Політика

  ▪   Денис Казанський

Сепаратисти і формула Штайнмайєра

Як сприйняли підписання формули Штайнмайєра на окупованому Донбасі
Матеріал друкованого видання
№ 40 (620)
від 3 жовтня, 2019

Підписання українською стороною формули Штайнмайєра викликало бурхливу реакцію українського суспільства. Хтось вважає цей факт позитивним зрушенням і кроком до закінчення війни, хтось, навпаки, сприйняв новину з тривогою. Відреагували на підписання документа і в ОРДіЛО. Бойовики «ЛНР» та «ДНР» синхронно назвали підписання формули своєю перемогою.


«Україна вчора завдяки Росії, Німеччині та Франції підписала нарешті формулу Штайнмайєра, яка гарантуватиме Донбасу особливий статус. Таким чином вона визнає особливе право народу Донбасу на самостійне визначення своєї долі. Ми самі вирішуватимемо, якою мовою говорити, якою буде наша економіка, як формуватиметься наша судова система, як захищатиме наших громадян наша народна міліція і як ми інтегруватимемося з Росією. Це наша справа, наша мета», — зазначено в спільній заяві Пасічника та Пушиліна, яка була опублікована на пропагандистських ресурсах «ЛДНР».


Утім, її переможний тон є класичним випадком доброї міни при поганій грі. Адже фактично йдеться про згоду на повернення ОРДіЛО до складу України. Виходить, що керівники «республік» радіють ліквідації цих самих «респуб­лік», яких, нагадаємо, у мінських угодах немає. Як немає ще й остаточного варіанта закону про особливий статус Донбасу, а отже, заяви про «самостійне визначення своєї долі» передчасні.

 

Читайте також: Гра на мізерах. Зеленський і формула Штайнмайєра


Оприлюднення заяви Пасічника та Пушиліна призначене передусім для внутрішнього користування. Адже прихильники бойовиків «ЛДНР» і в Росії, і на Донбасі загалом сприйняли черговий крок до реінтеграції Донбасу в Україну як «злив народних республік» і зраду «русского мира». Найрадикальніше крило російських націоналістів, представники якого вимагають анексії Донбасу за кримським сценарієм, вважають Мінські угоди перемогою України, а не Росії чи «ЛДНР».


Щоб задобрити радикалів, на пропагандистських ресурсах сепаратистів одна за одною стали з’являтися новини з абсурдними заголовками на кшталт «Підписання формули Штайнмайєра посилить інтеграцію ДНР із Росією» та інша подібна маячня. Але навряд чи знайшовся хоч хтось, кого переконали ці слова. Навпаки, здійнялася хвиля обурення.


«Виконання формули Штайнмайєра означає, що всі сторони конфлікту (включно із самими «республіками») визнають: Донбас — це Україна. Якщо Донбас — це Україна, то тисячі людей, які загинули з нашого боку тільки за одну ідею, — щоб Донбас не був Україною, — загинули марно. Хай там що думають українські радикали, які взагалі не вважають перемогою жоден результат, окрім поголовного геноциду росіян, такий варіант буде перемогою України у війні за захист свого суверенітету над цією територією. Автономія — це частина суверенного міжнародного утворення. Татарстан — автономія у складі Росії, і хай там що думають у Казані, Росія має право робити там що завгодно. Тобто «автономний Донбас у складі України» — це Україна. І більш нічого», — написав російський публіцист націоналістичних поглядів Єґор Холмоґоров.


Із цією думкою переважно погодилися в середовищі російських націоналістів, багато з яких встигло повоювати на Донбасі. «Повернення Донбасу до складу України в будь-якій якості було, є і залишиться в історії прикладом мерзенної зради. Крапка!» — написав колишній лідер бойовиків «ДНР» Іґорь Стрєлков. Рядові бойовики в соцмережах також супроводжують узгодження формули нецензурними коментарями. Звучать заклики братися за зброю й триматися до останнього, щоб тільки не допустити повернення ОРДіЛО до складу України в жодному вигляді.


