Політика

  ▪   Андрій Голуб

Другий тур як формальність. День виборів у штабі Зеленського

Володимир Зеленський ще не став президентом офіційно, але кілька обіцянок, даних від його імені, вже порушено

"Я бачив президента!"

 

 

Близько 11 ранку, 21 квітня, біля Коледжу морського і річкового флоту на Оболоні чимало журналістів. Вже скоро тут проголосує кандидат у президенти Володимир Зеленський. Журналістів так багато, що деякі виборці не можуть пройти на дільницю та віддати свій голос. Зранку в неділю вони приходять цілими сім’ями з малими дітьми. Вірян можна відрізнити за гілками верби у руках - день виборів співпав з православним святом Вербної неділі, яке розпочинає передвеликодній тиждень. Дехто з виборців розуміють причину ажіотажу, тому залишаються ‘’подивитися на Зеленського’’. Багато з таких глядачів самі є прихильниками кандидата. Коли він нарешті приїжджає та пробивається до дільниці в оточенні камер, то від них чутно ‘’Ми з вами, Володимире!’’ та ‘’Ми віримо у вас!’’

 

Читайте також: ЗеКорпоратив у першому турі

 

Після голосування Зеленський не зраджує своєму стилеві та зводить до мінімуму спілкування з пресою. Повноцінний підхід до журналістів так і не відбувся. Частина з присутніх не змогли зняти навіть повноцінне фото та відеоматеріал. Тому в натовпі є засмучені обличчя. Водночас один спостерігач невимовно радіє. Це хлопчик явно дошкільного віку, який прийшов разом із батьками. ‘’Я бачив президента!’’ - радісно вигукує він. Однак на той момент жодних результатів голосування ще немає. Це не змінює того, що результати виборів були зрозумілими ще до 21 квітня. І юний глядач просто озвучив те, що розуміли всі: перемогу Зеленському було забезпечено ще після першого туру виборів.

 

 

Володимир Зеленський прийшов на дільницю для голосування з дружиною Оленою

 

 

Під час голосування з Зеленським стається неприємність. Він демонструє розгорнутий бюлетень з позначкою навпроти свого імені перед камерами. Це заборонено законом, оскільки є агітацією в день голосування. При цьому, коли кандидат вже прямує з дільниці, то на запитання журналістів про те, за кого голосував, відповідає: “Це ж нібито заборонено казати. За достойного кандидата”. Історія з показаним бюлетенем стає ледь не головною новиною першої половини дня голосування. Пізніше стає відомо, що поліція склала протокол про адмінпорушення на Зеленського. У штабі кандидата з цього приводу навіть влаштували окремий брифінг за участі спікера команди Дмитра Разумкова та юриста і довіреної особи Зеленського у ЦВК Вадима Галайчука. Офіційна позиція - порушення відбулося випадково, а команда не оскаржуватиме призначення штрафу.

 

Читайте також: "Транзитний електорат" Зеленського

 

 

Штаб Зеленського організували у тому ж місці, що й під час першого туру голосування - ресторані Champion hall у Конгресно-виставковому центрі “Парковий”. Колишній вертолітний майданчик Януковича вочевидь припав до душі Зеленському. Під час брифінгу вже після оголошення результатів екзит-полу він навіть жартує, що тут можна розмістити Адміністрацію президента. Раніше Зеленський розповів в інтерв’ю РБК-Україа, що не хоче займати президентський офіс на Банковій.

 

 

У Зеленського після першого туру вирішили не змінювати ані місця, ані формату проведення заходу в день виборів. Бар з напоями, клубна музика та ведучі розважальних заходів Артем Гагарін і Ніка Костянтинова

 

 

- Вам тут подобається? - відповідає Зеленський на запитання про можливу нову локацію Адміністрації президента вже під час брифінгу в штабі.

 

 

- Взагалі-то, ця будівля зараз під арештом, - відповідає хтось із журналістів (кілька днів тому Голосіївський суд вчергове поновив арешт КВЦ “Парковий”, після того як його раніше зняли в інтересах компанії, афілійованої з “Сім’єю” Януковича - Ред.)

