Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Вересневі тези Тимошенко

Через три місяці після гучного оголошення «Нового курсу країни» Юлія Тимошенко влаштувала ще одну презентацію. На цей раз «Нового економічного курсу».

«Ні! Буфет поки не працює! Каву наливаємо лише працівникам ЗМІ! Дочекайтеся кава-брейку, коли Юлія Тимошенко закінчить виступ! Бо коли ми обслуговуємо гостей форуму раніше – нас за це дуже сварять!» – дещо налякано говорить офіціантка чоловікові, який підійшов до столиків із круасанами й кавою.

 

Чоловік кладе до коробки чайні пакетики, які встиг взяти, і йде геть, до своїх друзів, що стоять віддалік столів із їжею. Тривала друга година виступу Тимошенко.

 

У червні цього року Юлія Володимирівна презентувала, фактично, свою передвиборчу програму під назвою «Новий курс країни». Хоча вона одразу заявила: готового документу у неї поки немає, його розробка ще попереду. Попри це, вона встигла озвучити кілька тез. Наприклад, написання нової Конституції за допомогою Конституанти (орган установчої влади, не передбачений українським законодавством, для розробки й ухвалення Основного закону), створення «справжнього правосуддя», посилення ролі суспільства в житті країни, боротьба з корупцією, індустріалізація 4.0, використання технології блокчейн в управлінні країною тощо (детальніше читайте у матеріалі Тимошенко змінює курс «прориву» ). Тоді ж вона анонсувала подібні форуми, зокрема – у вересні. А темою найближчого мала стати українська економіка. Також мали відбутися безпековий, освітній і соціальний.

 

Місце дійства цього разу лишилося незмінним – КиївЕкспоПлаза. Щоправда, масштаб презентації був дещо менший – на парковці перед виставковим центром було значно менше автобусів, а цілий павільйон, в якому годували гостей попереднього форуму, зник. Натомість, частину столів для обіду поставили просто неба, ще частину – прямо у будівлі, де відбувалася економічна презентація. Також відмовилися від гостьового майданчику для розмов між дискусіями. А представлення «Економічного курсу» розбили на дві частини: власне промова Тимошенко, яка мала тривати трохи більше години, і круглий стіл з експертами, які брали участь в розробці документу.

Цікавою була й дата презентації – 21 вересня. Адже напередодні, 20-го, із промовою до парламенту виступав президент Петро Порошенко. І присутні в ЕкспоПлазі могли очікувати на заочну дискусію чинного президента і одного з кандидатів на цю посаду. Проте у своєму виступі перед парламентарями Порошенко не хизувався економічними здобутками, тож апелювати до конкретних цитат Тимошенко не могла. Натомість, взялася за критику реформ і програми «Україна 2020».

 

Серед гостей, хто у перших рядах, хто на «гальорці», влаштувалися народний депутат Олександра Кужель, екс-народний депутат Андрій Павловський, екс-радник голови СБУ Маркіян Лубківський та депутат Вадим Івченко. Згодом з’явилися депутат Григорія Немиря та Сергій Власенко. За круглим столом, змонтованим прямо перед сценою, сиділи експерти і автори програми «Економічного курсу».

 

Презентація мала стартувати об 11:00, але почалася із незначним запізненням. Лідер «Батьківщини» почала промову традиційно – заявила, що форум не є з’їздом політичної партії і є аполітичним в принципі. І після цього взялася за представлення програми. А точніше – з «розбору» вже згаданої вище президентської програми «Україна 2020».

 

«Усі попередні спроби змінити країну –  49 стратегій та 144 реформи – були провальними. Особливо показовою є запропонована президентом Порошенком програма "Україна 2020". За час її втілення економічні показники держави та рівень життя людей лише погіршилися. 80% громадян, за даними соціологів, вважає, що країна рухається неправильним курсом, а міжнародні рейтинги свідчать, що українці є бідними та незахищеними, як ніколи», – заявляла Тимошенко.

«У 2017 році Україна увійшла до 10 найбідніших країн світу за версією Bloomberg. Такого за всю історію незалежності в нас не було. У 2017 році Україна, за звітом Ernst & Young, опинилась на першому місці за рівнем корупції серед країн Європи, Близького Сходу та Африки. Коли ці реляції про боротьбу з корупцією закінчились таким висновком, це потребує спеціального реагування. Рівень корупції, який приховується за гучними реляціями фальшивого патріотизму, – це основа руйнації» – продовжувала Вона.

Зала уважно слухала і час від часу аплодувала. Втім, захоплення поділяли не всі. Частина людей вивчала свої телефони, хтось мирно закуняв під розповіді про ВВП на душу населення в Україні і порівняння цих показників із найбагатшими країнами. Потім Юлія Володимирівна почала лякати присутніх державним боргом.

«Якщо нічого не змінювати, то в майбутньому державний борг України дорівнюватиме стільки ж, скільки країна заробляє за рік. Про який розвиток за таких умов може йти мова?» – питала Тимошенко в зали.

Читайте також: Обіцяти не означає допомогти

Варто зауважити, що промову Тимошенко могли слухати не лише гості форуму, але й звичайні перехожі – біля входу до ЕкспоЦентру змонтували величезний екран, з якого Юлія Володимирівна розповідала, як покращити життя в країні. З колонок час від часу долинало: «… неспроможність зацікавити людей жити в Україні…», «… фінансування бюджету країни-агресора…», «наповнили ринок енергоносіями агресора…» тощо. Говорила Тимошенко і про інтелектуалів, до яких варто дослухатися, якщо є бажання змінювати країну: «Одним із таких інтелектуалів є дві людини: Дарон Аджемоґлу і Джеймс Робінсон» – заявила лідер «Батьківщини» і продемонструвала присутнім книгу «Чому нації занепадають» авторства уже згаданих інтелектуалів.

