Політика

  ▪   Андрій Голуб

Семеро друзів Труханова. Що саме інкримінують меру Одеси

Макет "Європейської міськради" Одеси
Міського голову Одеси Геннадія Труханова відпустили на поруки. Як це відбулося, у чому саме його підозрюють та хто ще фігурує у цій справі?

Приміщення Солом’янського райсуду столиці переповнене людьми. Дехто не зміг потрапити всередину та змушений чекати щастя у коридорі. Щастя наступає у двох випадках: або хтось не витримує та звільняє місце, або, що значно рідше, якийсь телеканал забирає свого оператора, який уже відзняв достатньо. Суд на Вознесенському узвозі скоро стане легендарним – тут обирали запобіжні заходи екс-очільнику ДФС Романові Насірову та екс-народному депутату Миколі Мартиненку. Обидві події збирали аншлаг серед журналістів. Тепер із того ж приводу та з аналогічним аншлагом до суду завітав нинішній мер Одеси Геннадій Труханов.

Чимала частка глядачів не надто уважно спостерігає за перипетіями процесу, віддаючи перевагу спілкуванню в соціальних мережах. Один із таких – чоловік середнього віку у флісовій куртці. Він жваво переписується у Viber, особливо не приховуючи екран смартфона від оточуючих.

«Ну что там в суде?»

«Шеф какой-то грустный. Через журналюг пробиться не могу».

«Ему сейчас несладко, но держится молодцом. А что депутаты?»

«Голубов – озадачен, Пресмана не вижу».

«Он в зале, я трансляцию смотрю»

Ім’я абонента, який «дивиться трансляцію», доволі відоме в Одесі. Ця особа свого часу стояла біля витоків партії одеського мера «Довіряй ділам». Також її імя кілька разів лунатиме під час доповіді прокурора в суді, щоправда не серед підозрюваних по справі. У будь-якому випадку стає очевидно, що «шеф» - це Труханов, а інтерес до настрою депутатів – не випадковий.

День для них закінчиться по-різному. Труханову точно нічого сумувати, а от нардеп Дмитро Голубов отримав додаткову порцію турбот на свої плечі вже у прямому сенсі слова.

Читайте також: Заочне розслідування пррти Януковича


У чому підозрюють мера Одеси

У 2016-му році міськрада Одеси зайнялася проектом, який у ЗМІ майже одразу дістав назву «європейська мерія». Ідея полягала в тому, щоб зосередити усі структурні відділи міськради в одному місці для зручності громадян. З такою метою 19 жовтня того ж року депутати вирішили придбати у власність міста адміністративну будівлю збанкрутілого заводу «Краян», який за радянських часів займався виробництвом вантажних кранів. Окрім іншого, за планами міської влади, перенесення державних установ мало надати новий імпульс депресивній території колишнього заводу, яка нині перетворилася в руїни. За купівлю будівлі у приватного власника проголосували 47 з 53 депутатів міськради, проти висловився лише один.

«Може з посвідченням прокурора і легко довідку отримати, але прості люди займають черги о 2-3-ій годині ночі для того, щоб змінити паспорт або вклеїти фотографію. Це питання треба було вирішити терміново. Одеса була на межі соціального вибуху – черги, скандали…» - Геннадій Труханов не скупиться на описи картин бюрократичного пекла в Одесі під час своєї промови у суді 15 лютого. Левову її частку він присвячує саме актуальності питання нового приміщення «європейської мерії» у місті.

Мер часто посторює слова «децентралізація», «євроінтеграція» і навіть згадує документ під назвою «Стратегія-2020». Вочевидь,  йдеться про стратегію сталого розвитку президента Петра Порошенка, про яку той часто згадував на початку свого перебування на посаді.

«$200-250 за квадратний метр – ви кращої ціни сьогодні в Одесі не знайдете», - це Труханов вже пояснює привабливість ціни, яку сплатили за вирішення проблем містян по-європейськи.

Звісно ж, детективи НАБУ затримали Труханова не за ідею створити Центр адміністративних послуг у місті. А от щодо вартості, яку за це сплатили з міського бюджету, думки сторін розходяться.

Будівлю заводу «Краян» придбали за 185 млн грн коштів міського бюджету. Однак лише на початку 2016-го року цю ж будівлю на аукціоні під час ліквідації держпідприємства придбала приватна компанія лише за 11,5 млн грн. На думку слідства відбувалася попередня змова з метою заволодіння коштами міського бюджету.