 

- А-а-а. Ну я просто не знав, що будівля під арештом - каже на це Зеленський. Він додає, що розмірковує взагалі винести АП за місто, аби не заважати кортежами дорожньому руху в Києві.


Команда

 

За три тижні, які минули від дня першого туру голосування, відчутно зміну риторики представників штабу кандидата. Зеленський досі загадка в очах і його прихильників, і опонентів. Однак раніше в штабі відсували у часі відповіді на ключові питання. Тепер там здебільшого взагалі не беруться казати, коли ці відповіді можна очікувати.

“Коли Зеленський стане президентом, тоді він і казатиме про кандидатів (на посади за квотою президента - Ред.). Це коректна позиція. Можливо це станеться дещо раніше. Однак загалом це питання коректніше ставити самому Зеленському”, - каже Дмитро Разумков удень 21 квітня. У день першого туру виборів Разумков обіцяв, що претендентів представлять між першим та другим туром.

 

- Частину команди до другого туру представили, - відповідає на закид Разумков.

 

- Але ви обіцяли представити не команду, а “претендентів на ключові посади”, - обурюється хтось із журналістів.

 

- Я думаю, що в Адміністрації президента також багато достатньо ключових посад. І відповідальність саме за цю структуру, в тому числі, лежить на кандидаті. Коли президент матиме право призначити цих людей, тоді це й станеться. Чи буде він обговорювати це раніше, на мою думку, радше до самого кандидата в президенти питання. Є певний ризик підставити людей не тільки між першим і другом туром, а й навіть після другого туру, - загадково продовжує Разумков, додаючи після цього стару історію про нібито домовленості з заступником командувача Сил спецоперацій ЗСУ Сергієм Кривоносом, який після оприлюднення його імені пішов на посаду в РНБО за поданням Петра Порошенка.

Схожу відповідь Разумков дає і на закид стосовно того, що команда обіцяла представити концепції або й готові законопроекти по ключових пунктах програми Зеленського - тут і зняття недоторканості, і імпічмент, і ключове питання так званого законопроекту “Про народовладдя”.

 

Читайте також: Скрутні часи та нові можливості

 

- Так ми обіцяли і, в певному сенсі, це проблема, тому що не все до кінця зроблено по законопроектах. Я думаю, що в найближчому майбутньому їх представлять.

 

- У найближчому майбутньому це коли? - запитує кореспондент Тижня.

 

- Не готовий відповісти. Так, це те, з чим з’явилися питання більше технічного характеру. Ви знаєте, що у нас виникли проблеми з наповненням комісій і навіть тих експертів, які мали б займатися написанням законопроектів, ми підключили до цих процесів. Це наша помилка, я думаю, її виправлять.

 

Жоден із опитаних Тижнем у штабі та раніше оголошених “експертів” з команди Зеленського не зміг чітко підтвердити своє майбутнє в команді кандидата у день голосування, коли його перемога була майже визначеною.

 

"Я це не підтверджую. Мене ця посада не цікавить. Я більше є спеціалістом у внутрішніх перетвореннях, у реформах. І перед тим, як будувати зовнішні альянси, треба показати, що Україна дійсно змінюється, що тут відбуваються серйозні реформи", - заперечує колишній міністр фінансів Олександр Данилюк своє можливе призначення головою МЗС в уряді за квотою Зеленського. Раніше можливість такого кадрового рішення просували у ЗМІ. Данилюк заперечує не тільки це, а й саму можливість своєї роботи в уряді Володимира Гройсмана, який радше за все протримається до обрання нового парламенту цьогоріч.

