Політика

  ▪   Станіслав Козлюк

Ніч Насірова. Як затягували справу топ-чиновника

Попри те, що минуло 72 години для обрання запобіжного заходу екс-голові Державної фіскальної служби Роману Насірову, він продовжує залишатися у приміщенні Шевченківського суду, заблокований активістами.

«Рома! Виходь! Рома! Виходь!» – сміючись, скандують активісти під вікнами будівлі Шевченківського районного суду.

У вікнах на третьому поверсі світиться. Час від часу на сходах через вікно видно силуети людей. Втім, здається, колишній головний фіскал країни не поспішає виходити до активної громадськості. Його підміняють адвокати, час від часу зачитуючи чи то звернення, чи то прохання Насірова про прибуття голів Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Але ані Артем Ситник, ані Назар Холодницький не поспішають приїжджати. Тим паче, що на дворі вже глибока ніч.

- Так ви скажіть: Рома до нас вийде чи ні? – чути голос з натовпу.

- Пан Насіров згодом до вас вийде поспілкуватися, так, – переконують адвокати.

- Рома! Сідай! Рома! Сідай!, – скандують активісти.

Історія із судом почалася у суботу ввечері. Саме тоді Насірову намагалися обрати запобіжний захід. Адвокати впевнено походжали коридорами, у внутрішньому дворі стояла швидка з пацієнтом всередині. Але попри призначений час старту засідання – 19:00 – все дійство почалося приблизно о 21-й. Не встигли журналісти зайняти місця у черзі в коридорі, як поліція повідомила про анонімне замінування будівлі. Після тривалих суперечок правоохоронців з представниками ЗМІ, останні залишили будівлю. Приблизно в цей же час, як вдалося з’ясувати згодом, «хворого» заносили до зали засідань.

- А що там взагалі відбувається? – підозріло питає пожежник, який приїхав перевіряти повідомлення анонімного мінера.

- Та Насірова судять, запобіжний захід обирають, – стомлено відказує поліцейський, який стоїть на підходах до в’їзду у двір суду.

- Та який запобіжний захід… розстріляти разом із його командою і вся справа. Ні, вони людей мурижать, – зло відказує чоловік у пожежній касці, дістає ліхтарик і рушає в будівлю.

Читайте також: Суд у справі Насірова розпочався

Згодом до приміщення прибуває ще одна швидка. Виявляється, дружина чиновника звернулася по 103 із повідомленням, що її чоловікові стало гірше. Мовляв, медиків біля нього не достатньо, треба більше. Працівники швидкої потрапляють в приміщення до завершення перевірки на вибухові пристрої. За кількадесят хвилин всередину пускають і пресу. Журналісти й активісти у щільному натовпі пробираються до зали засідань. На сходах сидять медики.

- Скажіть, як там стан пана Насірова? – питаємо із щирою цікавістю

- Та… – махає рукою наймолодший з бригади швидкої

- Не можемо говорити, – каже другий

- Та в залі засідань є спеціально навчені люди, які вам розкажуть все, «як треба», – саркастично каже третій, – На «цирк» прямо і праворуч.

На підходах до судового кабінету не проштовхнутися. Телеоператори буквально висять одне на одному. В клітці на ношах лежить напівголий Насіров із заплющеними очима. Хворіє на серце. З’являється суддя Олександр Бобровник, засідання починається. Чиновник мало говорить, лише киває головою. Адвокати ж активно наполягають на незаконних діях НАБУ, нібито «викраденні» їх підзахисного, проведенні «незаконної» експертизи тощо. Кажуть – в клієнта підвищився тиск і важко сказати, що з ним буде найближчим часом. Тож необхідно оголосити перерву, аби медики змогли його оглянути. Медійників виставляють за двері.

«Ви можете підтвердити, що Насірову робили операцію?» – питаємо у все тих же лікарів швидкої, які чергують на сходах. Відповіддю слугує промовиста мовчанка.

ЗМІ знову пускають до зали засідань. Адвокати просять оголосити перерву, оскільки їх підзахисний перебував у «нелюдських умовах, не їв 13 годин і довго не спав». До того ж, хворому потрібно стаціонарне лікування. Прокуратура намагалася протестувати, але суддя вирішив відпустити чиновника на відпочинок до ранку.

«Думаю, стратегія захисту буде полягати в тому, аби затягти процес якомога довше. Їм треба вичекати 72 години. Якщо цей термін спливе і запобіжний захід не оберуть – то Насіров буде вільний. Очікувано, можуть бути відводи судді, прокурорам, стільцям, на яких сидять прокурори. Все аби затягти час», – розповідав журналістам прокурор Андрій Перов.

Колишнього ж очільника фіскалів повантажили в швидку і повезли геть.

Наступний ранок в суді почався активно. Телекамер стало більше. Насіров лежав у все тій же клітці, правда з іншим пледом і у футболці. Дев’ятеро адвокатів сиділи поруч і щось час від часу нашіптували йому на вухо. Суд почався з клопотань.