За словами прокурора САП Максима Кравченка у суді, оборудку спланували та провели лише за кілька місяців. У 2016-му році дохідна частина міського бюджету Одеси перевищила заплановане на понад 200 млн грн. Відповідно, ці кошти не передбачили у витратах під час ухвалення бюджету. Тоді нібито й виникла ідея привласнити ці кошти. Це вирішили зробити шляхом придбання дорогого майна. Для цього й використали розпорядження Кабміну про створення так званих «прозорих офісів». Надалі упродовж кількох місяців під рішення придбати адмінбудівлю за завищеною вартістю збирають всі необхідні дозволи та позитивні рекомендації.

Труханов, на думку слідства, був «локомотивом злочинного умислу». Словосполучення «організатор злочинної групи» в промові прокурора не пролунало. Саме міський голова нібито забезпечив підготовку необхідних документів для введення в оману депутатів міськради, які проголосували не розібравшись у справі. Останній пункт – достатньо важливий. Річ у тому, що згідно матеріалів клопотання прокуратури, підозра Труханову багато в чому ґрунтується на свідченнях самих депутатів міськради.

«Я коротко скажу, що допитані депутати, а це практично всі депутати, казали, що аби до їхнього відома довели, що приміщення перебуває у вкрай плачевному стані, якби повідомили, що воно потребує як мінімум такої ж суми, що і на його придбання, для приведення у робочий стан, то ніхто б за нього не голосував і не давав згоди на придбання», - зазначає прокурор Кравченко.

Труханов у своїй промові акцентуватиме на тому, що частина депутатів перебувають в опозиції до нього. У будь-якому разі хвилюватися за збереження влади в Одесі меру не варто. Навіть у випадку його відсторонення, що припустити доволі важко, обов'язки мера виконуватиме секретар міськради. Цю посаду нині займає висуванець БПП Олексій Потапський, однак інформації про будь-які його конфлікти з чинним міським головою немає. Окрім того, фракція Труханова "Довіряй ділам" має у міськраді найбільший склад і фактичну "золоту акцію".

Адвокати мера, у свою чергу, акцентують на тому, що саме його затримання було незаконним, адже Труханов не збирався переховуватися і повернувся в Україну за день до кінця свого відрядження, коли дізнався про висунуту підозру. Вони збираються оскаржувати затримання в ЄСПЛ.

Читайте також: Звільнити Насірова


Кого ще підозрюють у цій справі

Разом із Трухановим фігурантами справи є ще семеро осіб, п’ятьом із яких винесено підозру та подане клопотання про обрання запобіжного заходу. Ще двоє нині перебувають поза межами України.

Водночас слідство заявляє про ще низку «досі невстановлених учасників злочину». Обставини судових засідань з обрання запобіжних заходів можливим посібникам Труханова дозволяють розкрити певні важливі деталі справи.

Зокрема, це можна зробити на прикладі Петра Загодіренка, директора ТОВ «Девелопмент Еліт», справу якого почали слухати ще ввечері 14 лютого.

«Девелопмент Еліт» - це структура, на балансі якої й перебувало приміщення колишнього заводу «Краян» напередодні угоди з міськрадою. Власне, саме на рахунки цієї компанії перерахували 185 млн грн коштів бюджету. Ще одна компанія, яка фігурує у справі – британська «Велтон груп», керівником якої є інший підозрюваний Кравченко. Остання була безпосередньо пов’язана з «Девелопмент Еліт».

Адвокати Загодіренка на самому початку слухань заявили, що йдеться не про 185 млн грн, а тільки про 90 млн грн збитків. Цей нюанс дуже важливий.

Річ у тому, що адвокати підозрюваного посилаються на результати експертизи, проведеної самим НАБУ. Вона дійсно показала, що перевищення суми під час купівлі-продажу склало за різною методикою обчислення від 30 до 90 млн грн, але і це ще не кінець. Розслідування справи розпочалося у 2016-му році. Як кажуть адвокати Загодіренка, одразу після проведення експертизи, «Девелопмент еліт» спробувала повернути вказані 90 млн грн державі. Однак у НАБУ заарештували рахунки. Солом’янський райсуд скасував арешт, однак одразу після цього було призначено перевірку Держфінмоніторингу, яка досі триває. На цей час рахунки заблоковані. На думку адвокатів Загодіренка, це роблять виключно з метою унеможливлення відшкодування збитків.