Утім, говорити про реальний прогрес у вирішенні питання реінтеграції Донбасу поки що зарано. Адже навіть підписання формули Штайнмайєра не прояснило механізму виведення військ із ОРДіЛО, термінів та формату проведення виборів. Ці питання, як і раніше, вкриті мороком.

 

Читайте також: За чужим сценарієм


Незрозуміло також, що робити з роздачею російських паспортів на території ОРДіЛО, що триває вже півроку. За повідомленням «міграційної служби МВС ДНР», із травня російські паспорти отримали 20,5 тис. жителів «ДНР». Звичайно, на загальну паспортизацію це не тягне. Такими темпами, щоб надати російське громадянство всім мешканцям ОРДіЛО, знадобиться близько 40 років. Але водночас незрозуміло, що далі робитимуть ці десятки тисяч людей, які отримали паспорти РФ. Прихильники версії «зливу Донбасу» Росією вважають, що таким чином Москва просто забирає «своїх». Тобто полегшує бойовикам і працівникам окупаційних адміністрацій можливість переїзд­у з України до себе. Але ця версія надто хороша, щоб бути правдою. Що буде з тими людьми в реальності та як надалі РФ використовуватиме цей фактор, наразі спрогнозувати важко.


Тим часом на тлі гучної метушні довкола переговірного процесу в самих ОРДіЛО спостерігається поступове погіршення економічної ситуації. Через зменшення вантажоперевезень і вкрай важке фінансове становище працівників підконтрольної бойовикам залізниці переводять на скорочений, чотириденний, робочий тиждень. Такий режим запроваджується з 18 листопада і «до стабілізації фінансового становища». Із цього часу п’ятниця буде третім вихідним, а заробітну плату людям платитимуть тільки за реально відпрацьований час. З огляду на й без того скрутне матеріальне становище залізничників та хронічні борги із зарплати такі заходи, напевно, призведуть до хвилі звільнень та ще гіршої роботи перевізників.


Важка ситуація склалася і в енергетичному секторі, який дедалі глибше занурюється в кризу. На підприємстві «Луганські електромережі», яке забезпечує електроенергією підконтрольну «ЛНР» територію, заборгованість із зарплати становить уже чотири місяці. Ситуація така складна, що про неї стали говорити навіть підконтрольні бойовикам ЗМІ, куди цензура зазвичай не пропускає негативу. Наприклад, 11 вересня про кризу в енергетиці написала стаханівська газета «Казачий вестник». Якщо найближчим часом у цьому секторі не буде покращень, на території ОРДіЛО можуть виникнути перебої в поставках електроенергії.

 

Читайте також: Формула розбрату


Очевидно, що в Росії немає чи то бажання, чи то можливості підтримувати нормальний рівень життя в підконтрольних їй районах Донбасу. А це означає, що досі тактика України загалом була правильною і нам вдалося перетворити окуповані території на важкий та незручний тягар для Москви. Нинішня ситуація в економіці «ЛДНР» завдає шкоди авторитету Росії передусім в очах жителів ОРДіЛО та інших регіонів України, де традиційно симпатизували РФ. Безгрошів’я, занепад, зупинка виробництв і загальна політична позиція Росії, яка вдає, ніби не має до всього цього стосунку, викликають розчарування та злість у тих українців, які розраховували на допомогу Кремля.


Тож не дивно, що на цьому тлі Москва намагається форсувати переговори щодо Донбасу й активізувати процес реінтеграції ОРДіЛО (зрозуміло, на своїх умовах). Час грає не на руку Кремлю. А отже, піддаватися на тиск росіян сьогодні вже точно не можна. Натомість треба триматися обраної раніше лінії та виснажувати супротивника. 
Власне, про це свідчать і результати останніх соцопитувань, які опублікувала в середу Соціологічна група «Рейтинг». На запитання «Яким ви бачите вирішення проблеми Донбасу?» більшість респондентів (34%) відповіла, що варто заморозити конфлікт, зупинити бойові дії та визнати території тимчасово окупованими, 23% виступили за продовження бойових дій до цілковитої перемоги на Донбасі, 23% воліють надати цим територіям статусу автономії, а ще 6% — просто відокремити ОРДіЛО від України. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.