Від початку адвокати просили оголосити перерву, аби провести медичний огляд підозрюваного і підлікувати його. Мовляв, довідки, отримані НАБУ 4 березня не можна вважати дійсними, бо пацієнт згоди на своє обстеження не давав. До того ж, довідка від 4 березня не розповідає про стан пацієнта станом на 5 березня. Відтак суду необхідна перерва, аби оглянути Насірова. Кожен зі спікерів не забував згадувати «не людські умови й катування»: 17 годин без сну та їжі, відмова НАБУ повезти хворого у Феофанію.

Читайте також:  Суд відхилив клопотання захисту Насірова від відвід судді Бобровника

- Мій клієнт нічого не їв впродовж 17 годин! Йому вдалося перекусити лише о 3-й ночі! І то це був бутерброд із сиром, який був у лікаря, – задні ряди журналістів сміялись вголос, передні давили усмішки, – Ви вважаєте це смішно? Та це просто катування! – гримав адвокат на працівників ЗМІ, які котру добу не могли нормально відпочити через їхнього клієнта.

Суд, уважно вислухавши чимало історій про «жорстоке поводження» з Насіровим, клопотання відхилив. Прокуратура ж у свою чергу просила допитати в якості свідка голову медичної комісії, яка складала медичні висновки щодо стану здоров’я хворого. Це, за словами САП, мало дати змогу остаточно встановити: може колишній головний фіскал країни брати участь в засіданні чи ні. Суддя пристав на таку ідею. Адвокати швидко зорієнтувалися і запропонували альтернативну версію: допитати всіх членів медкомісії. Оскільки на голову, нібито, НАБУ чинило тиск. І знову кожен з виступаючих згадував, як детективи НАБУ «катували» Насірова, катаючи його вночі по київських лікарнях.

Суддя, заслухавши сторони, клопотання відхилив.

«Що ж, якщо така справа… захист заявляє відвід судді!, – оголосив один з адвокатів, – Оскільки суд не забезпечує рівність сторін у процесі!»

Суддя Бобровник оголосив перерву, аби автоматизована система обрала представника Феміди, який зміг би розглядати його відвід, закрив свій кабінет і попрямував додому. Але на цьому найцікавіше лише почалося. З’ясувалося, що чергового судді, який міг би розглядати відводи, немає на робочому місці. Таким було рішення суддів три роки тому. Мовляв, оскільки у них самоврядування, то працівники Феміди порадившись, вирішили не залишати чергового суддю на неділю. Адвокати походжали перед пресою задоволені й роздавали коментарі.

«Можна говорити, що ми їх процесуально переграли. Що заважало НАБУ чи САП звернутися до суду й отримати рішення щодо медогляду? Цього вони не зробили. Але вони викрали нашого підзахисного. Вони його катували, не давали їсти. У нього проблеми зі здоров’ям! Вони не знають процедур! І зараз вони загнали себе в кут», – переконував один з адвокатів, не забуваючи наполягати на хворобі підзахисного. Втім, за три дні адвокати не показали жодного документа на підтвердження своїх слів.

Приїхав Холодницький. Віддалік від преси він радився з прокурорами щодо подальших дій. Почали курсувати чутки, що нібито до голови Солом’янського суду напередодні приходили люди від депутата фракції БПП Олександра Грановського. Як результат – відсутність потрібного судді на місці. Однак, чутки-чутками, але прокурори вийшли до преси.

- Наразі, станом на 13:50 5 березня, точно не відомо, що суд не зможе розглядати відвід Бобровнику. Ми чекаємо. Також ми так і не отримали відповіді на просте питання: чи може пан Насіров брати участь в судовому засіданні? Ми знаємо про його здоров’я ледь не все, включаючи рівень холестерину в крові. Але жоден з медиків не відповів: «Так, Насіров може брати участь в засіданнях» або «Ні, Насіров не може брати участі в засіданнях», – розповідав Холодницький.

Читайте також: «Звільнити» Насірова

Повз групами походжали адвокати чиновника. Згодом частина з них зникла у невідомому напрямку. Ще частина лишилася в залі судових засідань. До преси вийшла прес-секретар суду, яка повідомила: засідання про відвід відбуватиметься 6 березня в приміщенні Апеляційного суду. Аби журналістам було зручніше. Стало зрозуміло, що адвокати майже переграють прокурорів. Адже після опівночі Насіров міг бути вільним. І з’являтися на судове засідання не зобов’язаний. Всі очікували на виїзд хворого у швидкій, проте втрутилося НАБУ і САП. Правоохоронці заявили: жодних документів про перенесення засідання до приміщення апеляційного суду вони не отримували. Відтак Насіров до завершення терміну затримання лишатиметься сидіти (чи краще сказати – лежати) в залі суду. Під охороною. План адвокатів дав збій.

У соцмережах почали ширитися заклики прийти підтримати НАБУ. З’явився Автомайдан. Ініціативна група обійшла квартал, намітила виїзди з території суду і заблокувала їх власними машинами.

- А що я можу зробити? У мене авто зламалося. Не заводиться, да. Отака біда. І ще колесо спустило. Не знаю, коли вона заведеться, – саркастично говорили активісти.

