Політика

  ▪   Андрій Петринський

Битва за Верховну Раду. Як змінювалися рейтинги партій з початку виборчої кампанії

Найбільше шансів потрапити до нового складу ВР мають п’ять партій. Лідером електоральних симпатій українців є політична сила «Слуга народу» президента Володимира Зеленського.

Президент України Володимир Зеленський 20 травня, під час своєї інавгурації у Верховній Раді, оголосив про розпуск парламенту, а наступного дня підписав відповідний указ "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів". Згідно з документом, новий склад ВР буде обраний у неділю, 21 липня.

 

Голова держави аргументував своє рішення про розпуск низькою довірою українців до Ради, а також тим, що, на його думку, у парламенті з 2016 року не існувало коаліції.

 

Зауважимо, що народні депутати обираються до ВР за пропорційно-мажоритарною змішаною системою. Половина з них проходить в парламент на підставі голосування за виборчими списками кандидатів від політичних партій (пропорційна система), ще 225 членів Верховної ради обираються в одномандатних округах за мажоритарною системою відносної більшості. Загалом до складу ВР входять 450 депутатів. Прохідний бар’єр становить 5%.

 

Участь у дочасних виборах беруть 22 партії, від яких зареєструвалася 2761 особа. Вони будуть вказані у виборчих бюлетенях у такому порядку:

 

 1. «Опозиційний блок»
 2. «Сила і Честь»
 3. Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»
 4. «Патріот»
 5. «Сила людей»
 6. «Опозиційна платформа - За життя»
 7. «Партія зелених України»
 8. «Всеукраїнське об'єднання «Факел»
 9. Об'єднання «Самопоміч»
 10. «Європейська солідарність»
 11. «Українська стратегія Гройсмана»
 12. «Громадянська позиція»
 13. «Соціальна справедливість»
 14. «Слуга народу»
 15. «Сила права»
 16. «Радикальна партія Ляшка»
 17. «Партія Шарія»
 18. «Голос»
 19. Політична партія «Незалежність»
 20. «Аграрна партія України»
 21. Всеукраїнське об'єднання «Свобода»
 22. «Рух нових сил Михайла Саакашвілі»

Крім того, в одномандатних мажоритарних округах у ВР балотуватимуться 3178 кандидатів – (1439 – від партій, 1739 – самовисуванці).

 

 

Тиждень.ua, користуючись даними п’яти соціологічних центрів (Центр Разумкова, Центр соціальних та маркетингових досліджень Socis, КМІС і Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва), вирішив відстежити, як змінювався рейтинг кандидатів упродовж двох місяців виборчої кампанії.

 

Згідно з інформацією соціологів, найбільше шансів потрапити до нового складу Верховної Ради мають п’ять партій. Лідерство в електоральних симпатіях українців зі значним відривом від решти тримає партія «Слуга народу» президента Володимира Зеленського. За результатами різних опитувань, за цю політичну силу готові віддати свої голоси від 41,5% до 52,3% громадян. Друге місце в опитуваннях закріпилося за партією Бойка-Медведчука «Опозиційна платформа – За життя». Третє, четверте і п'яте місця у різних рейтингах ділять між собою «Європейська Солідарність» Петра Порошенка, ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко та «Голос» Святослава Вакарчука (втім, у деяких опитуваннях, «Голос» не долає прохідний бар'єр). Впритул до прохідного бар'єра міцно закріпилася і партія «Сила і честь» Ігоря Смешка. 

 

Перше опитування після оголошення дочасних виборів опублікувала Соціологічна група "Рейтинг" – 22 травня. Отримані дані показали, що лідером електоральних симпатій серед політичних є партія "Слуга народу", за яку готові були проголосувати 43,8% тих, хто має намір голосувати і визначився з вибором. Друге місце посідала «Опозиційна платформа – За життя» – 10,5%, третє – БПП Солідарність (Європейська Солідарність) – 8,8%.

 

ВО «Батьківщина» були готові підтримати 7,3% опитаних, партію «Сила та честь» Ігоря Смешка – 5,1%, партію Святослава Вакарчука («Голос») – 4,6%, Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%, Опозиційний блок – 3,2%. Рейтинг інших партій становив менше 3%.

 

У дослідженні зауважувалося, що партія «Слуга народу» була лідером в усіх макрорегіонах. «Опозиційна платформа – За життя» та «Опозиційний блок» мали міцні позиції у південно-східних областях. Інші партії, що зберігають шанси на потрапляння до парламенту, – у центрально-західних.