У цій історії й криється підхід обвинувачення й захисту до справи. За словами прокурора САП Валентина Мусіяки, їхня версія полягає у тому, що будівля заводу «Краян» виступала просто зручним об’єктом для заволодіння 185 млн грн. На думку ж захисту Загодіренка, йдеться щонайбільше про неправильну оцінку суми угоди, а різницю готові відшкодувати.

Неважко побачити, що залежно від того, яку версію прийняти за основну, змінюється й коло підозрюваних.

Окрім Кравченка і Загодіренка, у справі фігурують також оцінювач компанії «Брокбізнесконсалт» Галина Богданова, яка й проводила експертну оцінку вартості об’єкта, а також низка чиновників Одеської мерії: заступник Труханова Павло Вугельман, диерктор Департаменту комунальної власності Одеської міськради Олексій Спектор, його заступник Володимир Родіонов та голова комісії міськради з питань комунальної власності Василь Шкрябай.

Усі ці особи так чи інакше мали прямий стосунок до купівлі будівлі «Краяна» або отримували гроші після угоди. Комісії перевіряли будівлі та видавали довідки, оцінювач неякісно виконала свою роботу. Цікаво, що Спектор і Шкрябай нині взагалі перебувають за межами України. За інформацією слідства, вони у Таїланді.

Якщо йдеться виключно про перевищення суми угоди, то той, хто точно не має до цього стосунку – Труханов. Він просто виніс на голосування підготовлене іншими чиновниками рішення. Мера Одесри можна притягнути до справи лише тоді, коли доведено, що мова не в конкретній угоді та формальностях. Потрібно довести, що саму ідею «європейського офісу» від початку використали для відчудження коштів, а будівля заводу «Краян» лише стала вдалим приводом, який міг бути й іншим.

Чи вдасться це зробити, поки що сказати важко. Залежить від того, які ще докази не були представлені у суді. Наразі результат не надто вдалий для слідства. Зокрема, Загодіренка взяли під варту з альтернативою застави як того й вимагала САП. Натомість Труханова випустили на поруки нардепа від БПП Дмитра Голубова (нардеп «Відродження» Олександр Пресман, хоча й перебував у залі засідань, але про поруки не клопотав). Незважаючи на обурення, яке викликало у суспільстві останнє рішення, сказати, що суддя Максим Вишняк не мав підстав для нього, - доволі складно.

Так само у суді не пролунало переконливих доказів подвійного громадянства Труханова. Прокурори САП лише послалися на інформацію з інтернету, коли заявляли про можливі ризики переховування мера Одеси від слідства. Жодних документів від офіційних органів Росії чи Греції (як колись у випадку з Насіровим) не продемонстрували. Сам Труханов наполягає, що іншого громадянства, окрім українського, у нього немає: "Я українець і пишаюся цим".

Читайте також: Чи плавиться фундамент Десятинної церкви?


Тітушки у суді

Ще одними з ключових дійових осіб у Солом’янському суді стали «молодики спортивної зовнішності». Вони зявилися у суді ще ввечері 14 лютого. Саме тоді мали почати слухання справи Труханова. Однак цього не відбулося.

За словами прокурорів САП, у НАБУ «не вистачило ресурсів», щоб доправити підозрюваного у будівлю суду. За деталями прокурори послали в НАБУ. У прес-службі НАБУ наступного дня кореспонденту Тижня відповіли, що краще уточнити деталі в САП.

Молодики, які зібралися групою на сходах між поверхами у Соломянському суді, ховали обличчя від камер і на запитання не відповідали.

У четвер їх побільшало. Водночас з’явилися і представники націоналістичних угруповань, зокрема, «Національного корпусу» та С14. Ближче до середини дня між групами почали відбуватися сутички як усередині будівлі суду, так і на подвір’ї. Кого представляли молодики у чорному так і лишилося невідомим. За інформацією Тижня, частина з них має стосунок до одного з відомих фанатських угруповань одеського «Чорноморця».

Пізніше під будівлею суду з'явилася ще одна група осіб, частина з яких мала шеврони «Донбас» і «Айдар». Тоді сталися найбільші сутички з правоохоронцями біля суду, під час яких було поранено одного правоохоронця з вогнепальної зброї. За даними поліції, підозрюваного у застосуванні зброї затримано. Загалом було затримано близько 30 активних учасників подій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.