Політика

  ▪   Денис Казанський

Владислав Сурков. Сірий кардинал окупованого Донбасу

Хто фактично керує маріонетковими урядами «ДНР» та «ЛНР»

Внутрішні розборки між різними угрупованнями сепаратистів регулярно дарують нам нову інформацію для роздумів. Те, що було б вкрай важко накопати українським журналістам-розслідувачам, бойовики оприлюднять самі. Конкуруючі угруповання, що знаходяться в підпорядкуванні різних кураторів, періодично вивалюють один на одного компромат і таким чином виставляють на показ таємниці, які не було кому б оприлюднити, крім них самих.

Вільних ЗМІ в Луганську та Донецьку більше немає. Вести на підконтрольних бойовикам територіях повноцінну журналістську діяльність сьогодні неможливо. Але на щастя, цей недолік компенсується балакучістю самих бойовиків.

Читайте також: Сурков узяв участь в нараді на Донбасі, під час якої гостро розкритикували Захарченка – ГУР МО

У Донецьку інформаційні приводи журналістам регулярно підносить польовий командир Ходаковський, який зливає компромат на «заклятого друга» Олександра Захарченко. У Луганську ситуація інша - там конкурентів Плотницького знищили фізично, тому компромат, як правило, зливається в мережу анонімно, через ресурси, підконтрольні так званої «МГБ ЛНР» (за фактом - місцевій філії ФСБ). Протистояння між цим угрупуванням та угрупованням Плотницького, які мають різних кураторів в Росії, триває давно. Найбільший скандал, пов'язаний з цим протистоянням стався 16 березня 2016 року, коли в Луганську вбили помічника Ігоря Плотницького - Дмитра Каргаєва.

Через місяць, у квітні на сайті «Луганськ1», який контролювався МГБ ЛНР, з'явився матеріал під назвою «МГБ ЛНР встановлена причетність В. Суркова до вбивства Д.Каргаєва і незаконного переведення в готівку грошових коштів в ЛНР». Як зрозуміло з назви, луганські сепаратисти звинуватили у вбивстві Каргаєва помічника президента РФ Владислава Суркова. Стаття провисіла на сайті недовго і незабаром була видалена. А слідом за цим був знищений і сам сайт. Однак сенсаційний матеріал до цього часу вже встиг розійтися по інтернету.

В опублікованих уривках з оперативно-розшукових матеріалів «МГБ ЛНР» говорилося:

«В ході проведення оперативно-розшукових заходів, отримана інформація про те, що за два дні до вбивства Каргаєва Д. Н., 13.03.2016 відбулася телефонна розмова радника Президента РФ Суркова В.Ю. і Глави ЛНР, в ході якого Плотницькому І.В. було рекомендовано відсторонити від займаної посади Каргаєва Д. Н., однак Глава ЛНР відповів відмовою. За наявною інформацією, 14.03.2016 Главу ЛНР не прийняли в Адміністрації Президента РФ в результаті розбіжностей у позиціях щодо усунення з займаної посади голови НС ЛНР Карякіна А.В. і прийняття присяги кандидатами в депутати НС ЛНР А. Подтинной і В. Сорокіним. Внаслідок чого, коли 16.03.2016 сталося вбивство Каргаєва Д. Н., Плотницкий І.В. подзвонив голові ФП ЛНР Акімову О.К., який на той момент перебував у Адміністрації Президента РФ і попросив передати «Полярникові» такі слова: «Вбили мого Діму, як це розуміти?»

Читайте також :Помічник Путіна Сурков відвідав окупований Донбас – СБУ

Крім того, спецслужби звинуватили Суркова також в кришуванні схем «переведення в готівку» і вивезення грошей із окупованого Донбасу на підконтрольну Росії територію.

