Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Спецрозводка під Путіна

Перед приїздом російського прем’єра українські чиновники підривають зближення з ЄС

Україна веде переговори про приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану. Цю, без перебільшення, сенсаційну новину повідомила вчора газета «КоммерсантЪ-Украина». Тиждень спробував з’ясувати підноготну гучної заяви, яку вже заперечило Міністерство закордонних справ.

Наші спроби дають підстави говорити про чергову інформаційну спецоперацію, прив’язану до візиту глави уряду РФ Владіміра Путіна, який має відвідати Київ 12 квітня.

Звідки взялася сама новина? Почати слід із того, що вона, власне, не була новиною. Матеріал газети «КоммерсантЪ-Україна» являв собою не переказ офіційного повідомлення чи публікацію розслідування журналістів, а інтерв’ю чиновника з непростими функціями «уповноваженого Кабінету міністрів з питань співпраці з Росією та державами-учасницями СНД, Євразійським економічним спвітовариством (ЄврАзЕС – Ред.) та іншими регіональними об’єднаннями».

Ім’я чиновника – Валерій Мунтіян, екс-заступник міністра економіки в урядах Азарова та Тимошенко.

Найцікавіше в тому, що сам Мунтіян сенсації про вступ України до Митного союзу… не озвучує. Але це не заважає журналістам шанованого видання, яке належить російському видавничому дому «КоммерсантЪ», у своїй підводці до матеріалу безапеляційно заявити: «Попри застереження Євросоюзу, Київ почав консультації про можливий вступ до Митного союзу з Білорусією, Казахстаном та Росією».

Ніде в самому інтерв’ю не дається більше жодних подробиць. Коли ці переговори почалися? Хто їх проводить? Відповідей нема.  

Єдина фраза пана Мунтіяна, яку можна трактувати як визнання факту таких переговорів, звучить так: «У Мінекономрозвитку вже прорахували ціну питання <…>.Митний союз готовий вести переговори щодо зниження своїх ставок, зараз із цього питання і щодо компенсацій ведуться консультації експертних груп».

І все. Хто й коли вповноважив зазначені групи – лишається таємницею. На що саме їх вповноважено – теж. Врешті, неясно навіть, із ким конкретно ці переговори ведуться – якщо вони ведуться взагалі.

Український чиновник у розмові з російсько-українською газетою активно доводить, що в ЄС Україні ловити в принципі нічого. «Євросоюз зараз «сиплеться», він вийшов за порогові значення усіх своїх показників», - переконує пан Мунтіян. І заявляє, що приєднання України до зони вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС нібито призведе до падіння економіки, тоді як вступ до Митного союзу «сумарно дасть 0,95 приросту ВВП».    

До того ж, розповідає уповноважений, у випадку вступу України до Митного союзу Київ вимагатиме від Москви не більше не менше, як зниження ціни на газ до внутрішньоросійського рівня, зняття експортного мита на нафту й багатьох інших приємних речей, що коштуватимуть російському бюджету мільярди й мільярди доларів на рік. І нібито з боку росіян є згода «розглядати» цю справу.

Важко не замислитись над простим запитанням: якщо без Митного союзу Україні просто-таки не жити, то з якої радості росіяни за наш вступ туди ще й платитимуть?

Справжній сенс усієї цієї димової завіси можна знайти, якщо згадати, що взагалі-то Мунтіян говорив з журналістами також і про створення ЗВТ в рамках СНД. Нагадаємо, ця ЗВТ теоретично мала би працювати ще з 1994 року. Але Росія відмовляється ратифікувати відповідні угоди, бо боїться саме того, що їй доведеться продавати членам ЗВТ енергоносії за своїми внутрішніми цінами.

Валерій Мунтіян каже, що ЗВТ з ЄС Україні не горить, а от ЗВТ в СНД украй необхідна, причому має стати лише першим кроком на шляху вступу України до ЄврАзЕС, а далі – до Митного союзу. Але, прочитавши інтерв’ю, легко помітити, що це – не офіційна позиція України, а особиста думка чиновника.

«На мою думку, рішення про інтеграцію до Митного союзу необхідно приймати вже в першій половині цього року», - вважає Мунтіян. При цьому сам же він у цьому ж інтерв’ю говорить, що таке рішення реалізувати, по суті, не можна, поки не буде прийнято відповідне рішення Конституційного суду України (Основний Закон та прийнятий з подачі Віктора Януковича Закон про основи внутрішньої та зовнішньої політики забороняють передачу українського суверенітету будь-яким міждержавним органам – Авт.). А також – поки не будуть проведені переговори з усіма до єдиної країнами-членами СОТ.

Цілком очевидно, що за три місяці реалізувати всі ці заяви неможливо. А от підготувати ними грунт до візиту Путіна, який приїде до Києва 12 квітня – цілком.

Саме Путін після засідання Міждержради ЄврАзЕС в середині березня заявив: «Якщо Україна створить зону вільної торгівлі з ЄС і змушена буде поступитись за багатиьма позиціями… вона, звісно, буде розраховувати на те, що ці товари підуть на російський ринок. Ми будемо змушені почати вибудовувати кордон, інакше нас завалять цим товаром».

Як може зона вільної торгівлі не розширити, а, навпаки, звузити український експорт до Європи, незрозуміло. Тим часом російський прем’єр додав: «А вести переговори з ЄС в рамках єдиного економічного простору або Митного союзу – це зовсім інша справа. І позиції інші, набагато виграшніші».

Не можна не замилуватись тим, як російський нацлідер вболіває за братню державу. Одразу видно – людина тільки й думає, як би зробити українській економіці краще. Щоправда, анонімні російські чиновники чомусь змальовують ситуацію   російським же ЗМІ зовсім в інших тонах. Вони стверджують: щоб зірвати зближення України з ЄС, Кремль готовий шантажувати Київ «на всіх фронтах», аж до блокування переговорів щодо морського кордону.

Показово, що ця інформація з’явилась у російських ЗМІ безпосередньо перед початком чергового раунду переговорів Україна – ЄС, що стартував 4 квітня. І це – ще одна можлива причина для появи сенсаційного інтерв’ю Мунтіяна.

До речі, куратором переговорів з ЄС, відповідальним за їхній успіх особисто перед Януковичем, є віце-прем’єр Андрій Клюєв. Навряд чи він із захватом сприйняв «одкровення» свого підлеглого.  .

Протягом дня після виходу матеріалу сказане в ньому двічі заперечили в МЗС. Спочатку на прохання журналіста газети KyivPost заяви Мунтіяна прокоментував голова депуратаменту інформаційної політики Олег Волошин, який заявив, що ніяких переговорів про вступ до Митного союзу Київ не веде. Потім про відданість України євроінтеграцційному курсу журналістам заявив і заступник міністра Павло Клімкін. Він же наголосив, що переговори щодо ЗВТ з ЄС мають усі шанси успішно завершитись вже цьогоріч.

Але очевидно, що виступи на кшталт інтерв’ю урядового уповноваженого по «дружбі» з Росією ці переговори ажніяк не пришвидшують. Що багато говорить про справжню монолітність владної «команди професіоналів».

Точніше, професіоналізм тут якраз помітний – тільки не наших урядовців, а сусідських фахівців із зовсім іншого відомства. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.