 

 

Опитування було проведене 16-21 травня серед 2 тис. респондентів по всій Україні за винятком окупованих Росією територій. Похибка вибірки становила 2,2%.

 

Результати наступного опитування, яке проводилося 29 травня – 3 червня, "Рейтинг" оприлюднив 5 червня. Згідно з ними, партія «Слуга народу» закріпила своє лідерство – за неї готові були проголосувати 48,2% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. У «Опозиційної платформи – За життя» майже не змінився показник - 10,7%. «Європейська Солідарність» трохи втратила голосів - 7,8%. Підтримка ВО «Батьківщина» зменшилася (6,9%), а  «Голосу» зросла (5,6%).

Партію  «Сила і честь» готові були підтримати 4,3%, «Громадянську позицію» – 3,0%, «Радикальну партію» – 2,4%. Рейтинг інших політичних сил був меншим за 2%.

 

 

Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,2%. 

 

На початку червня також було опубліковане спільне дослідження Центру соціальних і маркетингових досліджень Socis та Комітету виборців України, проведене 29 травня – 6 червня. Згідно з ним, лідером електоральних симпатій залишається «Слуга народу» – 51.3%. Водночас «Європейська Солідарність» з показником у 9,5% випередила «Опозиційну платформу – За життя», за яку мали намір віддати свої голоси 9,2% опитаних.

 

«Батьківщину» підтримали б 8,7%, партію «Сила і честь» - 5,0%, партія «Голос» - 4,9%. Інші політичні сили набрали менше 3%.

 

 

 

Опитування проводилося за вибіркою з-поміж 4 тис. респондентів. Статистична похибка дослідження становила 1,6%.

 

10 червня свої рейтинги, складені за результатами опитування, проведеного з 26 травня по 7 червня, опублікував Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Якщо розрахувати відсотки по відношенню до тих, хто визначився  то до ради мали шанси потрапляли п’ять партій:  «Слуга народу» (48,5%), «Опозиційна платформа – «За Життя» (8,1%), «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (8,1%), «Батьківщина» (7,8%) та «Голос» (5,6%).

 

 

Було опитано 2021 респондента. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

 

 

12 червня чергові результати опитування опублікував «Рейтинг». Лідером електоральних симпатій у період 6-9 червня серед політичних сил залишалася партія «Слуга народу», яку готові були підтримати 47,5% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. Також, долали прохідний бар’єр «Опозиційна платформа – За життя» (10,4%), «Європейська Солідарність» (7,9%), «Батьківщина» (7,5%) та партія «Голос» (6,4%).

 

 

Партію «Сила і честь» готові підтримати 4,3%, Радикальну партію – 2,5%, партію «Громадянська позиція» – 2,4%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.

 

Наступне дослідження «Рейтинг» оприлюднив 19 червня. Особливостями цього опитування, проведеного 8-12 червня,  стало те, що «Голос» випередив «Батьківщину», а «Європейська Солідарність» скотилася до межі прохідного бар’єра. З тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями, «Слуга народу» були готові підтримати 47,1%, «Опозиційну платформу – За життя» – 11,1%, «Голос» – 8,1%, «Батьківщину» – 7,3%. «Європейську Солідарність» – 5,0%, «Силу і честь» – 4,1%. Інші набрали менше 3%.

 

 

 

21 червня оприлюднили друге дослідження Центру соціальних і маркетингових досліджень Socis та Комітету виборців України від 14 – 19 червня, згідно з яким до Ради проходять g`znm партій: «Слуга народу» (47,6%), «Опозиційна платформа – За життя» (12.4%), «Європейська Солідарність» (8,8%), «Батьківщина» (8,7%) і партія «Голос» (6,8%).

 

 

Статистична похибка дослідження (довірчий інтервал) не перевищує +/-1,6%;

 

26 червня рейтинги опублікували одразу три соціологічні центри: «Рейтинг» (опитування проведене 20-24 червня), а також загальнонаціональне опитування, проведене Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з  соціологічною службою Центру Разумкова (опитування тривало 13 по 20 червня).

 

За результатами «Рейтингу», лідером електоральних симпатій серед політичних сил залишалася партія «Слуга народу», яку готові підтримати 45,3% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. Також могли подолати прохідний бар’єр «Опозиційна платформа – За життя» (12,1%), партія «Голос» (8,4%), «Європейська Солідарність» (7,2%) та «Батьківщина» (7,0%).

 

Партію «Сила і честь» готові були підтримати 3,4%, Радикальну партію – 2,5%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.

