Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Чистки на Банковій

За реформами структури Адміністрації президента та РНБО стоїть бажання прибрати «непотрібних» владі людей

Після довгих обіцянок в рамках адмінреформи зайнятися не лише реорганізацією Кабміну, а й апаратом Адміністрації президента та Ради нацбезпеки і оборони, Віктор Янукович нарешті перейшов до реалізації обіцяного.

Так, відповідно до указу президента у голови його Адміністрації тепер буде один перший заступник і два заступники (раніше він мав дев’ять заступників). Перший заступник буде відповідати за зв'язки з Кабінетом Міністрів і займатися економічною політикою, один із заступників займатися питаннями територій, а інший - питаннями апарату.

Крім цього, у структурі інституції створено й реорганізовано кілька головних управлінь: головне управління з економічної і соціальної політики реорганізовано в управління з економічної політики й впровадження економічних реформ і управління з питань реформування соціальної сфери; управління зі зв'язків з Кабміном і Верховною Радою розділено на два окремі. Крім того, створено головне управління з конституційно-правової модернізації, управління з питань європейської інтеграції та управління, що відповідатиме за забезпечення доступу до публічної інформації.

Своїм указом президент вніс зміни й у структуру РНБО. Замість раніше існуючих дев’яти  департаментів у структурі органу створять три управління: експертно-аналітичного забезпечення, координаційної й адміністративної роботи та організаційного забезпечення. Також буде створено відділ забезпечення доступу до публічної інформації.Із семи заступників секретаря РНБО залишиться троє.

Політичні інсайдери припускають, що скорочення на Банковій пов’язані не стільки з адмінреформою, скільки з бажанням прибрати певних осіб або принаймні зменшити їхній вплив на роботу установи. Інакше президент разом із скороченням заступників не збільшував би граничну чисельність її працівників на 90 штатних одиниць (з 424 до 514).

«Це намагання Сергія Льовочкіна перекроїти структуру Адміністрації під свої потреби і позбутись багатьох нав’язаних йому чиновників, бо склад заступників не відображає політичних амбіцій Льовочкіна. Ці зміни були розроблені і підсунуті президенту під соусом адмінреформи, яку мають позитивно сприйняти у суспільстві» - вважає Тарас Березовець, директор компанії персонального та стратегічного консалтингу Berta Communications.

За словами джерел, близьких до Адміністрації президента, із посадою заступника доведеться розпрощатися Ганні Герман, вплив якої на президента Льовочкін намагається обмежити вже давно. Саме креатурою Льовочкіна називають нового прес-секретаря Януковича Дарку Чепак, яка за планом очільника АП мала перебрати на себе функції головного ретранслятора позиції президента, які раніше виконувала Герман.  Тепер максимум, на що може розраховувати Ганна Миколаївна – посада голови управління АП, а можливо і взагалі залишиться без посади.

Доведеться розпрощатися із кріслами заступників Льовочкіна ЮріюЛадному(бувзаступником із питань протоколу та церемоніалу) та Андрію Гончаруку, який відповідав за міжнародний напрямок. Першому, за інформацією джерел, дістанеться посада радника президента, керівника головного управління державного протоколу та церемоніалу, а другому – посада радника президента, керівника головного управління з питань міжнародних відносин.

Нещодавно призначеній на посаду заступника голови АП Марині Ставнійчук доведеться задовольнитись більш скромною посадою радника президента, керівника управління з питань конституційно-правової модернізації. На неї буде покладено обов’язок покращення іміджу чинної влади на Заході.

Крісло заступника може залишити Олег Рафальський, який відповідав за документальне забезпечення. Вочевидь пожертвують і Андрієм Портновим. Своє головне завдання  - проведення судової реформи – він уже виконав. Тому на знак подяки за службу замість крісла заступника голови АП із проведення судової реформи він може отримати посаду радника президента, керівника управління з питань судоустрою.

Найбільше шансів зберігти крісло має Ірина Акімова, яка є публічною правою рукою Януковича в просуванні економічних реформ і зв’язковий із західними експертами та аналітиками. Додатковий аргумент для президента залишити Акімову, яку вважають близькою до Рената Ахметова, – збереження балансу сил та інтересів між різними групами впливу всередині владної команди. Аналітики припускають, що посаду збереже і креатура Льовочкіна Олена Лукаш, на яка нині відповідає за нормативну діяльність і підготовку указів. Шанс залишитись має також Станіслав Скубашевський.

З Радою нацбезпеки ситуація набагато простіша. Цей орган давно вже втратив роль серйозного політичного гравця, хоча він і наділений широкими повноваженнями, які за бажання можна використати задля створення серйозної противаги, як Кабміну, так і відомству Льовочкіна. Натомість протягом останнього року Рада нацбезпеки виконувала функцію притулку для представників владної команди, яких звільняли з інших посад.

Наділена повноваженнями координувати та контролювати діяльність органів виконавчої влади у сфері нацбезпеки та оборони, РНБО під керівництвом амбітного секретаря лише кілька разів за свою історію намагалася перебрати на себе роль однієї із ключових ланок владної системи. Як стверджують джерела, секретар РНБО Раїса Богатирьова давно знаходиться у конфлікті з президентом, і свою посаду вона зберігає лише в обмін на нинішню пасивність Ради нацбезпеки.

Завдяки ж скороченням в рамках адмінреформи з РНБО нарешті зможуть звільнити заступників її секретаря, які чинній владі залишилися у спадок від Віктора Ющенка. Так, посади можуть втратити Степан Гавриш, Павло Ігнатено, Сергій Парашин, Ігор Яцук.Може не пощастити і екс-віце-прем’єру Володимиру Сівковичу (його вважають наближеним до першого віце-прем’єр-міністра  Андрія Клюєва), який опинилися у відомстві Богатирьової стараннями Сергія Льовочкіна.

Шанси зберегти посаду заступника Богатирьової має екс-генпрокурор Олександр Медведько.

Аналітики ж припускають, що Льовочкін зробить все можливе аби максимально мінімізувати вплив РНБО або підпорядкувати її собі, щоб раптом не виникло конкурента його відомству. Подейкують, що можливе включення апарату РНБО в апарат Адміністрації президента чи їхнє поєднання. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.