Політика

  ▪   Дмитро Вовнянко

Штурмові вертольоти на варті українських кондитерів

«Україна залежить від какао-бобів, які ми закуповуємо у цієї держави. І встановлення миру в цьому регіоні допоможе Україні»

Ухваливши закон «Про схвалення рішення президента України стосовно відправки миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН в Кот-Д’Івуар», Партія Регіонів та її союзники висловили згоду в рамках миротворчої операції ООН направити до Республіки Кот-Д’Івуар три українських вертольоти Мі-24 і біля 60 осіб льотно-технічного складу.

Миротворчий скандал

Миротворчі сили ООН у Кот-Д’Івуарі присутні з 2004 року через тривалу громадянську війну. На сьогодні їх контингент налічує 9071 військовослужбовця. З початку операції у Кот-Д’Івуарі загинули 71 миротворець, з них 53 військовослужбовці. Нинішнє загострення ситуації в країні спричинили перші за 10 років вибори президента країни. 2 грудня Центрвиборчком оголосив переможцем лідера опозиційної партії «Об’єднання республіканців» Алласана Уаттара. Проте 4 грудня Конституційна рада Кот-Д’Івуару визнала переможцем чинного президента Лорана Гбагбо. 15 з 16 країн-членів Ради безпеки ООН ввжають легітимним президентом Кот-Д’Івуара Алласана Уаттара. Не визнає його тільки Росія.

У цих умовах 19 січна Рада безпеки ООН прийняла рішення про передислокацію до Кот-Д’Івуару трьох вертольотів з екіпажами та обслуговуючим складом з Ліберії, де нині перебуває український контингент миротворчих сил. Це рішення збурило лідерів української опозиції. «Рада безпеки дала дозвіл на передислокацію наших миротворців… Якби там в дужках було написано «за узгодженням з українською стороною» у мене не було б ані найменших питань», - ремствує лідер «Громадянської позиції» та екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко.

Відповідь уряду не забарилася. Директор департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ Олег Волошин заявив: «До Кот-Д’Івуару за проханням ООН Україна переводить лише частину миротворчого контингенту, який вже сім років виконує аналогічну місію у Ліберії». Закиди про небезпеку, на яку наражає уряд українських військових, спробував спростувати міністр оборони України Олександр Єжель. Він заявив, що головними завданнями українських льотчиків будуть пошуково-рятувальні місії, підтримка, супроводження колон з повітря та ведення спостереження в інтересах ООН.

З огляду на тактико-технічні якості вертольотів Мі-24 слова міністра оборони викликають подив. Мі-24, велетенський вертоліт-хижак з цілим арсеналом ракет став своєрідним жахливим символом Афганської війни. За своє тривале життя «24-й» встиг взяти участь у 30 війнах та конфліктах. Його призначення: вогнева підтримка військ, знищення бронетехніки, живої сили та вогневих точок противника, висадка десанту (8 осіб), перевіз вантажів та евакуація поранених. Машина має великі габарити: 17,5 м довжини та 6,7 м розмаху крил.

З огляду на це, намір використовувати «24-і» для спостереження та пошуково-рятувальних операцій — це приблизно те саме, що ловити карасиків з підводного човна. Набагато зручнішими для цієї функції є надійні перевірені часом вертольоти Мі-8, які вже перебувають в Кот-Д’Івуарі в кількості двох машин при 23 особах обслуговуючого персоналу.

Злидні мировторців

За пілотів-вертольотників, однак, можна бути спокійним. Досвід Афганської війни свідчить — аби збити «24-й», одної стрілецької зброї недостатньо, потрібні ракетні комплекси або важкі зенітні системи. Тож найбільшу небезпеку для льотчиків та техніків в Кот-Д’Івуарі створює не вогонь з землі, а будь-яка з півтори тисячі екзотичних хвороб, поширених в умовах вологого тропічного клімату країни.

З погляду будь-якої української влади спільні місії з ООН приносять користь: «…по-перше, з точки зору підвищення боєздатності наших підрозділів. По-друге, для досягнення сумісності в діях з підрозділами країн-партнерів. По-третє, з точки зору міжнародного іміджу країни», - перераховує екс-міністр Анатолій Гриценко.

