Політика

  ▪   Андрій Голуб

Партія влади. Як відряджали на вибори кандидатів від «Слуги народу»

Найпоупулярніша станом на тепер політсила оголосила першу сотню кандидатів по списку. Стосовно мажоритарників ще тривають дискусії

Найновіше соціологічне опитування групи «Рейтинг», яке провели наприкінці травня, фіксує популярність партії Володимира Зеленського «Слуга народу» на рівні 40% від числа тих, хто зібрався голосувати. Інших, вартих довіри, результатів соціологи досі не оприлюднили. Показники лідера звісно можуть відрізнятися на кілька відсотків, однак факт у тому, що «Слуга народу» абсолютний фаворит перегонів на старті кампанії. Враховуючи рівень симпатій, політсила може розраховувати на 100 (а то й більше) депутатів майбутньої Ради тільки по пропорційній частині (так розподіляють 225 крісел у Раді. Решта – мажоритарники – Ред.).

Водночас ще до неділі, 9 червня, «Слуга народу» залишалася віртуальною партією, а її рейтинг був рейтингом особисто нового президента. У неділю відбувся з’їзд політсили, на якому громадськості показали кандидатів у депутати. До списку поки що потрапила сотня людей. За словами голови партії та її першого номера на виборах Дмитра Разумкова, перелік згодом розшириться. Окрім того, політсила збирається висувати своїх кандидатів на 199 мажоритарних округах (що охоплює всю неокуповану територію – Ред.). Мажоритарників, за винятком кількох імен, поки що взагалі не представили.

Читайте також: Системна какофонія

У команді Зеленського вчергове не зрадили стилю та перетворили партійний з’їзд на щось середнє між галузевою конференцією та коктейльною вечіркою. В якості локації обрали Національний ботанічний сад імені Гришка. На одному із пагорбів установили кілька великих тентів, у тіні яких розташували зону для фуршету і актову залу для офіційної частини. Гостей та делегатів частували солодощами і шаурмою. Після відомої публікації у Facebook із президентським вітанням з Днем Києва, де він згадав про «запах липи і шаурми» у столиці, ця страва поступово стає традиційною на всіх заходах Зе-команди. Від службового входу ботсаду, через який запускали учасників та пресу, бажаючих розвозили до місця проведення з’їзду гольф-карами. Ті, хто вирішив пройтися пішки також не заблукали б. Вказівники зі знайомою зеленою символікою були майже скрізь. Окрім того, обабіч дороги через кожні сто метрів стояли дівчата з зеленими парасольками для захисту від сонця, які також давали консультації щодо маршруту.

 

Актор студії "Квартал 95" та кандидат від "Слуги народу" на мажоритарному окрузі у Кривому Розі Юрій Корявченков прибуває на з'їзд


Ткаченки Зеленського

Для того, щоб підійти безпосередньо до місця проведення з’їзду необхідно було подолати рамки металошукачів, які видавали майбутній візит президента на захід. Перед рамками влаштували пікет. Кілька людей тримали в руках плакати «Александр Ткаченко – несмываемый позор!!», «Ткаченко против Харькова», тощо. Із цим мітингом пов’язаний певний курйоз.

«Олександр Ткаченко – це права рука Кернеса (мера Харкова, Геннадія – Ред.). Не ведіться на це, не беріть його в команду президента», - вигукував один із чоловіків з плакатами.

Іронія в тому, що пікетувальники, вочевидь, мали на увазі депутата Харківської облради Олександра Юрійовича Ткаченка. Однак більшості з тих, хто прийшов на з’їзд була відома інша близька до нинішнього президента особа – Олександр Владиславович Ткаченко, генеральний директор «1+1 media». Називати його правою рукою Кернеса було б дуже дивно. У підсумку до списку Зеленського потрапили два Ткаченки, однак жоден із них не Олександр Юрійович і не з Харкова. Щоправда, всіх кандидатів по мажоритарних округах ще не оголосили, тож Ткаченків у майбутній Раді може побільшати. Що ж до Олександра Владиславовича з 1+1, то він посів почесне дев’яте місце у списку президентської партії на виборах.

«Згідно із законом, у найближчі півтора місяці – ні», – лаконічно відповідає ключовий менеджер «плюсів» на запитання Тижня, чи збирається залишати посаду на каналі після висування?

Існування близьких до політиків телеканалів - не нова для України історія. Можна згадати хоча би «5 канал» Петра Порошенка або «News One» Тараса Козака, який зараз висувається за списками «Опозиційної платформи – За Життя». Однак у зв'язку з «плюсами» можна виділити дві нові речі. По-перше, раніше менеджмент каналів здебільшого намагався дистанціюватися від власників і зображати журналістську об’єктивність. Олександр Ткаченко відкидає ці умовності – він очолюватиме телеканал одночасно з висуванням від однієї з партій. Друга новина полягає в тому, що вперше в Україні партійний телеканал є одночасно найрейтинговішим медіа в державі.

Звісно, роль 1+1 у президентській кампанії Зеленського і раніше не викликала особливих питань. Те, що деякі технічні працівники на з’їзді «Слуги народу» ходили з бейджами, де одночасно були написи «Зе-команда» і «1+1 media», уже навіть не викликало подиву. Свого часу нинішній голова АП Андрій Богдан представився кореспонденту Тижня «журналістом 1+1» у штабі Зеленського після першого туру виборів президента. Однак керівний менеджер телеканалу в ролі кандидата від партії влади – все ж варта уваги новина.

