засідання, Кірєєв просто зачитав свідчення, які Тимошенко давала протягом досудового слідства. Згодом суддя повідомив, що переходить по статті 317 КПК, тобто завершення судового слідства.

Демонструючи прагнення забезпечити змагальність сторін у судовому процесі, Кірєєв дав останній шанс адвокатам (до дев’ятої ранку сьомого вересня) подати до суду усі клопотання, які вони не встигли подати раніше. Та схоже доля цих іще неподаних клопотань визначена наперед. Клопотання про зміну запобіжного заходу для Тимошенко цього разу не розглядали.

Судове засідання закінчилося вже традиційним скандуванням «ганьба»: так на рішення Кірєєва відреагували присутні у залі депутати-бютівці. Тимошенко встигла подякувати соратникам за «привітання» Віктора Януковича на відкритті  осінньої сесії парламенту: «Я чула про цю акцію. Але я хочу сказати, що цей президент буде усунений не цими акціями. Йому вже ніякі акції не потрібні, бо він позбавлений розуму, мудрості та політичної передбачуваності». Проте було помітно, що лідер «Батьківщини» перебувала у далеко не оптимістичному настрої.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.