«...отримана інформація про схему переведення в готівку грошових коштів на території Луганської Народної Республіки, на чолі якої знаходиться помічник Президента РФ Сурков В.Ю., далі в якості структурних елементів схеми виступають заступник керівника Адміністрації Президента РФ Назаров В.Л., сполучним елементом між Адміністрацією Президента РФ та ЛНР виступає радник Голови ЛНР з питань військово-промислового комплексу Ципкалов Г.Н., безпосередню взаємодію з яким здійснюється через військовослужбовця НМ ЛНР громадянина РФ - Сергія Завдовєєва (позивний «Француз»). «Француз» бере за свої послуги 0,8% від обороту грошових коштів, далі безпосередню взаємодію з фізичними особами-підприємцями, які здійснюють діяльність, пов'язану з наданням послуг з переведення в готівку грошових коштів на території ЛНР, здійснюють військовослужбовець НМ ЛНР з позивним «Козак» і невстановлений громадянин на прізвище Юр'єв, які здійснюють безпосередній збір коштів обнальщіків і передають «Французові», а той в свою чергу передає грошові кошти раднику Голови ЛНР з питань військово-промислового комплексу Ципкалову Г.Н., який і користуючись своїм службовим становищем здійснює вивезення великих сум готівки на територію РФ »- йдеться в опублікованих документах.

Повідомляється також про конфлікт через поставки на територію, підконтрольну ЛНР, бензину та ПММ. Давно вже не є секретом, що поставки пального в окупований Донбас здійснюють структури українського олігарха Сергія Курченко. Тепер стали відомі подробиці конфлікту Курченка з сепаратистами.

«Згідно з розпорядженням РФ, на території ЛНР було визначено три митних пропуски для поставок ПММ і скрапленого газу (пропану). Зобов'язання щодо постачання ПММ і скрапленого газу взяв Курченко. На території ЛНР був визначений трейдер ТОВ «Лутугино Пропан», на яке заходили ПММ і скраплений газ з подальшою реалізацією дрібним постачальникам», - йдеться в довідці «МГБ».

Там же уточнюється, що для реалізації даної програми Курченко зажадав передоплату в розмірі 3 млн доларів США, але в зв'язку з важким економічним становищем в ЛНР, йому були виділені бюджетні кошти в розмірі 1 млн доларів США. При цьому свої обов'язки з постачання ПММ олігарх так і не виконав і залишився винен сепаратистам. В результаті чого бойовики звинуватили його в шахрайстві і порушили проти нього «кримінальну справу».

Втім, судячи з останньої інформації, олігарх досі постачає у Донбас ПММ, навіть не дивлячись на незадоволеність місцевих. Кришує цю схему все той же Владислав Сурков, тому скасувати її незадоволені маріонетки у Луганську та Донецьку ніяк не можуть.

Читайте також: Сурков перебував у Києві під час розстрілу Майдану – Наливайченко

Опублікована вище інформація, а також інші подібні «зливи» в черговий раз підтверджують, що всі красиві слова про «народні республіки», проголошення Новоросії та боротьбу проти фашизму - не більше, ніж фікція. Ширма, що прикриває банальний бандитизм і варварське розграбування донецького регіону бандитськими угрупованнями, а також їх кураторами з Росії.

Якщо раніше внутрішні розборки бойовиків та ліквідацію конкурентів Плотницького ще намагалися списати на дії невловимих «українських ДРГ», то вбивство Каргаєва навіть не спробували звалити на українців. «Захисники Новоросії» в перервах між «безкомпромісною боротьбою проти коричневої чуми» не гребують відправити на той світ і один одного в боротьбі за контроль фінансових потоків.

Фікцією виявилася і боротьба проти олігархів, яку обіцяли лідери бойовиків. За фактом олігархи не тільки не втратили своєї власності, а й продовжують наживатися на війні, поставляючи на окуповані території газ та паливо.

В цей же час так звана «податкова ДНР» взялася за дрібних підприємців і середній бізнес Донецької області, яких стали душити величезними штрафами та абсурдними звинуваченнями в тому, що підприємці «не розмитнювали» товари з України. У понеділок підприємці вийшли на акцію протесту, не дивлячись на загрозу арештів і репресій. Однак, навряд чи це допоможе. Там, де більше немає демократії і все контролюють збройні угруповання, мирний протест вже не допоможе. Бо правий той, у кого більше танків та зброї.

Очевидно, що бойовики не для того захоплювали територію України, щоб займатися там альтруїзмом. Тому в подальшому варто чекати тільки посилення пресингу та підвищення розмірів данини, якою обклали донеччан нові господарі Донбасу.