 

 

Радість перемоги у Зе-штабі

 

Під час другого підходу до преси Зеленський передусім подякував Петру Порошенку за привітання

 

Схожої риторики про те, що “головне не посади” та “майбутнє залежатиме від якості команди в цілому” дотримувалися й інші експерти та радники штабу Зе-кандидата. Вже згадуваний юрист Галайчук також не може чітко окреслити своє майбутнє поруч із президентом Зеленським. Він увійшов до нещодавно оприлюдненої команди експертів кандидата. Там є також колега Галайчука по юридичній компанії Hilmont Partners Сергій Кальченко. Кілька днів тому Hilmont Partners опинилися під особливо прискіпливою увагою після публікації “Наших грошей” про групи впливу в команді Зеленського. У переписці членів штабу фігурувала так звана група “нижніх” - яка, можливо, походить від імені юриста Сергія Нижнього, партнера у названій юридичній компанії.

 

- Чи не боїтеся ви, що компанія Hilmont Partners, яку ви представляєте, стане асоціюватися з конкретною політичною силою? -  запитує кореспондент Тижня у Галайчука.

 

- Ми не робимо з того ніякого секрету. Ми юристи “Кварталу”. Вже деякий час працюємо з ними, знайомі з Володимиром Олександровичем, вели кілька їхніх справ. Тому коли Володимир Олександрович вирішив, і постало питання юридичного забезпечення, то ми як досвідчені у виборчих кампаніях юристи з задоволенням відгукнулися та долучилися у якості волонтерів. Це вимагало ресурсів. Тому так, наша компанія стала дуже сильно втягнутою в цей виборчий процес, ми усвідомлювали всі ризики, але це наша громадянська позиція. Ми виділили в кампанії кілька людей і вибір був абсолютно добровільний. Щодо ризиків у бізнесі. Так, ми ризикуємо втратити клієнтів, які, щонайменше, виступають проти нашого кандидата. Якщо так станеться, то станеться. Ми маємо ризики з тим, що є міжнародні бізнеси, яким заборонено працювати з компаніями, такими як ми, що називається “politically exposed”. Однак ми свідомо йдемо на цей ризик, маючи громадянську позицію.

 

- Тобто, якщо хтось вирішить співпрацювати з уже чинною владою, то компанія не буде проти?

 

- Якщо людина вирішить іти на держслужбу, то існує порядок, за яким вона повинна позбутися бізнесу, яким займається. Поки що про це зарано говорити. Ми не отримали пропозицій. Із самого початку, коли ми говорили про те, хто чого хоче від цієї кампанії, то йшлося про мотивацію. Мені ця діяльність дуже цікава, я з 2004-го у виборчих кампаніях.

 

Що ж до оприлюдненого матеріалу “Наших грошей”, то відчутно, що він став достатньо болючою темою для штабу Зеленського. Більшість злитих журналістами діалогів відбувалися нібито за участі координатора Зе-команди Олександра Корнієнка. “Ми не коментуємо фейки”, - коротко відповідає він на запитання про матеріал “Наших грошей”.

 

 

Олександр Корнієнко називає переписку, оприлюднену в "Наших грошах" - фейком

 

Однак інший фігурант переписки та координатор діджитал-напряму в штабі Зеленського Михайло Федоров фактично визнає її автентичність. Принаймні тієї частини, яка стосується його особисто: “Я можу вам сказати не офіційну, а реалістичну позицію (щодо матеріалу “Наших грошей” - Ред.). По-перше, ми ніколи не використовували ботів. Там була фраза про захист від атак. Насправді, це пов’язано не з ботами, а з програмним забезпеченням, яким нас атакують на Facebook та Youtube. Щодо сум, які там показані - це суми не в доларах, а у гривні. Це, що стосується переписки, яка стосовно мене особисто. Там чітко сказано, що йдеться про кошти для захисту від атак. Однак ніяких ботів. Це легко, дуже легко, перевірити, чи ми використовуємо ботів. Будь-який фахівець може підтвердити, що ми не використовували ботів. Жодного за всю кампанію”

 

День у штабі Зеленського завершується з фактично новим президентом, але без жодної відповіді на давно назрілі питання. Останній підхід кандидата до преси відбувається після 21 години вечора. Він обіцяє велику прес-конференцію, де відповість “на усі питання журналістів”. Однак точної дати такої зустрічі знову не називає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.