Політика

  ▪   Денис Казанський

Як Ахметов балансує між Києвом і Донецьком (документи)

Фото: Укрінформ
Рінат Ахметов зміцнює свої політичні й бізнесові позиції як у Києві, так і на окупованих територіях
Матеріал друкованого видання
№ 24 (448)
від 16 червня, 2016

Слово «деоліграхізація», яке минулого року впевнено увійшло в побут після того, як президент Порошенко вступив у відкритий конфлікт з Ігорем Коломойським, останнім часом стало згадуватися значно рідше. Зараз воно практично не звучить із вуст представників влади, хоча загалом до перемоги над олігархами Україні ще дуже далеко. Великий бізнес як впливав, так і далі впливає на політичні процеси в країні. Навіть незважаючи на те що в останні кілька років його активи значно просіли в ціні, а світова кон’юнктура позбавила сировинні корпорації надприбутків.
Коломойський, якого рік тому президент і провладні спікери оголошували чи не головним ворогом держави, очевидно, підписав з владою мирову. 18 млрд боргів Укрнафти перед бюджетом нікуди не поділися, олігарх і далі контролює компанію, проте напруга войовничої риторики Сергія Лещенка та інших депутатів від БПП істотно спала, тож сьогодні про Коломойського вже майже не згадують.

Інший приклад олігарха, що вдало уник проблем із владою та законом, — Рінат Ахметов. Звичайно, нинішній вплив найбагатшої людини України на політичні процеси вже не можна порівнювати з тим, який вона мала за Януковича. Однак проблеми Ахметова в Україні пов’язані не так із деолігархізацією, як із війною на Сході країни. Частина його активів виявилася фактично в зоні бойових дій, і олігарх через це відчуває цілком зрозумілі труднощі. Усупереч численним загрозам із боку бойовиків активи Ахметова не були «націоналізовані», тому й далі працюють, зокрема й на території, підконтрольній незаконним збройним формуванням «ДНР» і «ЛНР». Правда, бізнес Ахметова все ж відчуває серйозні проблеми, пов’язані з окупацією. З 1 червня його підприємства в ОРДіЛО фактично простоюють через те, що ватажки бойовиків зупинили залізницю. Параліч перевезень призвів до зупинки виробництва та урізання зарплати працівникам. Зараз бізнес Ахметова знову зазнає збитків, пов’язаних із діяльністю сепаратистів.

Однак на території України справи олігарха не такі вже й погані. Після довгих боїв із Кабміном Ахметову нарешті вдалося домогтися підвищення ціни на вугілля. Що і сталося після введення нової формули розрахунку, затвердженої Національною комісією, яка здійснює регулювання у сфері енергетики й комунальних послуг.

Читайте також: Ахметов і плани Кремля

У травні під час конгресу «Енерго Весна 2016» міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик знову повідомив, що вартість вугілля в Україні може бути підвищена.

«Ціна вугілля повинна відповідати європейській ціні. Ми розглядаємо можливість підвищення ціни вугілля. Не хочу озвучувати, оскільки це може мати відповідні наслідки на ринку», — заявив міністр.

Для олігарха це, звичайно ж, хороші новини, з огляду на те що значну частину його бізнесу становлять саме вуглевидобувні компанії, об’єднані під брендом ДТЕК. Схоже, що після довгого протистояння з Демчишиним, якого ЗМІ й політики, близькі до олігарха, нещадно критикували, у Кабміні нарешті з’явився лояльний Ахметову міністр.

За даними агентства Bloomberg, після того як Нацкомісія з регулювання ринку електроенергії та комунальних послуг підвищила на 15–20% тарифи на електроенергію, вироблену ДТЕК та іншими тепло­електростанціями, облігації компанії в травні показали зростання на 40%. При цьому в масовій скупці її цінних паперів було помічене інвестиційне підприємство ICU, близьке до президента Петра Порошенка. Таким чином, страшне слово «деолігархізація» Ахметову сприймати всерйоз не варто. З огляду на близькі ділові відносини зі структурами президента вона йому поки не загрожує.

