Політика

  ▪   Денис Казанський

Погрози і надії. Як у Росії реагують на перемогу Зеленського

Фото: УНІАН
Перемога Володимира Зеленського на президентських виборах викликала суперечливу реакцію не тільки в Україні, а й у східних сусідів, де за нашими виборами спостерігали не менш пильно, ніж на Заході.
Матеріал друкованого видання
№ 17 (597)
від 24 квітня, 2019

 Росія та її сателіти відстежували й коментували буквально кожен епізод передвиборчої кампанії. А коли результати голосування стали очевидними, навперебій кинулися писати аналітику та прогнози щодо того, чого ж чекати від нового українського президента. Причому тональність цих матеріалів варіюється від захопленої до різко негативної.


Перші інтерв’ю Зеленського, у яких він висловлював свою політичну позицію максимально розмито й казав про те, що треба «домовлятися десь посередині», багато хто в Росії сприйняв з оптимізмом. Однак на сайті Україна.ру, який висвітлює події в Україні з російського погляду, навіть такому стриманому інтерв’ю без будь-яких радикальних заяв дали відверто негативну оцінку. Відразу після його виходу на згаданому ресурсі вийшла стаття зі словами: «Нічого смішного. Все понуро й сумно. Нічого, крім нової версії Порошенка-2014 з поправкою на особливості шоумена а-ля Трамп-2016, нам не пропонують». 

 

Читайте також: Другий тур як формальність. День виборів у штабі Зеленського


Надалі негативний тон у російських ЗМІ тільки посилювався. Після того як Володимир Зеленський заявив, що висуватиме свою кандидатуру в президенти, росіяни та їхні представники в ОРДіЛО відразу ж пригадали йому концерти на підтримку воїнів АТО у 2014 році й пожертвування, які команда «Кварталу 95» робила на підтримку армії. Особливе обурення в них викликав виступ Зеленського перед бійцями ЗСУ, яким він зі сцени подякував за те, що «захищають країну від усілякої мразоти». Цей фрагмент вирізали й тиражували в російських ЗМІ націонал-патріотичного спрямування ще у 2014-му із закликом заборонити Зеленському в’їзд до Росії.


Зрозуміло, згадали про цей виступ і тепер. Цитували його переважно на різних націоналістичних і відверто чорносотенних ресурсах, де послідовно багато років просувається одна теза: Україна не має права на існування, а отже, будь-який український політик за визначенням є ворожим до Росії. У цьому середовищі нового українського президента вважають русофобом і фашистом. І подібно до того, як прихильники Порошенка шукають сьогодні в старих виступах «Кварталу 95» антиукраїнські випади, росіяни також шукають цитати з антиросійськими висловлюваннями.


Відповідно будь-які спроби когось у Росії порадіти перемозі Зеленського в націоналістичному середовищі називають зрадою та підтримкою «бандерівця». Найяскравіший виразник таких настроїв — Іґорь Стрєлков, який жорстко критикує патріарха Кірілла та зірок російського шоу-бізнесу за привітання нового українського президента. Перемогу Зеленського та всю політику РФ останніх років щодо України в цьому таборі називають «геополітичною Цусімою».

 

Читайте також: ЗеКорпоратив у першому турі


В офіційних російських ЗМІ наразі точної позиції щодо Зеленського немає. Наприклад, одіозна телеведуча Ольґа Скабєєва спочатку називала Зеленського «бандерівцем», а потім хвалила за те, що він у своєму виступі назвав бойовиків «ЛДНР» повстанцями. «Зеленський — бандерівець і копія Порошенка! Кандидат заявив, що Бандера — герой і це нормально й класно. Чекаємо, коли він з’явиться з тією самою нашивкою «цинічний Бандера»! Путін для Зеленського — ворог! Друг для Зеленського — НАТО! Донбас не отримає ніякого особливого статусу!» — волала вона в ефірі програми «60 хвилин» 18 квітня. А вже 19 квітня її тон повністю змінився. «Володимире, ти молодець, бо ти перша людина, яка сказала, що це не терористи, що це все ж таки повстанці, і це принципово важливий момент», — заявила Скабєєва після дебатів.

Схоже, російська влада, як і багато хто в Україні, поки що слабо уявляє, який вигляд матиме нове керівництво, хто буде в команді Зеленського і яку політику він провадитиме. Але за звичкою діє єдиними зрозумілими їй методами: погрозами та шантажем


В інших популярних ток-шоу на федеральних телеканалах Росії Зеленського також то хвалять, то сварять. Наприклад, головний пропагандист РФ Дмітрій Кісєльов відверто радів тому, що під час дебатів «Зеленському вдалося поставити Порошенка на коліна як у буквальному, так і в переносному сенсі». А ось його колега Владімір Соловйов суворо констатував, що радіти перемозі Зеленського не варто: «Коли питаєш, а яка команда в людини, яку вони обрали, вони не здатні відповісти. А які перші кроки він збирається зробити? Вони не здатні відповісти. І вся Україна дико радіє. Чому?».


