Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Держзрада Януковича. Перший свідок і самовідвід адвоката

Цього тижня Оболонський районний суд таки зрушив з мертвої точки у справі про державну зраду колишнього президента Віктора Януковича. Втім, розгін взяти не вдалося – після виступу першого свідка адвокат підсудного вирішив взяти відвід.

Темп судового розгляду у справі про державну зраду Януковича важко назвати високим. Етап підготовчих засідань затягнувся, згодом же, коли прокурори почали читати обвинувальний акт, захисники президента-утікача раптово вийшли зі справи. Нібито сам Віктор Федорович відмовився від їх послуг. Оболонський районний суд був вимушений брати перерву, аби дочекатися призначення державного адвоката. І хоч система впоралася із цим доволі швидко, обравши Віталія Мешечка захисником інтересів підсудного, провадження пробуксовувало. Попри те, що сам епізод, інкримінований Януковичу, не такий складний для слідства, як, наприклад, розстріли на Інститутській 20 лютого 2014-го, обсяг матеріалів справи був доволі відчутним. Тож пан Мешечек попросив дати йому час, аби розібратися із кількома томами провадження. Суд погодився дати йому на це три тижні, однак, здається, новопризначений адвокат не встигав, тож судові засідання доводилося переносити. Врешті, 15 серпня, фактично через місяць після призначення державного адвоката, в залі судових засідань почалася робота.

На годиннику майже 14-та – скоро Оболонський суд має почати допит першого свідка у справі- Юрія Сергєєва, колишнього постійного представника України в Організації Об'єднаних Націй. Журналісти, зібравшись під входом, очікують на коментарі дипломата, який от-от маж з'явитися. З-за рогу будівлі виходить група чоловіків. У центрі – Сергеєв. Поряд із ним прокурори та охорона. Вони швидко проходять повз телекамери і підіймаються сходами до зали суду. Засідання починається із затримкою. Без вступних слів, Дев'ятко просить Сергєєва надати свідчення у справі. Дипломат підходить до кафедри і починає розповідь.

Власне, свідчення Сергєєва були важливими, однак не варто було очікувати від них чогось екстраординарного. Колишній представник України в ООН говорив про події, пов'язані з анексією Криму та роль листа Віктора Януковича до Владіміра Путіна з проханням ввести війська на територію України. Однак, під час допиту прозвучало кілька важливих деталей.

Читайте також: Суд над Януковичем: протести захисту і трильйон гривень в обвинувальному акті

Деталь перша: лист президента-утікача в ООН побачили лише 3-го березня і аж ніяк не раніше (як відомо, він датований нібито 1 березня 2014-го). Деталь друга: це звернення отримало статус офіційного документа. І, за словами Сергєєва, саме воно дозволяло Росії спробувати легітимізувати свої дії в Криму і відхреститися від звинувачень в агресії щодо іншої країни.

"3-го березня Росія скликала Радбез і сформувала порядок денний. Під час цього засідання постпред Росії в ООН Віталій Чуркін розповідав про "бендерівців, які хочуть атакувати Крим" і загрожують російськомовному населенню. Тому, на думку Чуркіна, дії росіян на півострові були законні. А далі він (Чуркін – ред.) дістав листа. І почав його цитувати. Це було звернення Януковича. До того ж, йому надали офіційного статусу, лист був поширений серед членів Радбезу як офіційний документ. Було багато питань щодо його справжності. Що я можу на це сказати: лист бачили всі. Він не був підробкою. Про це зазначали й мої колеги. Так, представник Франції Жерар Аро сказав журналістам  того дня: "Документ не фальшивий. Фальшивий президент", – говорив Сергєєв.

Окрім того він розповів, що 1 березня, в день, коли в Росії Рада Федерацій давала дозвіл Путіну на використання військ за межами РФ, в Радбезі також відбувалося засідання, під час якого Чуркінозвучував тези про "загрози росіянам та російськомовним" на території Автономної республіки Крим. Для підкріплення цих тез, за словами Сергєєва, російський представник використовував інше звернення – від самопроголошеного "прем'єра Криму" Сергія Аксьонова. Він також нібито просив РФ про допомогу. Однак члени Радбезу, зазначив Сергєєв, не підтримали такого листа, оскільки Аксьонов не міг звертатися з офіційним зверненням до президента іншої країни з проханням про військове втручання абощо. І тоді з'явився лист Януковича.

"Для нас було питання, як ставитися до цього звернення. Для нас (України – ред.) він не мав юридичної сили, однак Росія використовувала цей лист для пояснення своєї позиції в Радбезі. Я ж  спростовував тезу про те, що Янукович є президентом і має право на такі звернення", - сказав Сергеєв.

Що також важливо – 3 березня 2014-го Чуркін демонстрував фотокопію листа, на якому був підпис Януковича. Адвокат Мешечек спробував зачепитися за цю тезу і з'ясувати, чи впевнений Сергєєв у справжності документа і чи бачив він взагалі підпис колишнього президента. Адже під час досудового слідства у своїх показах Сергєєв начебто був не такий однозначний. Сергєєв зізнався, що фотокопію таки бачив здалеку, однак сумнівів у нього не виникало. Своє слово сказала й прокуратура.

Читайте також: «Легітимна» спроба впливу

"Хочу нагадати шановному захиснику, що під час суду важливими є ті свідчення, які свідок надає в залі судових засідань. І враховуються саме вони", – зазначив прокурор Руслан Кравченко.

