Політика

  ▪   Єлизавета Гончарова

Колапс в прифронтовому Торецьку

Ще 12 травня 2017 року президент підписав указ про створення військово-цивільної адміністрації прифронтового Торецька. Більше, ніж два місяці місто юридично залишається без влади

У Торецьку і Краматорську Порошенко не визнають президентом, бо укази ігноруються, в нашому місті досі немає ВЦА!” - емоційно вигукує на своїй сторінці в Фейсбуці місцевий волонтер і керівник організації “Твоє нове місто” Володимир Єлець. Мешканці міста обурені таким затягуванням справи: нормальне життя в місті паралізоване вже довгий час. Більше півроку в Торецьку не можна було прийняти жодного рішення, яке залежить від місцевої влади через бойкот місцевих депутатів, багато з яких були прибічниками міського голови Володимира Слєпцова, який зараз перебуває під слідством за підозрою в сприянні сепаратизму. Тому активісти вимагали призначити ВЦА якомога скоріше, щоб місто не зазнало катастрофи в різних сферах життєдіяльності. Керівнику АТЦ при СБУ та голові Донецької ОДА доручено забезпечити створення військово-цивільної адміністрації. Указ набирав чинності з дня його опублікування,тому з того часу місцеві органи самоврядування, фактично, не мають юридичної сили. Такої халепи не було в Авдіївці, де на момент створення та реєстрації ВЦА, місцева влада мала повноваження. Після зміни в законодавстві Торецьк виявився заручником неповороткості виконавців указу президента: чекаючи нове керівництво, місто фактично залишається без представників, які повноваженні щось вирішувати. А зважаючи на виклики, що зараз має Торецьк, це призводить майже до паніки. 

Читайте також: Скандал у Торецьку

“Економіка буксує в усіх напрямках! Комунальне господарство міста знаходиться в жалюгідному стані. Довгий час городяни не отримують воду в достатній кількості. Графіки подачі води, що само по собі вже принизливо, урізані до мінімуму. Серед населення зростає обурення. Реальна загроза спалахів інфекційних захворювань”, - констатує своє бачення масштаби катастрофи Єлець.

Можливо, хтось звинуватить активістів в нагнітанні пристрастей. Але від кількості проблем, навіть якщо казати про звичайне, не прифронтове, місто, можна схопитися за голову. Через пошкодження під час обстрілів водогону, вже два тижні Торецьк отримує мінімальну кількість води. Щоб полагодити водогін необхідне підтвердження з боку бойовиків про припинення вогню. Отримати його не змогла жодна міжнародна організація, що надсилала своїх представників вищої ланки. Під час неймовірної спеки, що зараз панує на Донеччині, це має дуже негативні наслідки: люди отримують життєво необхідну вологу всього декілька годин в день, в деяких районах її маже не бачать, особливо на верхніх поверхах. Багато хто залишився без урожаю через відсутність можливості поливу. А це в містечку, де нещодавно спеціальна комісія несподівано знайшла порушення та закрила усі державні шахти, для багатьох — умова для виживання. Через те, що бюджет був по деяким статтям був прийнятий тільки на перші три місяці року, зараз немає фінансування: не виконуються функції комунальних підприємств, працівники змушені йти в безоплатну відпустку. На “мілині” сидить медицина та освіта. На місяці заморожені прийняття рішень щодо земельних питань, люди не можуть оформити опіку чи вирішити інші проблеми, що в компетенції місцевої влади. Додайте до цього постійні обстріли, яким майже кожного тижня піддається Торецьк та селища навколо — і картина катастрофи, що малюють активісти вже не здається такою вже й нереальною.

Читайте також: Вогонь, вода і мідні труби Торецька

На прикладі сусідів- Зайцівської ВЦА, що формується ще з 2016 року і досі не має потрібних повноважень, можна зрозуміти, що в Торецьку закінчення епопеї теж можна не чекати найближчим часом. Якщо процес створення ВЦА має тривати аж стільки довго, можливо, не треба було міняти букву закону, дозволивши місцевій владі в перехідний період здійснювати свої повноваження? Чи щось зробити з бюрократією, якій навіть головне слово - “військова”- не привід для пришвидшення? Бо те, що зараз діється в Торецьку, який на минулому тижні відсвяткував три роки з моменту визволення від бойовиків, поки що дає привід декому сумніватися, що це було на краще. І шкодувати про “крепкого хозяйственника», котрий, на справді, є причиною багатьох негараздів, з яких не може вибратися місто.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.