Вечоріло. Народ підтягувався до будівлі. «Поламаних» авто ставало все більше. От вже активісти заблокували вулицю. На прилеглій території походжали представники Національного корпусу, спостерігаючи за виїздами з будівлі. З’явився Мустафа Найєм. Поговоривши з активістами він пішов всередину. Перевіряти, чи не втік підозрюваний. За кілька хвилин вийшов з новинами: ні, не втік. Ще лежить.

- Рома! Вставай! Рома! Вставай! – кричав натовп

- А Рома вийде? Ні? А скиньте плєд! – чулося з людського моря

- Рома! Виходь до нас! Шашлик готується! – кричали треті

Народний креатив вкотре не знав меж. Під судовий паркан хтось притяг матрац «для СІЗО», поруч поклали Київський торт від Roshen «для Роми». Хтось цікавився, чи роздають лікарі бутерброди із сиром.

Тут же прийшли поговорити перед камерами Сакварелізде та інші. Роздивившись навколо, вони пішли блокувати основний виїзд з території суду. Навіщо – залишається загадкою, оскільки він і так був блокований щонайменше п’ятьма машинами Автомайдану.

- До спливання терміну лишається 40 хвилин. Якщо за цей час суддя з’явиться і почне розглядати відвід – це буде прецедент. Якщо ні – то Насіров може бути вільний і йти, куди заманеться. Це і є основним планом адвокатів. Наше ж завдання – не дати йому залишити територію суду. Інакше його вже ніхто не знайде! – переконував оточуючих Найєм.

Фактично, якщо б засідання почалося, колишній очільник ДФС не зміг би залишити залу суду. Прокурори САП наполягали – це було б порушенням. Втім, суддя, очікувано, так і не з’явився.

- П’ять, чотири, три, два, один! Рома! Виходь! – скандував натовп із 200 людей під вікнами суду опівночі.

Замість Насірова до людей вийшли адвокати. Вони заявили, що чиновник готовий до співпраці. Готовий, аби за ним стежило НАБУ і САП, готовий робити заяви. І для цього запрошує Холодницького і Ситника до себе.

- А Рома вийде? – чулося з натовпу

- Пан Насіров вийде, аби поспілкуватися і все вам пояснити, – запевнив адвокат.

Натомість з’явилися працівники НАБУ. За законом, їх робота була завершена, тому вони залишили екс-головного фіскала з прокурорами, адвокатами й дружиною. І бадьоро налаштованим натовпом знадвору, який наполягав на його арешті.

Читайте також: Порошенко прокоментував справу Насірова

- Знаєте що відбулося, коли сплив термін? Насіров намагався встати з нош і кудись піти, але адвокати не дали йому це зробити!, – сміючись говорив нардеп Андрій Журжій.

- Пацієнт намагався одужати, але адвокати заборонили!, – жартували у натовпі.

- Дайте мені контакти цих лікарів, вони людину після інфаркту ставлять на ноги за три дні!, – кричали інші.

Підвезли чай і печиво. Люд потиху тягнувся грітися. Натовп рідішав. У вікні третього поверху виднілися тіні, які, скидалося, роздивляються протестувальників. Адвокати час від часу вибігати на двір і виглядали розгубленими. Здається, план загубитися дорогою до апеляційного суду дав збій. З Насіровим сталося суспільство. Вивезти підзахисного з території суду адвокати не змогли. Подейкували, що вони навіть розглядали питання евакуації за допомогою медичного гелікоптера. Але не склалося.

- Адвокати в нас питали, чи може Насіров вийти. Ми сказали: «хай виходить, хай говорить з людьми». Скаржилися на злих активістів, мовляв, хтось надавав одному з адвокатів по потилиці. Казали, що тут люди за 200 грн стоять. Ми порадили вийти і сказати це їм в лице. Тоді, певно, не лише по потилиці, але й в лице можна отримати. Здається, вони себе переграли з ідеєю «захворіти» і тепер поняття не мають, як виплутатися із ситуації. Мені вони сказали, що засідання по відводу судді розглядатимуть у приміщенні Шевченківського суду. Тобто там, де зараз Насіров. Швидше за все, його відхилять. А Бобровник може ухвалити рішення про арешт із заставою. Прокурори просять 2 млрд грн. Думаю, цю суму можуть зменшити вполовину. Але вона все одно не підйомна буде, – розповідав один з нардепів.

«Ганьба! Ганьба! Ганьба!» – затято скандував натовп, коли повз проходила група адвокатів з дружиною Насірова. На третьому поверсі, де перебував Насіров, вимкнули світло.

- Рома! Не спи! Рома! Не спи! – скандували люди.

- Рома! Сідай! Рома! Сідай! – чулося з іншої частини двору.

На годиннику була п’ята. Під будівлею суду лишалося заледве 50 людей. На прилеглих вулицях активісти Автомайдану грілися в машинах. За кілька годин Насіров «одужає» й піде гуляти судом на своїх двох.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.