За повідомленнями журналістів, Рінат Ахметов ночами періодично відвідує Адміністрацію президента, очевидно, для обговорення з гарантом ділових питань. Правда, сам президент в коментарях журналістам пояснив, що олігарх заїхав до нього серед ночі, лише щоб привезти квитки на футбол. Але в таку відверто знущальну версію не повірив би навіть першокласник. Відносини між главою держави й донецьким бізнесменом із досить зловісною репутацією явно теплішають. І це не може не насторожувати у світлі нещодавно виявлених фактів.

Схоже, що після довгого протистояння з  Демчишиним, якого ЗМІ й політики, близькі до олігарха, нещадно критикували, у Кабміні нарешті з’явився лояльний Ахметову міністр

З поінформованих джерел автору публікації вдалося отримати копію договору між компанією Ахметова ДТЕК і ТОВ «Енергосервіс Віколд», яка конт­ролюється бойовиками «ДНР». Договір між олігархом і бойовиками був укладений 2015 року. Сенс документа полягає в такому: «Енергосервіс Віколд» за дорученням ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» укладає зі споживачами на території, підконтрольній бойовикам «ДНР», договори на поставку електроенергії. «Віколд» організовує отримання оплати зі споживачів (зокрема населення) за надану ДТЕК енергію, тобто фактично є посередником між споживачами електрики в «республіці» й компанією Ахметова, яка й постачає на цю територію струм. У пункті 1.7 вказується, що договір є оплатним, тобто компанія бойовиків отримує від українського олігарха винагороду за свою діяльність.

Передісторію укладення цього договору простежити нескладно. Після вигнання з території, підконтрольній незаконним збройним формуванням, українських банків, а також переходу «республіки» на рублі компанії «ДТЕК Донецькобленерго» стало технічно важко стягувати платежі з населення, якому вона досі постачає електрику. У 2015-му «розпорядженням № 51» «Про врегулювання відносин на державному оптовому ринку електричної енергії ДНР» Олександра Захарченка єдиною фінустановою, яка виступає уповноваженим банком, що обслуговує поточні рахунки постачальників електроенергії, був призначений так званий Центральний республіканський банк ДНР. І звісно, не зареєстрований в Україні. Таким чином, зареєстрована в країні ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» ніяк не могла відкрити там рахунок й отримувати на нього платежі за електрику в російських рублях.

Читайте також: Друге пришестя Ахметова

Крім того, на сайті «Міністерства вугілля і енергетики ДНР» прямо вказується, що приймати платежі за електроенергію в населення на території, підконтрольній бойовикам Захарченка, можуть тільки дві компанії. Одна з них — уже згадуване товариство «Енергосервіс Віколд».
У самому ДТЕК у відповіді на наш запит підтвердили факт співпраці з «Віколдом». Правда, там цю компанію чомусь називають «українською».

«У 2015 році ДТЕК «Донецькобленерго» уклав договір з українською компанією ТОВ «Енергосервіс Віколд» (зазначене в Єдиному реєстрі українських підприємств), щоб отримувати послугу зі збору коштів за електроенергію на непідконтрольній території Донецької області. Однак «Віколд» не змогло виконати взяті на себе зобов’язання і не зібрало ні однієї гривні для ДТЕК «Донецькобленерго». У зв’язку з цим в наприкінці 2015 року ДТЕК «Донецькобленерго» офіційно розірвав даний договір, припинивши співпрацю з «Віколдом», — ідеться у відповіді ДТЕК.

Таким чином, ми маємо на руках підтверджений факт співпраці олігарха з терористами, яким його компанія поставляє електроенергію. І займатися цією справою повинна СБУ. Але чомусь українські правоохоронці не поспішають…

Читайте також: Грошей нема, та ви тримайтеся. Економічна криза в ОРДіЛО

Можливо, причина їхньої неквапливості якраз у тих самих нічних візитах Ахметова до президентської адміністрації. А також у тому, що близька до Порошенка компанія із задоволенням купує ахметовські облігації.

А тимчасом ситуація на фронті загострюється. Кількість загиблих українських військових істотно зросла відповідно до підвищення інтенсивності обстрілів. Ось тільки олігархічному бізнесу війна не дуже заважає. І вороги України, що обсипали снарядами наших солдатів, як і раніше отримують електроенергію, згенеровану на вітчизняних ТЕС.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.