У простих українських військовослужбовців мотивація набагато простіша – гроші і статус учасника бойових дій. Міноборони вже натякнув, що відправляючи українських вояків до Кот-Д’Івуар, він дає їм підзаробити. Турботу уряду можна тільки вітати, якби не проблеми із зарплатнею, які постійно виникають в українських миротворців. В Іраку середня зарплатня українського вояка складала біля $1000, тобто втричі нижче ніж у військового-казаха.

У таких умовах не дивно, що українські миротворці дають підстави для звинувачення їх в злочинах та фінансових махінаціях. Ще в Іраку українці «прославилися» масовими крадіжками дрібних товарів з армійського супермаркету. Від пересічних миротворців не відставали і генерали – за розповідями миротворців, у невідомому напрямку зник подарований американцями матеріал для пошиття форми українського контингенту. Скандали, що циркулюють на рівні чуток, час від часу вириваються назовні – у вересні минулого року в українському контингенті в Косові викрили злочинне угрупування. Командування миротворчих сил звинуватило бійців-українців у продажі «наліво» привезеного з України пального. Суцільний прибуток від махінацій склав €1,5 млн. Прокуратура вже взяла під варту звинуваченого в здійснені цих оборудок офіцера-миротворця.

Аби виправити це ганебне становище, у листопаді 2010 року міністром оборони було ініційоване питання збільшення матеріального забезпечення миротворців. Проте віз і нині там – проти збільшення зарплатні виступили чиновники міністерства фінансів, при тому, що всі витрати з утримання миротворців бере на себе керівництво ООН. Також з 1 листопада льотному складу має виплачуватися премія у розмірі 100% від місячного грошового забезпечення. Проте з невідомих причин українські миротворці цих грошей так само не отримують. Скаржаться на таку несправедливість у першу чергу льотчики 56-го окремого вертолітного загону – того самого, пілотів і техніків з якого щойно переводять у Кот-Д’Івуар.

Цукерки та вертольоти

Три бойові вертольоти-штурмовики Україна перекидає до країни, де може початися громадянська війна, на прохання Ради безпеки ООН. Якщо замислитися про причини такого маневру, перше, що спадає на думку, – Рада безпеки ООН вирішила охолодити гарячі голови і влади, і опозиції. Поява в Кот-Д’Івуарі трійки легендарних вертольотів-вбивць має показати, наскільки серйозно міжнародна спільнота ставиться до подій в країні. На імідж України як країни-учасника миротворчих операцій, ця демонстрація вплине дуже позитивно. «На тлі міжнародної критики Янукович намагається поліпшити свої позиції в очах світової спільноти!» - пояснює наміри чинної влади екс-міністр оборони Анатолій Гриценко.

Це лише частина правди. В появі українських льотчиків в Кот-Д’Івуарі можуть бути зацікавлені ще й російські промислові гіганти. В Кот-Д’Івуарі росіян цікавлять дві галузі – вирощування какао-бобів та нафтогазова промисловість. На сьогодні там працюють дві російські корпорації: «ЛУКОЙЛ оверсіз» та холдинг «Обьединеные кондитеры». Зусилля ООН щодо уникнення громадянської війни (яка зіпсує їм бізнес) вони вітатимуть, попри офіційну позицію Москви.

Гіпотетично, зацікавленість в ситуації у Кот-Д’Івуарі можуть мати й українські ділові кола. Кот-Д’Івуар забезпечує біля 40% світового експорту какао-бобів – сировини для виготовлення шоколаду. Неспокій в країні вже зараз призвів до зростання світових цін на какао-боби на 23%. По мірі загострення конфлікту ціни зростатимуть. Цьому були б дуже не раді українські кондитери, в першу чергу – компанія «Рошен» Петра Порошенка та «КОНТІ», що належить чинному віце-прем’єр-міністрові Борису Колеснікову. Подорожчання сировини призведе до подорожчання кінцевого продукту, а отже – до падіння попиту на шоколадні вироби.

Зацікавленість українських ділових кіл у какао-бобах з Кот-Д’Івуару частково підтвердив член Громадської ради при Міністерстві оборони України Юрій Донськой: «Одною з головних мотивацій для України в участі в операції в Кот-Д’Івуарі є збереження продовольчої безпеки. Як відомо, Україна залежить від какао-бобів, які ми закуповуємо у цієї держави. І встановлення миру в цьому регіоні допоможе Україні зберегти продовольчу стабільність для себе».

7 лютого президент Янукович підписав закон про відправку в Кот-Д’Івуар українських миротворців. Українські кондитери можуть спати спокійно – штурмові вертольоти надійно стережуть їхній економічний спокій. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги