Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Тимошенко змінює курс «прориву»

Фото автора
Гучно проанонсований форум під орудою Юлії Тимошенко обернувся демонстрацією модних слів і трендів і значною мірою нагадував її програму 10-річної давнини

Реклама «Нового курсу України» за останні кілька тижнів встигла заполонити реальні і віртуальні рекламні площі. Юлія Тимошенко дивилася на потенційний електорат, мов Дядько Сем з американських  плакатів. І закликала прийти всіх і кожного 15 червня до будівлі КиївЕкспоПлази.

 

В обумовлений день паркову біля експоцентру заповнили дорогі й не дуже авто. Тут же, просто неба, реєстрували гостей і учасників заходу. А біля входу в один з корпусів збиралися люди з бейджами «Новий курс України». Хоч до старту заходу лишалося кілька годин, симпатики Тимошенко вже починали займати відведені для них місця.

 

 

Інтер’єр будівлі зсередини викликав стійкі асоціації з фільмами про американські вибори: багато власних телекамер, дорога техніка, окремий «гостьовий» майданчик для розмов перед стартом форуму і в перервах між панелями. А ще кава, чай, акуратні столики з білими скатертинами і так само акуратні офіціанти поруч. Також була окрема зала для виступів, яка вміщала кілька сотень людей. За спинами останніх, до всього, було табло з таймером, який мав би регламентувати виступи. Вступне слово (воно ж – презентація Нового курсу) мала виголошувати Юлія Володимирівна. Для цього їй відвели 80 хвилин. На двох великих екранах показували відеопривітання генерального секретаря Європейської народної партії Антоніо Лопеса-Істуріса. Він говорив про складний час для України та критичну необхідність боротьби з корупцією.

 

Читайте також: Готуючись до найцікавішого

 

«Це не партійний з’їзд і не передвиборча агітація. Ми зібралися для того, аби розробити новий курс розвитку для України. Я не закликаю вас вступати до своєї партії. Хоча, якщо у когось виникне таке бажання – документи й печатка у нас є», – почала вступне слово Тимошенко.

 

Загалом виступ зайняв понад дві години. Учасників форуму, які пробували під час спічу залишити залу для виступів, не випускала охорона.  За цей час Тимошенко встигла трохи розповісти про сучасні світові тренди, згадала війну і ветеранів, мало говорила про зубожіння(її улюблений «тег»). Можна говорити про те, що лідерка «Батьківщини» взяла на озброєння нову, поки що незвичну для загалу риторику. Що ж до презентації програми – радше анонсувалась її розробка, аніж остаточний, виписаний на чистовик варіант. Тимошенко закликала учасників зібрання «об’єднати інтелект нації», аби вирішити проблеми в Україні. Для цього вона запропонувала наступний план.

 

 

«За підсумками Форуму пропоную створити чотири платформи, які об‘єднають найсильніших інтелектуалів України, представників професійних кіл, громадянського суспільства, різних політичних команд», – заявила Тимошенко.

 

Перша платформа, за її словами, «вироблятиме твердий шлях до миру в Україні». Інтелектуали, які зберуться на цій платформі, мають вирішити, як «вийти зі стану війни», відбудувати Донбас після окупації і захистити ветеранів.

 

Читайте також: Багатство надскладного вибору

 

Друга платформа буде займатися проблемою нового суспільного договору (йдеться про інститут установчої влади і розробку нової Конституції).

 

Третя платформа має взятися за розвиток економічної системи країни. А четверта займатиметься створенням «гармонійної екосистеми людини». В це поняття лідер партії вкладає приблизно наступне: «Все, що оточує людину і все, що потрібно українцям, для того, щоб почувати себе стабільно та щасливо».

 

 

Також час від часу вона апелювала до «Нового курсу» Франкліна Делано Рузвельта – плану, за яким 32-й президент Сполучених Штатів виводив країну з економічної кризи. А ще Тимошенко безапеляційно заявила: Україна має вступити в Євросоюз та НАТО. Втім, яким саме чином це зробити – не уточнювала. Згадала Тимошенко й проблему міграції українців та нову індустріалізацію.

