Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Монокоаліція чи перемовини. День виборів у штабах провідних політичних партій

Про що говорили майбутні депутати в день виборів

Позачергові вибори до Верховної Ради пройшли відносно спокійно. І не принесли несподіванок. Згідно з результатами Національного екзит-полу, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва", КМІС та "Центром Разумкова", найбільше голосів отримує пропрезидентська партія «Слуга народу» – 44,2%. За нею йде «Опозиційна платформа – за життя» із 11,4%. Далі Європейська Солідарність та ВО «Батьківщина» – 8,8% та 7,4% відповідно. Закриває список партія «Голос» із 6,5%. Інші партії до парламенту ІХ скликання не потрапляють(опрацьовані понад 50% протоколів ЦВК дають приблизно той самий результат). Разом із тим, у штабах політсил, окрім хіба «Слуги народу», такі результати зустріли радше із стриманим оптимізмом. А їх представники радили дочекатися офіційних результатів голосування.

 

Вечір, конгресно-виставковий центр «Парковий». Рамки й охорона на вході, всередині, де розмістилися журналісти, безкоштовні бургери і кава, настільний теніс та футбол. Час від часу повідомляють поточну ситуацію про хід голосування. Власне, з моменту президентських виборів ситуація не сильно змінилася. Хіба що цього разу не оголошували турнір з настільного тенісу, в якому можна виграти інтерв’ю з президентом. Представників заочного переможця парламентських перегонів у залі не надто багато, тож частина медійників відверто нудиться, гортаючи стрічки новин. На брифінгу, між тим, говорять про порушення під час голосування.

 

 

«Нам повідомляють про факти незаконної агітації в день виборів. Навіть зафіксовані випадки, коли такими речами займалися спостерігачі на дільницях. Також є інформація про спроби виносу бюлетенів з виборчих дільниць. Також є проблеми з плакатами партій і кандидатів (на дільницях вивішували плакати із портретами мажоритарників і перших номерів політсил – Ред.). Десь їх не вистачило, десь їх не вивішували заздалегідь», – коментував ситуацію керівник штабу «Слуги народу» Олександр Корнієнко.

 

Читайте також: Парламентські вибори 2019. Перебіг і результати голосування

 

Разом із тим, у мережі почали з’являтися попередні результати екзит-полів станом на полудень. І якщо у пропрезидентської партії була очікувана більшість, то інші цифри давали підстави для здивування. Скажімо, зависокий (порівняно з опитуваннями під час агітаційної кампанії) результат «Опозиційної платформи» Віктора Медведчука. Власне, соціологи звернулися до журналістів із закликами не поширювати ці дані, оскільки вони можуть вплинути на результати виборів. Зокрема – демотивувати людей іти на дільниці, оскільки «моя партія не проходить».

 

 

«Коментувати «злиті» результати екзит-полів я не бачу сенсу. Своє опитування ми не проводимо, тож інформації щодо попередніх результатів у мене немає. Так, станом на 12:00 прийшло трохи менше 20% виборців. Але це не показово. Ми знаємо, що на Заході України люди специфічно йдуть на виборчі дільниці. Так само на вибори пізно приходить Київ. Загалом очікуємо десь 50% явки», – розповів Корнієнко у коментарі кореспонденту Тижня.

 

Що ж до майбутнього парламенту, то представники «Слуги» говорили доволі обережно: «Давайте дочекаємося результатів голосування. Чи будемо ми йти на переговори з Євгеном Мураєвим чи Вадимом Рабіновичем (члени «Опозиційної платформи» - Ред.) – то хай спочатку вони пройдуть до Ради. А наша партія, думаю, набере близько 50% голосів», – продовжував Корнієнко.

 

Таке спілкування з пресою відбувалося кожні кілька годин. Перерви ж заповнювали дискусійні панелі з членами команди президента Зеленського: говорили про економіку, соціальну сферу, культуру та боротьбу з корупцією. Під час однієї з таких панелей до зали зайшов голова Офісу президента Андрій Богдан. Чим розворушив представників медіа: вони буквально оточили чиновника. Втім, він не даючи коментарів, швидкими кроками рушив до закритого для публіки приміщення, де зібралися на святкування майбутні депутати.

 

Читайте також: Кодекс із відкладеною дією

 

«А поспілкуватися?» – ображено вигукували журналісти.

 

Між тим, штаб колишнього Блоку Петра Порошенка, а нині «Європейської солідарності», переїхав з Мистецького арсеналу до будівлі неподалік, в якій розміщується Центр Разумкова. На закритій території, у дворі між будинками, змонтували сцену. Просто неба поставили столи й стільці. Віддалік на мангалі смажили м’ясо, поруч розливали лимонад. Біля сцени представники першої десятки списку: доброволець-медик Яна Зінкевич, командувач Десантно-штурмових військ Михайло Забродський. Звичних представників партії Петра Порошенка майже не видно. Хіба віддалік із послами стоїть Ірина Геращенко. Загалом представники штабу були упевнені в тому, що їх політсила проходить до парламенту. Питання було лише в тому, скільки мандатів вона отримає.