Окрім всього, Сергеєв встиг розповісти і про джерела, з яких представництво України в ООН отримувало інформацію про події в Криму. Тут і райвідділки МВС, і колеги з інших країн із даними супутникового спостереження, і Міноборони, і незалежні журналісти, і прикордонники. Останні, зокрема, надавали інформацію про польоти російської авіації над півостровом. В тому числі і російських літаків, які, за словами Сергєєва, доставляли до півострова "зелених чоловічків".

Фактично, допит тривав більше години. Потім суддя Дев'ятко оголосив перерву до 17 серпня. Пан Сергєєв, як і перед початком засідання, в оточенні прокурорів і охорони, залишив приміщення суду. Коментарів журналістам, очікувано, не давав.

Приблизно в цей же час неподалік від входу до приміщення Оболонського райсуду адвокати Януковича, задіяні в інших справах, активно роздавали коментарі. Вони пояснили, що хотіли запросити Сергєєва на допит і вручити йому відповідні документи. На здивоване запитання, чи належить це до компетенції адвокатів ті відповіли просто: "Пан Сергеєв живе в Нью-Йорку і не часто буває в Україні. Ми ж хотіли запросити його до свого адвокатського об'єднання, аби дізнатися відому йому інформацію".

Яку саме, захисники колишнього президента не поспішали пояснювати.

"Його покази можуть бути важливими у ще трьох справах. Яких саме? Звертайтеся до нашого прес-центру, там пояснять, – говорили адвокати. Однак, після наполягань журналістів таки дещо озвучили, – Вони стосуються державного перевороту в Україні, замаху на життя Віктора Януковича і подій, пов'язаних із Майданом. Сергеєв же брав участь в антидержавних протестах! Ми намагалися вручити документи сьогодні, однак Сергеєв нас проігнорував", – скаржилися адвокати.

Неподалік роздавав коментаріпрокурор Кравченко. Точніше коментар. І доволі лаконічний.

"Свідченнями прокуратура задоволена, коментувати чи давати їм оцінку я не маю права, це може робити тільки суд. На наступному засіданні будемо досліджувати докази", – відчеканив прокурор і пішов геть.

"Почекайте, які докази, що маєте досліджувати?" – намагалися з'ясувати журналісти, однак питання так і лишилися висіти в повітрі.

Зрозуміти, що ж мав досліджувати Оболонський райсуд не вдалося і 17 серпня. Щойно почалося засідання, адвокат Віталій Мешечек оголосив самовідвід. Офіційна причина виявилася доволі банальною – справа доволі масштабна, тож забезпечити належний захист Януковичу Мешечек не може.

Читайте також: Під акомпанемент затримань: як пройшов звіт Луценка у Раді

"Дане провадження є доволі складним.Про це може свідчити те, що у процесі беруть участь два прокурори, а Януковича раніше захищала група адвокатів. У подальшому в справі мають допитувати свідків захисту, більшість з яких наразі перебуває на території Росії. Я займаюся адвокатською діяльністю, але не маю помічників. В той же час, законом про безоплатну правову допомогу не передбачене залучення інших адвокатів", - заявив Мешечек.

Прокурори виступили проти. На їхню думку, самовідвід слугує лише для затягування процесу.

"Під час ознайомлення із матеріалами справи захисник сказав, що компетентний і готовий брати участь у цьому провадженні. Тож прокуратура не бачить причин для задоволення судом відводу", – зауважив Кравченко.

Трійка суддів, порадившись хвилину, вирішила йти до нарадчої кімнати. Оскільки "клопотання не просте". Нарада затягнулася на годину. Однак, судді таки вирішили задовольнити прохання Мешечка.

"Участь захисника у таких провадженнях є обов’язковою. Водночас, захисник має право відмовитися від виконання своїх обов'язків, якщо мотивує своє рішення відсутністю кваліфікації", - зачитував суддя Дев'ятко.

"Суд вирішив прийняти відмову, оскільки захисник вказує на те, що не має здатності здійснювати захист з причин відсутності достатньої кваліфікації", - сказав суддя й наголосив, що дане рішення оскарженню не підлягає.

Попереду з'явився привид чергових переносів засідання для ознайомлення нового безоплатного адвоката з матеріалами справи. Щоправда, суд вирішив перестрахуватися. За словами Дев'ятка, державний регіональний центр із надання вторинної правової допомоги має призначити президенту-утікачу нового безоплатного адвоката і забезпечити його явку до суду 6 вересня. Додаткова вимога – новий захисник має з'явитися до суду завчасно і так само завчасно ознайомитися із матеріалами справи, аби були дотримані "розумні строки" розгляду провадження.

Щойно засідання завершилося, адвокат Мешечек зник із поля зору телекамер, хоч як вони намагалися його знайти. Прокурориж вкотре наголосили на затягуванні процесу. Власне, поки скидається на те, що захисники Януковича віднайшли можливість продовжувати тягнути час. Якщо раніше вони це робили за допомогою великої кількості клопотань та наполяганні на відеоконференціях із підсудним, то тепер в хід пішли самовідводи. Про реальні причини яких поки лишається лише здогадуватися. Однак точно можна сказати лише одне: цьогоріч вироку в справі про держзраду Януковича, як вже встигли розповісти окремі експерти, не буде. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.