 

«Українці їдуть з країни. Беруть навіть домашніх тварин і їдуть туди, де знаходять місце для життя… Нам потрібна індустріалізація 4.0. Якщо ми не встигнемо за розвитком світу, відстанемо від нього на сотні років. Бо поки світ будує міста на іт-принтерах(вочевидь йшлося про 3d – Ред.) , ми будуємо магазини для цукерок», – говорила Тимошенко.

 

Читайте також: Хештег #американці. По що українські політики їздять до Вашингтона

 

В той же час, вона обережно згадала Донбас і Крим. Так, на її думку, допомогти в деокупації частини України мають миротворці ООН. А нинішня війна, за її словами, «ширма для заробітку кількох людей».

 

 

«Мир потрібен Україні як повітря. Війна перетворилася в ширму для прикриття корумпованої, безглуздої політики влади, у найбільший заробіток для декількох людей. Це те, що сьогодні стримує мирний  процес і на дає можливості вести реальні переговори. Я твердо знаю, як і з ким вести переговори про мир. Мені не завадять чиїсь бізнес-проекти, які робляться на крові, не завадять жодні кулуарні домовленості, які сьогодні ведуться», – заявила Тимошенко.

 

Корупцію ж в Україні, на її думку, може допомогти побороти технологія блокчейн, а якщо малі й середні підприємці, аграрії, податківці, фінансисти і вчені зберуться разом – то зможуть побудувати «новий Сінгапур». Із великим ВВП і просунутими технологіями. Знову ж таки, без особливої конкретики.

 

Читайте також: Рейтинг поплутав

 

Якщо ж підсумувати результати виступу, то майбутній «Новий курс України», який, щоправда, більше нагадує президентську програму, можна звести до кількох тез. Тож, основними завданнями для «Курсу» стануть: боротьба з корупцією та бідністю; Індустралізація 4.0 та новітні технології; створення нової Конституції самими українцями за допомогою Конституанти (так називається орган установчої влади, не передбачений українським законодавством, для розробки й ухвалення Основного закону); створення незалежних від влади судів і «системи справжнього правосуддя»; повернення окупованих територій; посилення ролі суспільства в житті країни; надання права законодавчої ініціативи громадянам; побудова парламентської республіки (але канцлерського типу). Власне, така риторика є дещо відмінною від уже звичних заяв про «зубожіння нації» і «тарифний геноцид».

 

 

Втім, тут є одне «але». Частині цих тез, які озвучувала Тимошенко, уже понад 10 років. У далекому 2007-му вони були виписані у передвиборчій програмі партії Блоку Юлії Тимошенко «Український прорив». Очікувано, вона була доволі популістичною(якщо не сказати фантастичною) і не була реалізована. Наприклад, в програмі 11-річної давності звучали пропозиції створення… нової Конституції, створення «системи справжнього правосуддя», подолання корупції (і бідності), реформа оподаткування і підтримка аграрної інфраструктури. Ще там були пропозиції контрактної армії, медичної реформи, розвиток системи іпотеки, зменшення енергозалежності та розвиток транзитного потенціалу.

 

Читайте також: Чи має Україна ознаки failed state

 

Якщо ж порівнювати ці дві програми, можна побачити кілька зовнішніх відмінностей. Наприклад, цього разу «Український прорив», чи то «Новий український курс» не презентували як остаточно оформлену програму для покращення життя в країні. Мова йшла про «розробку стратегії», напрацювання і можливе впровадження її в життя. Другий момент – слідування за сучасними трендами. Блокчейн, новітня індустріалізація, інформаційні технології і побудова «нового Сінгапуру». Можна стверджувати, що ця риторика націлена на інтелектуалів, які досі могли не визначатися із власним вибором на президентських перегонах. Особливо зважаючи на соціологічні опитування і великий процент невизначених.

 

 

Вдало був обраний і час для риторики: до старту передвиборної кампанії лишається кілька місяців, за які можна спробувати зробити щось нове. І оцінити реакцію потенційного електорату. Ризиків не так і багато. В разі успіху нову риторику можна буде брати на озброєння. У разі провалу – повернутися до вже звичних тез про «зубожіння», тарифи і ринок землі. Оцінити результати нових тез можна буде вже у вересні. Принаймні на цей час Тимошенко запропонувала провести аналогічний форум.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.