 

Після Юлія Володимирівна перейшла до знайомої ще з 2007-го тези про необхідність зміни Конституції.

 

«Державі потрібен новий Основний закон – нові суспільні правила, розроблені та ухвалені народом на референдумі, а не політиками у Верховній Раді. Нова народна Конституція подолає двовладдя президента та прем’єра, допустить інтелектуалів до управління державою, зробить владу відповідальною перед суспільством, запровадить реальне правосуддя та сильне самоврядування. Лише на таких умовах економіка зможе розвиватися, забезпечуючи добробут кожного українця», – говорила Тимошенко.

 

Перехожі ж на спіч не зважали. Двоє чоловіків із гітарою прямо в наметах, де відбувалася реєстрація учасників форуму, співали «Ой у лузі червона калина». Згодом у них з’явилися плакати «Не дайте зрадити музикантів Майдану». Із цих же наметів технічний персонал тягав до вантажівки пакунки з паперами. Хоча вступне слово і презентація від Тимошенко мали тривати трохи більше години, виступ затягнувся на дві години з гаком.

 

Під кінець першої години виступу Тимошенко вивела на сцену людей, які, за її словами, брали участь в розробці «Економічного курсу». Доктори економічних наук, експерти з банківської сфери, фахівці у сфері ІТ, експерти з розвитку фінансового сектору, один народний депутат і один футуролог. Більшість з експертно-аналітичного центру «Оптіма», створеного 2017 року.

 

Однак на представленні лідер «Батьківщини» не завершила. Розробники «Курсу» повернулися до зали, а Тимошенко перейшла до тез про необхідність індустріалізації 4.0, критики сировинної економіки, планів створення Міністерства інноваційного розвитку та обіцянок довести зростання ВВП щонайменше до 7% на рік. Власне, вона майже повністю повторювала своє вступне слово тримісячної давності.

Читайте також: Останній шасн генія популізму

«Наша головна мета – перейти від кланово-олігархічної системи до соціальної ринкової економіки і прискорити економічне зростання з річними темпами не менше 7%», – заявила вона.

 

Під кінець промови Тимошенко згадала й про скасування податку на додану вартість (ПДВ). Вона заявила, що такі відрахування до держбюджету потрібно скасувати, натомість впровадивши податок на реалізацію товарів і послуг або як у Сполучених Штатах, або як у Сінгапурі.

 

«Понад 50 країн світу не мають податку на додану вартість. Серед них: США, Японія, Сінгапур, Австралія тощо. Тому я хочу запропонувати замінити ПДВ на вибір тими податками, які має або Японія, або США, або Сінгапур. Краще поставити поміркований податок на реалізацію товарів і послуг, поступово знижувати його, але зробити надійну базу, посильний податок, і прибрати корупцію» – заявила лідер «Батьківщини».

 

Оголосили перерву. До столів із бутербродами, круасанами й кавою рушили гості форуму. Хтось фотографувався на фоні банеру «Новий економічний курс України», хтось намагався заселфитися з народними депутатами.

 

«Новими меседжами Тимошенко намагається зібрати навколо себе нетиповий електорат, креативний клас. Переконує, що вона справді вірить у ці ідеї. До кінця року запланований щонайменше ще один форум. Після Нового року будуть традиційні поїздки по регіонах», – розповів Тижню співрозмовник зі штабу Тимошенко.

Читайте також: Індустрія 4.0

Він також зазначив, що в подальшому можна очікувати і на звичні, емоційні тези.

 

«В лютому, ближче до виборів, будуть сильні емоційні меседжі. А зараз триває обкатка нових ідей», – зазначив співрозмовник видання.

 

Також у штабі запевняють, що Тимошенко всерйоз налаштована змінити виборче законодавство за принципом «supermajority». Тобто партія, яка перемагає на парламентських виборах, отримує 226 депутатських крісел. 224 мандати, що лишилися, ділять між собою інші політсили. За таких умов в Раді відпадає необхідність формувати коаліційну більшість. Щоправда, як саме депутатів переконають голосувати за такі зміни – поки не зрозуміло.

Якщо підсумувати першу частину, то окрім вже знайомих ІТ-принтерів і змін Конституції, мова йшла про: необхідність збільшити зростання ВВП на душу населення, перегляд децентралізації (за словами Тимошенко, нині громади забезпечують себе на 22%, ще частину їм покриває держава), впровадження технології блокчейн в управління державою, відхід від сировинної та аграрної економіки, оптимізація існуючих податків, відмова від ПДВ.

 

Між тим стартувала друга частина форуму – більш специфічна. Експерти-економісти за круглим столом говорили про зміни, які вони виписали у програмі. Остання, до слова, зайняла 400 сторінок. Тут йшла мова і про плаваючий курс гривні, і про політику Національного банку, і про оподаткування. Тимошенко уважно слухала. Людей у залі ставало все менше. І якщо передні ряди ще створювали враження заповненного залу, то на «гальорці» лишилися хіба що програмки із розкладом форуму.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.