 

 

«Ми отримаємо стільки мандатів, скільки маємо довіри від українського народу. Але я хотів би звернутися до українців, які підтримують курс розвитку на Євросоюз та НАТО. Аби вони прийшли та проголосували. Кожен мандат, який ми отримаємо, важливий. І я переконую: наша команда жорстко захищатиме такий курс на подальшу євроінтеграцію», – включався до ефіру телеканалу «Прямий» колишній голова фракції БПП Артур Герасимов.

 

«Я не бачив попередніх результатів опитувань, які опинилися в Мережі. Було багато роботи. Відвідування дільниць, зустрічі. Якщо ми отримуємо близько 9%... я б хотів сказати, що будь-яка цифра має бути більшою, коли йде мова про захист правильних речей у державі. Щодо коаліції. Ми будемо підтримувати ті політсили, які будуть зберігати і прискорювати наш рух в ЄС та НАТО. Якщо хтось буде намагатися цей курс згорнути чи затримати – ми будемо цьому протистояти. А з партією Медведчука ми співпрацювати ніколи не будемо. Це ж наші вороги!» – розповів Герасимов у коментарі Тижню.

 

 

«Явка низька. У нас сподіваються на Західну Україну, але ж ми всі розуміємо: якщо люди не прийшли голосувати до 16:00 – то вони уже масово і не прийдуть. Свого опитування у нас немає. Звісно, молодіжка (молода Європейська солідарність – ред.) намагається щось робити, але наскільки це буде репрезентативно – питання. Ми зосередилися на паралельному підрахунку голосів. Реально ми можемо отримати 9% . Можливо 10%, але це дуже оптимістично», – розповіло джерело у штабі Євросолідарності.

 

Читайте також: Битва за Верховну Раду. Як змінювалися рейтинги партій з початку виборчої кампанії

 

«Об’єктивно, «Слузі» може не вистачити людей для формування одноосібної більшості у парламенті. Хоча вони й матимуть велику фракцію, яку треба тримати купи. Але зважаючи на те, що там багато ідеологічно різних людей – їх банально можуть «вибити» з більшості. Перекупити. Але без монокоаліції треба буде домовлятися. Теоретично, можна піти до Юлії Тимошенко. Але її недолюблює Коломойський. Можна спробувати домовитися з нами, але «Слузі» буде ду-уже важко пояснити це своїм виборцям. Звісно, ще є Голос. Він би був хорошим варіантом, адже вони нові обличчя», – говорив співрозмовник Тижня у штабі ЄС.

 

 

Голос Святослава Вакарчука, на відміну від інших, розмістився дещо віддалік центру Києва – поблизу  станції метро «Деміївська», у концертному клубі «Стереоплаза». Всередині – три великі зали: для брифінгів, для фуршету і для роботи. На столах – м’ясо, хамон, червона риба, сири й фрукти. Між столиками розносять шампанське. Тут же, між журналістів, перші номери партії, спілкуються із знайомими активістами. Сам Вакарчук з’являється за 15 хвилин до оголошення попередніх результатів екзит-полів: до входу під’їжджає чорний Land Cruiser, з-за керма якого виходить перший номер Голосу. Біля входу його перехоплює Владислав Рашкован – колишній заступник голови Національного банку, представник України у Міжнародному валютному фонді. Чоловіки кілька хвилин говорять, від Вакарчука голосно чути слова «коаліція», «голосування».

 

На оголошення результатів Вакарчук дещо запізнюється. На екранах – трансляція з «Укрінформу», під час якої соціологи представляють проміжні результати екзит-полу станом на 18:00. Журналісти ж дізнаються ці цифри на кілька хвилин раніше і ще до оголошення встигають їх обговорити. Лідер Голосу вмощується на стільцях між рядами гостей. Із беземоційним обличчям слухає результати опитування. Його партія набирає близько 6%. Вакарчук повільно виходить з глибини зали, підіймається на сцену, посміхається. Його супроводжують голова штабу Юлія Клименко та колега по партії Ярослав Юрчишин. Одразу озвучують ключові тези, з якими йтимуть в парламент: зміна судової системи, реформа парламенту (однак не уточнюють, в чому вона полягатиме), демонополізація та деолігархізація. Останнє, зокрема, зауважують в Голосі, має стосуватися медіа. Втім, до серйозного обговорення майбутньої Ради не доходить. Мовляв, треба дочекатися офіційних результатів виборів.