Прокремлівські політики, політологи та експерти також дають новому президентові дуже різні оцінки. Хтось висловлює надію на відновлення діалогу з Росією і скасування «курсу на радикальний націоналізм». А хтось вважає, що Зеленський нічим не відрізнятиметься від Порошенка й продовжить його курс. 


Депутат Держдуми Наталія Поклонська радісно привітала Зеленського з перемогою:«Хочу привітати народ України з появою надії на зміну згубного курсу. Обраний президент Володимир Зеленський назвав серед пріоритетних завдань у взаємодії з Росією повернення українських моряків — тих самих, кого Порошенко відправив на вірну загибель, як овець на заклання. Ми ж пам’ятаємо про викрадених СБУ кримчан Баранова, Одінцова та інших громадян Росії, що нудяться в ув’язненні в Україні. Вітаю Володимира Олександровича, бажаю мудрості й сил відправити в минуле кривавий режим і розв’язати всі вузли нерозуміння. Для початку повернути мир на Донбас, а також повернути утримуваних у місцях позбавлення волі громадян обох країн».

 

Читайте також: "Транзитний електорат" Зеленського

 

А ось політолог Армен Ґаспарян заявив, що новому президентові не вдасться повернути Донбас, бо «республіки» вже не захочуть бути частиною України: «Донбасу не варто чогось чекати від Зеленського. Не тільки тому, що він у 2014 році назвав захисників республік «мразотою». І не тому, що вся політика Києва не передбачає якогось діалогу. А з огляду на простий та очевидний момент: республіки Донбасу вибудовують свою державність незалежно від того, клоун чи кондитер керує Україною», — сказав він.


А колишній український політолог, прихильник «ДНР» Костянтин Долгов, що емігрував до Росії, тепер нагадує росіянам, як вони марно раділи перемозі Трампа, і застерігає їх, що радості від перемоги Зеленського буде ще менше: «Ейфорія від «перемоги над Порошенком» мине дуже швидко. Як тільки захопленим баранам стане зрозуміло, що Зеленський продовжить курс Пєті стократ крутіше від самого Пєті», — написав Долгов у соціальній мережі.
Що ж стосується російської влади, то її тон поки що досить прохолодний. Прес-секретар Владіміра Путіна Дмітрій Пєсков заявив, що Кремль не має наміру поздоровляти Володимира Зеленського з перемогою, і підкреслив, що говорити про спільну роботу з новим керівництвом України передчасно.

 

Читайте також: Скрутні часи та нові можливості

 


Прем’єр-міністр Дмітрій Мєдвєдєв, своєю чергою, зазначив, що шанси на поліпшення взаємодії з новим керівництвом України є. Щоправда, зробив це максимально невизначено і розмито: «Вибори в Україні відбулися. Результат показав явний запит на нові підходи до вирішення проблем України. Очевидно, що перед новим президентом стоятиме завдання консолідації країни з урахуванням сформованих в останні роки реалій. У мене немає сумнівів: новий керівник держави щодо Росії дотримуватиметься риторики, яку він використовував у ході передвиборчої кампанії. Повторюватиме відомі ідеологічні формули, орієнтовані на різні групи населення. Не маю жодних ілюзій із цього приводу. Водночас шанси на поліпшення взаємодії з нашою країною все ж таки є. Що потрібно для цього? Чесність. А ще прагматичний і відповідальний підхід. Підхід, що враховує усі сформовані в Україні політичні реалії. І насамперед ситуацію на Сході країни».


Утім, найкраще реакцію Кремля на перемогу Зеленського, як завжди, продемонстрували не слова, а дії. Перед другим туром виборів, коли переможець уже був фактично відомий, Москва раптово вирішила запровадити нові санкції. Росіяни обмежили експорт в Україну нафтопродуктів та вугілля, а також заборонила ввезення деяких видів нашої продукції. Зрозуміло, дружнім такий захід назвати не можна. Спрямований він явно проти Зеленського. І при цьому є превентивним. Адже новий президент ще не встиг зробити жодних антиросійських кроків, бо поки що не став президентом офіційно.


«Сюрпризом» на майбутнє слід вважати й указ Путіна про спрощену процедуру видачі російських паспортів мешканцям окупованого Донбасу. Президент Петро Порошенко вже назвав цей крок спробою легітимізації російської військової присутності на Сході України. Володимир Зеленський наразі мовчить, втім, слід розуміти, що в Кремля є чимало засобів тиску, і те, що ми бачимо нині, — це лише «розминка».


Схоже, російська влада, як і багато хто в Україні, поки що слабо уявляє, який вигляд матиме нове керівництво, хто буде в команді Зеленського і яку політику він провадитиме. Але за звичкою діє єдиними зрозумілими їй методами: погрозами та шантажем. Чи зможе Зеленський вистояти і не піддатися цьому тиску, напевно, є головною інтригою наступних п’яти років. Очевидно, відповіді на це питання поки що не знає і сам новообраний президент. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.