Політика

  ▪   Ганна Чабарай

Партії і реформи: звичним курсом

www.rpr.org.ua
Як популярні партії планують втілювати політично-правові реформи
Матеріал друкованого видання
№ 27 (607)
від 4 липня, 2019

Напередодні парламентських виборів у топі рейтингів є як нові обличчя, так і добре знайомі. Судячи з програм партій, нинішні парламентарі планують повернутися в Раду на інерції від попередніх досягнень, а новачки озброюються тезами «за все хороше». Коаліція громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ» і громадське об’єднання «Виборча рада UA» запросили представників політичних партій представити їхнє бачення державного управління та правових реформ. До дискусії приєдналися представники «Європейської солідарності», Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», «Голосу», «Сили і честі», «Української стратегії». Експерти запропонували розповісти, як партії бачать шляхи формування та реформування уряду, розвиток антикорупційних інституцій, реформу судів та правоохоронних органів, реформу виборчого законодавства, продовження децентралізації, реформу парламенту. Тиждень розглянув пропозиції тих сил, які долають прохідний бар’єр або мають шанс на це та не висловлюють антиукраїнської позиції.


«Батьківщина» Юлії Тимошенко, яка має підтримку 9,4% серед тих, хто визначився (останні дані опитування Центру «Соціальний моніторинг» та Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка), пропонує провести аудит функцій уряду, щоб передати частину тим, хто з ними впорається краще. Представник партії Сергій Власенко вважає, що треба скасувати конкурси на певні посади державних службовців. «Відкриті конкурси забезпечили притік нової крові на державну службу, але водночас зруйнували бажання зростати всередині самого інституту. Усі зненацька захотіли стати державними секретарями, а ті, хто має фах і хто певний час попрацював у держслужбі, у чомусь програючи людям  ззовні, не змогли конкурентно виступити», — пояснює він. За словами політика, державна служба потребує професіоналів, а не «нових облич».
У питанні децентралізації «Батьківщина» хоче залишити трирівневу систему місцевого самоврядування: громада, район, регіон (область), але при цьому зменшити функції районів та зробити їх більшими.

 

Читайте також: Стратегія ошуканства

 

«Принцип повсюдності (охоплення всієї території країни. — Ред.) має бути дотримано, як і принцип «ходіння» грошей за повноваженнями. Ми вважаємо, що треба жорстко переходити на три-, а то й п’ятирічний строк перспективного формування бюджетів. Повинна бути сталість у прогнозуванні бюджетів місцевого самоврядування», — каже представник політсили.
Також Власенко пропонує зменшити кількість народних депутатів, проте спочатку має відбутися всеукраїнський перепис населення, щоб розуміти, скільки справді потрібно парламентарів. Скасування депутатської недоторканності в «Батьківщині» підтримують. А для боротьби з корупцією, за словами депутата, замало методів кримінального переслідування і треба впроваджувати програми, які «зменшуватимуть ментальну залежність суспільства від корупції». Щоправда, що це за програми, він не уточнив. 

 

Експерти закликають партії замість декларування намірів та критики опонентів розповісти про конкретні способи реформування уряду, парламенту, судів, правоохоронних органів та розвитку антикорупційних інституцій


Судовій системі потрібні механізми уніфікації судової практики, її формуванням має займатися Верховний Суд, стверджують у «Батьківщині». Крім того, каже Власенко, треба розвантажити систему: впровадити вирішення спорів через медіацію та створити інститут мирових суддів, які вирішуватимуть невеликі справи. Партія виступає за створення повноцінного суду присяжних (див. Тиждень, № 36/2018) та підвищення якості юридичної освіти.


«Голос» Святослава Вакарчука, за даними того самого опитування, наразі планують підтримати 8,3% тих, хто визначився. Програмний директор партії Павло Кухта теж пропонує переглянути функції державного апарату й частину з них перекласти на приватний сектор, громадянське суспільство та аутсорс. «Візія, яку ми маємо, — це повністю електронна держава, нормальна взаємодія між реєстрами всередині неї та між громадянами й державою. Це те, що ми хотіли би бачити наприкінці каденції наступної Ради», — каже він. Також, за словами Кухти, у міністерствах забагато керівництва, його треба оптимізувати. 


У децентралізацію в «Голосі» пропонують не втручатися, лише налаштувати кращу комунікацію з громадами, щоб унеможливити так звану феодалізацію, коли вони утворюються не відповідно до перспективного плану, а в інтересах місцевих лідерів. 


Для підвищення якості роботи парламенту «Голос» хоче змінити виборче законодавство, впровадивши відкриті партійні списки та скасувавши мажоритарну систему. «Ми хочемо, щоб депутати були ефективнішими, зокрема треба прибрати таке ганебне явище, як системні прогули. Для цього пропонуємо прив’язати зарплату депутата до його відві­дуваності, а конкретно — позбавляти зарплати кожного, хто прогулює понад 25% голосувань. Якщо хтось пропустив 50%, то має бути позбавлений мандата. Тут дві складові: зміни до Конституції та до регламенту», — розповів представник партії Роман Супрун. Із неперсональним голосуванням, так званим кнопкодавством, команда Вакарчука планує боротися застосуванням сенсорної кнопки, яка реагує на відбиток пальця. Також вона хоче впровадити механізм голосування більшістю присутніх, а не абсолютною більшістю, і скасувати депутатську недоторканність.