 

 

Водночас дані Фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова свідчили, що за «Слугу народу» серед тих, хто піде на вибори і визначився з вибором, віддали б свої голоси 42,7%. "Опозиційну платформа – За життя" – 10,5%, «Батьківщина» – 10,2%, «Європейська солідарність» – 9,8%, «Голос» –  6,4%.

 

На межі проходження перебувала партія "Сила і честь" (4,1% серед усього населення і 5,2% серед тих, хто визначився з вибором).

 

 

Дане опитування було проведене в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

 

Перші результати опитування в липні опублікував «Рейтинг», час проведення: 29 червня – 3 липня. У порівнянні з попереднім дослідженням, «Слуга народу» хоч і втратила кілька відсотків, але зберегла лідерство (42,3%). «Опозиційна платформа – За життя» мала 13,4%, «Європейська Солідарність» – 8,3%), «Голос» – 7,2% та «Батьківщина» –7,2%). Партію «Сила і честь» готові були підтримати 3,8%, «Опозиційний блок» – 3,1%, «Українську стратегію Гройсмана» – 2,8%, «Громадянську позицію» та Радикальну партію – по 2,4%, ВО «Свобода» – 2,3%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.

 

 

Наступне дослідження «Рейтингу» було опубліковане 11 липня. «Слуга народу» закріпив свої лідерство. Цю політичну силу підтримали б 47% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. Також долали прохідний бар’єр «Опозиційна платформа – За життя» (11,6%), «Європейська Солідарність» (8,2%), «Голос» (6,6%) та «Батьківщина» (6,4%).

 

Партію «Сила і честь» воліли підтримати 3,6%, «Опозиційний блок» – 3,2%, партію «Українська стратегія Гройсмана» – 2,8%, Радикальну партію – 2,5%, партію ВО «Свобода» – 2,1%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.

 

 

 

 

15 липня вийшло два дослідження – від КМІС та Центру Разумкова. 

 

Згідно з першим, проведеним з 3 по 13 липня, якби вибори до Верховної Ради України відбувалися в середині липня, то «Слуга народу» отримала б 52,3%, «Опозиційна платформа – За Життя» – 10,3%, «Європейська Солідарність» - 7,9%, «Батьківщина» - 15,8%,  «Сила і Честь» – 5,1%, а «Голос» не пройшов би  до Ради, бо за нього проголосували б  4%.

 

Опитано 2004 людини. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.

 

 

Водночас дані, отримані Центром Разумкова за результатами опитування від 5 -11 липня, дещо відрізняються від дослідження КМІС. Так, «Слуга народу» посів першу сходинку рейтингу, але за нього проголосували б 41,5% серед тих, хто має намір брати участь у виборах і вже визначився з вибором. За «Опозиційну платформа — за життя» мали намір проголосувати 12,5%. «Голос» проходить до ВР з 8,8%, «Європейська Солідарність» — отримує 8,3%, «Батьківщина» - 7,0%. Партія  «Сила і честь» наблизилася до прохідного бар’єру і має 4,6%.

 

 

18 липня, в останній день, коли можна оприлюднювати електоральні симпатії українців, «Рейтинг» опублікував результати опитування, проведеного протягом 13-17 липня, згідно з яким лідером електоральних симпатій серед політичних сил залишається партія «Слуга народу», яку готові підтримати 49,5% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями.

 

Також долають прохідний бар’єр партія «Опозиційна платформа – За життя» (10,5%), партія «Європейська Солідарність» (7,7%), «Батьківщина» (6,9%) та партія «Голос» (5,9%). Партію «Сила і честь» готові підтримати 3,8%, «Опозиційний блок» – 3,1%, Рейтинг інших політичних сил – менше 3%.

 

 

 

Цього дня результати опитування, проведеного з 12 по 17 липня, також оприлюднив Центр Разумкова. За його даними, найчастіше виборці мають намір віддати свій голос на виборах до Верховної Ради України за «Слугу народу»  - 44,4%  серед тих, хто має намір брати участь у виборах і вже визначився, за кого голосуватиме.

 

За партію «Опозиційна платформа – за життя» мають намір проголосувати 13,3%, за Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 8,5%, за партію «Європейська Солідарність» –7,5%, за партію «Голос» – 6,8%, за партію «Сила і честь» – 4,5%, за Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%.  Кожну з інших партій мають намір підтримати менше 3% виборців. 

 

На час проведення опитування 11,0% респондентів ще не визначилися, за кого голосуватимуть.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.