До речі, другий Ткаченко у списку «Слуги народу» – Максим – також має стосунок до медіа. Він іде під номером 25 у списку і точно входить до групи впливу нинішнього президента. Він уродженець Луганська та виїхав на вільну територію країни після окупації міста. Тут відкрив спільну з Зеленським компанію «Квартал-концерт», яка займається організацією гастролей. Під час виборів президента очолював «Зе-команду» на Луганщині.

Читайте також: Час припиняти КВН


Список і мажоритарники

Список «Слуги народу» прогнозовано очолив Дмитро Разумков. Про те, що саме він займається розбудовою партії було відомо й раніше. Друге місце зайняв Руслан Стефанчук – ідеолог політсили та нинішній представник президента у Раді.

«Я не знаю (яка програма з’їзду – Ред.). Ви будете здивовані, але я гість», - посміхається Стефанчук перед початком заходу, вказуючи на свій бейдж із написом «Гість»: «У нашій команді розподіл обов’язків. Я займаюся роботою у Верховній Раді, а хлопці організацією з’їзду. Мене запросили, і я є в попередніх списках на висування. Чи підтримають – не знаю».

Делегати з’їзду – здебільшого невідомі широкій громадськості та непублічні представники обласних організацій «Слуги народу» із написами «Делегат» на бейджах цього дня підтримають всі рішення одноголосно.

Стефанчук на питання про можливих партнерів по коаліції не називає конкретних політсил і каже, що партія намагатиметься здобути однопартійну більшість. Він зазначає, що нині у політсилі створюють центр законопроектних робіт та працюють над систематизацією існуючого законодавства. Ключовими він називає економічні проблеми та питання суспільного ладу, щодо яких слід досягти згоди передусім. Щодо співпраці з чинною Радою каже, що її фактично немає. За його словами у партії вивчають закон «Про тимчасові слідчі комісії Верховної Ради», який депутати ухвалили замість президентського законопроекту про імпічмент. За його словами, Зеленський може підписати закон, але у команді глави держави все ж вважають, що процедуру імпічменту потрібно прописати окремо.

Приблизно в цей же час на місці з’являється Жан Беленюк. Срібний призер Олімпіади в Ріо з греко-римської боротьби нещодавно анонсував завершення спортивної кар’єри, однак лише після майбутньої Олімпіади в Токіо у 2020-му. «Я нічого не знаю. Мене особисто Володимир Олександрович запросив», - відмахується він від численних питань журналістів. «Точно не по мажоритарці», - каже на уточнююче питання, чи висуватиметься все ж на виборах. Жан Беленюк стає 10-м номером у списку «Слуги народу».

Загалом, список «Слуги народу» на перший погляд свідчить про продовження командою президента спроб сподобатися якомога ширшій категорії виборців. Окрім спортсмена, юристів і директора 1+1, у першій 20-ці і депутат Київради Галина Янченко, яку свого часу обрали за списком «Демальянсу», і експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська, і підприємець та волонтер Давид Арахамія.

 

Читайте також: Володимир Зеленський. Маестро імпровізацій

 

Лаконічні відповіді Беленюка і Стефанчука про з’їзд – навряд чи намагання щось приховати. Більшість опитаних Тижнем висуванців не знали навіть імен колег по списку до їхнього оголошення Разумковим. Кандидатів буквально шукали в останній момент. Щонайменше з двома домовлялися протягом останніх двох тижнів. Не дивно, що питання мажоритарних кандидатів, досі залишається відкритим. Вирішити його без суттєвих втрат репутації навіть складніше, ніж сформувати список. На з’їзді представили лише кілька імен. Окрім актора «Кварталу 95» Юрія Корявченкова, який висувається у Кривому Розі, можна зазначити Олександра Дубінського, керівника програм «Наші гроші» та «Українські сенсації» на 1+1, який називає себе журналістом-розслідувачем (профільний веб-сайт «Детектор. Медіа» писав про заангажованість Дубінського). Дубінський висунувся по 94-му округу, де йому скоріш за все протистоятиме друг і партнер Петра Порощенка Ігор Кононенко.

Офіційна частина з’їзду триває недовго. Голова партії Разумков не закриває його. Це зроблено для того, щоб продовжити формування списку та висування кандидатів на мажоритарних округах. За словами Разумкова, протягом неділі та понеділка, 10 червня, партійці обговорюватимуть запропоновані кандидатури та визначатимуться по них. Також у партії закликали аналізувати вже оголошений список. У випадку появи серйозної негативної інформації, кандидатів обіцяють виключити. Тож до часу подання списку в ЦВК навіть оголошена сотня кандидатів може зазнати змін . Поки що кандидатство отримали навіть не всі медійні персони, яких помітили на з’їзді. Серед таких ресторатор Микола Тищенко, який натякнув журналістам на можливе висування по мажоритарці.

«Слуга народу» наповнилася людьми і наразі не видно, що може завадити партії здобути першість на виборах. Підніжку може поставити хіба що Конституційний суд, який у вівторок, 11 червня, почне розгляд питання про оскарження указу Зеленського стосовно дострокових виборів.

 

У партії поки що не змінили стилістику та кольори, хоча нещодавно анонсували це

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.