 

Читайте також: Андрій Парубій: «Нинішній поділ на «старих» і «нових» політиків — це новий більшовизм»


Заступник голови партії Ярослав Юрчишин пропонує повернути в Кримінальний кодекс статтю про незаконне збагачення, яку декриміналізував Конституційний Суд, втілити положення про цивільну конфіскацію незаконних активів, перезапустити Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП), Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) та Державне бюро розслідувань (ДБР), надати Національному антикорупційному бюро (НАБУ) право самостійного прослуховування за рішенням суду, встановити систему аудиту за правоохоронними органами. Крім того, за його словами, система прозорих держзакупівель ProZorro має охопити енергетичну та безпекову сфери.


Ключовим завданням судової системи Юрчишин називає перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) та Вищої ради правосуддя (ВРП), оскільки в їхньому складі перебувають часто скомпрометовані судді. «Зараз ми бачимо оптимальний варіант: обидва органи під час відбору дістануть підтримку Громадської ради міжнародних експертів, термін дії якої ще не вичерпаний, тому їх реально перезапустити в межах шести місяців. Не можуть люди, які проводять конкурс, мати меншу кваліфікацію або не проходити оцінювання доброчесності», — зазначив він. Далі оновлена ВККС має взяти до уваги висновки Громадської ради доброчесності (ГРД) щодо суддів і провести їхню переоцінку. Крім того, представник партії пропонує запровадити процедуру конкурсного відбору суддів Конституційного Суду.


«Європейська солідарність» Петра Порошенка наразі має рейтинг 8,2%. Президентський термін Порошенка завершився гучною перемогою: закріпленням у Конституції курсу на Євросоюз і НАТО. Хоч така декларація і не означає швидкого вступу ні туди, ні туди, перейменована партія й далі використовує ці здобутки в електоральній боротьбі. Як зазначив представник політсили Ростислав Павленко, їхня команда обстоюватиме формування майбутньої коаліції навколо євроатлантичної інтеграції. «Очевидно, що потрібно, крім того, звузити ті функції, які держава може передати на реалізацію громадянському суспільству чи виконувати їх спільно з ним і де максимально можуть бути застосовані інформаційні технології, щоб зменшити залежність передусім економічних процесів, а також суспільних загалом від людського фактора», — зазначив він.

 

Читайте також: Зеленський. Місія: протриматися ще місяць


За словами представника партії Андрія Смолія, у новому парламенті команда працюватиме на запобігання проросійському реваншу та узурпації влади, а також далі провадитиме політику зміцнення національної держави в питаннях української мови, церкви та декомунізації. «Ми виступаємо проти двопалатного парламенту, адже такі парламенти зазвичай діють у федеративних державах, тому нам треба обирати його за пропорційною системою, щоб обов’язково були відкриті списки. Український парламент наступного скликання повинен стати гарантом продовження процесів децентралізації, бо це ті речі, які дали органам місцевого самоврядування можливість справді реалізовувати свою політику», — сказав Смолій. Для боротьби з корупцією команда Порошенка планує забрати в силових і безпекових структур невластиві їм функції, реформувати податкові органи, а також повернути відповідальність за незаконне збагачення.


Перезавантажувати ВРП і ВККС у «Євросолідарності» теж планують і натякають на потребу реформування системи Міністерства внутрішніх справ та контролю за нею. Крім того, у партії хочуть впровадити для українців громадянську освіту — розуміння своїх прав і вміння ними користуватися.


Партія «Сила і честь» Ігоря Смешка нині перебуває на межі прохідного бар’єра з рейтингом 4,1%. Її представниця Олена Сотник бачить потребу в поглибленні децентралізації та переході від усталених 25 областей до «історичного адміністративного поділу на землі», голови яких обиратимуться на місцевих виборах. Також вона підтримує ухвалення закону про місцеві референдуми. За словами Сотник, слід впровадити автоматичну систему перевірки декларацій і переглянути функції НАЗК, яке не виконує їх належно. Крім того, слід забезпечити САП незалежність від Генпрокуратури та повернути статтю про незаконне збагачення. Зміну системи добору суддів Сотник теж підтримує, як і посилення їхньої відповідальності разом із підвищенням зарплат. Також, за її словами, потрібен закон про кримінальні проступки, який зможе розвантажити слідчих у регіонах.


Від найрейтинговішої партії «Слуга народу» (43,2%) на дискусію не прийшов ніхто. У програмі політсили декларується скасування депутатської недоторканності, повернення відповідальності за незаконне збагачення, вибори за відкритими списками, «держава в смартфоні» (див. Тиждень, № 23/2019), незалежність антикорупційних органів, перезапуск ВРП і ВККС, проте про способи втілення цих планів дізнатися поки що нічого не вдалося. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.