Політика

  ▪   Самійло Ворс

Дерибан у мультиплексі

Нацрада випхала з цифрового ефіру силу-силенну вже наявних регіональних мовників на користь нікому не відомих каналів-привидів
Матеріал друкованого видання
№ 35 (200)
від 25 серпня, 2011

Цьому дала, цьому дала… а цьому не дала, геть із хати! Минулого тижня група «Інтер», яку пов’язують із головою СБУ Валерієм Хорошковським та Дмитром Фірташем, отримала від Національної ради з питань телебачення і радіомовлення королівський подарунок: вісім ліцензій на транслювання в національному цифровому мультиплексі. Не обділили й «Україну» Ріната Ахметова. Групи Віктора Пінчука та Ігоря Коломойського обдарували трохи скупіше. Опозиційний ТВі прокинули навіть без питань. А в областях випхали з цифрового ефіру силу-силенну вже наявних регіональних мовників на користь нікому не відомих каналів-привидів. Щоправда, не від завтра, а десь від 2016 року.

Як це назвати – зачисткою національного телевізійного простору з метою взяття його під контроль із боку влади чи звичним перерозподілом обмеженого ресурсу (в даному разі радіочастот) на користь бізнесу, наближеного до тієї ж таки влади? Чому так свавільно й безкарно державний орган, покликаний дбати про інтереси суспільства, прибирає з ефіру одні телекомпанії й заводить туди інші? Чому так безсоромно отримали ласий шмат пирога мовники, які жодного дня не творили телебачення, й були вигнані з-за столу інші, котрі заробляли репутацію роками? Чому серед переможців опинилися компанії, не просто лояльні до влади, а такі, що є в прямому сенсі її відгалуженнями? Нарешті, наскільки символічним є те, що все відбувається буквально синхронно з дійством за два квартали звідси (адреса Нацради – Хрещатик, 28/2, Печерського суду – Хрещатик, 42-а), де судять представників попереднього уряду за зловживання владою й перевищення повноважень?

Оцінити повною мірою всі принади чергового скандалу пересічному українцеві заважає брак технічних знань. Небагато людей фахово розуміються на тому, чим відрізняється цифровий сигнал від аналогового, що таке мультиплекс і чи не доведеться за три роки викидати нинішні телевізори на смітник. Перш ніж спробувати піймати кайф від колізії, треба провести певний лікнеп. Зокрема, пояснити: згідно з міжнародними угодами, що їх підписала Україна, аналогове мовлення (себто таке, за якого телевізійний сигнал можна ловити на звичайну кімнатну антену) після 2015 року припиняється, відповідні радіочастоти звільняються, а програми в цифровому форматі можна буде дивитися за допомогою додаткового ресивера (простіше: приймача) вартістю від $50 до $100. Далі слід сказати, що монопольне право поширювати цифровий сигнал по всій Україні та ж сама Нацрада довірила приватній компанії «Зеонбуд» із, м’яко кажучи, непрозорими власниками. Крім того, варто нагадати про попередній масштабний перерозподіл національного телеефіру, який відбувся на початку минулого року: тоді на користь лояльного «Інтера» забрали вже розподілені кількадесят аналогових частот у нелояльних ТВі та «5» каналу. Рівень інтелектуального забезпечення рішень Нацради Тиждень вже мав нагоду ілюструвати.

Ображені намагаються знайти правду в суді. Еге ж, «да здравствует наш Печерский суд, самый гуманный суд в мире!» Закладаючи понижувальний коефіцієнт на новітні звичаї (o tempora, o mores!), усю вищезгадану маячню вдається означити одним-єдиним іншомовним словом: бєспрєдєл. Навіть у задисциплінованій згори донизу сусідній Росії аналогічні операції проходять із більшим дотриманням політесу.

І все ж таки, що це має значити? Із двох запропонованих гіпотез – цензура та гроші – вірогіднішою бачиться друга. Капіталізація компаній із частотами й без частот відрізняється на порядки. Ринок одних ресиверів у країні оцінють у сотні мільйонів доларів. Але навряд чи молоді, добре зачесані медіа-магнати не усвідомлюють, якими темпами просуваються технології доставки телевізійного продукту, зокрема інтернет-телебачення. Щоб узяти під контроль мережу й супутник, слід мати силу Ху Цзіньтао або нахабство Лукашенки...

Секрет успіху не в мультиплексах і не в ресиверах. До 4 лютого 2004 року ніхто не мав навіть уявлення про Facebook, а до 29 червня 2007-го – про iPhone. Слід погодитися з гендиректором «1+1» Олександром Ткаченком, який флегматично прокоментував свою поразку: «Ми на порозі нової ери… Надалі буде важливим не так метод розповсюдження сигналу, як контент».

Інакше кажучи, до 2016 року треба ще дожити. Але за цей час стільки можна надерибанити!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.