 

 

Приблизно в цей же час у штабі «Слуги народу» у супроводі незмінного Андрія Богдана з’являється Володимир Зеленський. Разом із ними – голова партії Дмитро Разумков. Вони говорять про можливість переговорів із Голосом щодо майбутньої коаліції. Озвучують свої вимоги до майбутнього прем’єр-міністра. Зокрема – відсутність депутатського минулого та економічна освіта. У новинах, між тим, уже говорять, що Вакарчуку запропонували посаду прем’єра.

 

Читайте також: Фінальний акорд. Виборчий кодекс від Ради

 

Фронтмен гурту «Океан Ельзи» і майже народний депутат Вакарчук на такі новини реагує доволі стримано. «Ми з першого дня, коли стане відомий остаточний результат виборів від Центрвиборчкому, готові почати переговори про коаліцію з політсилами, які декларують ті ж принципи, що й ми. Також ми готові до відповідальності і посад: чи то міністерських, чи то комітетських (малися на увазі комітети Верховної Ради), чи то волонтерських. Розуміємо, що легко не буде. Але зараз важливо, аби ми через 5 хвилин після оголошення попередніх результатів виборів, не переходили до політичних дискусій», – заявив Вакарчук.

 

«Ми ніколи не будемо з проросійськими силами, які представляють інтереси країни-окупанта. За що чи яке б життя вони не виступали», – додав Юрчишин.

 

 

В сусідній залі лилося шампанське, члени Голосу ділилися враженнями і очікуваннями від майбутньої Ради. «Навряд «Слуга» віддасть пост прем’єра комусь іншому. Наскільки мені відомо, вони б дуже хотіли лишити його за собою. А от нам, наприклад, вони можуть віддати комунікацію з Міжнародним валютним фондом. Бо МВФ уже неодноразово говорив про те, що треба відновити співпрацю з реальними цілями та умовами», – говорив один із штабістів партії.

 

«З монокоаліцією, ми рахували, у Зеленського може не вийти. Вони за списком заводять до Ради приблизно 120 людей. Плюс десь 80 мажоритарників. 226 голосів, тобто більшості, все одно немає. Треба домовлятися. Ходять чутки, що можуть спробувати домовитися з нами. Або з Тимошенко. Або з Медведчуком. Принаймні, такий варіант нібито розглядали. У крайньому разі – підуть на ще одні дострокові вибори. Плюс вони ж хочуть Раду зібрати наприкінці серпня», – переконував журналістів один з членів партії.

 

Читайте також: Електоральний бумеранг. Що втрачає проукраїнська більшість

 

«Слухай, ну якщо вони нам віддадуть не принципові для себе речі. Скажімо, освіту. Чи науку.  Ми ж будемо лише за! У нас є певне бачення, як ці сфери можна змінювати. І ми б хотіли попрацювати», – запевняв журналіста Тижня один із представників штабу Голосу.

 

 

Близько півночі. Штаб партії «Слуга народу» майже спорожнів. З партійців у залі можна знайти хіба що голову штабу Корнієнка. Він обіцяє паралельний підрахунок голосів і попереджає журналістів про можливі спроби фальсифікацій результатів голосування на мажоритарці. Особливо там, де розрив між суперниками може бути незначним. Втім, про майбутній парламент він теж говорить не охоче.

 

«Ми по мажоритарці розраховували на всі 199 мандатів. Я серйозно. А по факту вже будемо дивитися на результат. Щодо монобільшості – подивимося, чи вистачить у нас мандатів. За списками ми заводимо до Ради 126 людей. Ще +/- 80 мажоритарників. Щодо посад ми поки не говорили. Рано. Треба дочекатися остаточного результату і тоді робити висновки. Про кандидатуру майбутнього прем’єра вже все озвучили. Він має бути економістом. І він буде від коаліції у будь-якому разі. Звісно, якщо буде монобільшість – це те ж саме, що і коаліція. Тільки буде називатися «Фракція «Слуга народу» – коаліція», – дещо втомленим голосом пояснював Корнієнко.

 

Втім, у цій ситуації не варто забувати про безпартійних самовисуванців, за рахунок яких «Слуга» цілком може отримати бажані 226 голосів у новому парламенті. Щоправда, як запевняють співрозмовники Тижня, наразі важко прогнозувати, як саме президент Зеленський зможе втримати таку кількість людей. Оскільки і у списку партії, і у мажоритарних округах від імені «Слуги народу» є різні за своїми поглядами люди. Які, потенційно, можуть перейти в інші політичні табори. Такі приклади були і в Раді VIII, і в Раді VII скликань. Власне, на перші результати роботи пропрезидентської сили можна буде поглянути ще до середини осені.

  

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.